کشف بزرگ درباره قمر زمین، پرده از اسرار درون ماه برداشته شد!

به گزارش نامیت، دیجیاتو نوشت: دانشمندان با مدل سازی ساختار درونی ماه دریافتند احتمالا برخلاف باورهای پیشین، ماه دارای گوشته جامد است، نه گوشته مذاب.

کشف بزرگ درباره قمر زمین، پرده از اسرار درون ماه برداشته شد!

دانشمندان آلمان، جمهوری چک و ایالات متحده یک مدل سازی تازه از ساختار درونی ماه ارائه داده اند که نشان می دهد برخلاف باور قبلی، احتمالا ماه دارای گوشته جامد است.

دانشمندان اخیرا اطلاعات ارزشمندی راجع به لایه های داخلی زمین بدست آورده اند که آن ها را متحیر نموده است. به عنوان مثال، آن ها دریافته اند هسته درونی سیاره ما هرچند وقت یکبار از چرخش می ایستد و پس از مدتی در خلاف جهت قبلی آغاز به چرخیدن می نماید.

اما درون ماه همچنان برای ما به عنوان یک راز به جای مانده است. در زیر پوسته، گوشته واقع شده است که دانشمندان فکر می نمایند یک لایه نیمه مذاب است و می تواند سرنخ هایی از نحوه شکل گیری ماه در اختیار ما قرار دهد. اما طبق یک مدل سازی تازه، دانشمندان دریافتند احتمالا ویژگی های این لایه کاملا فرق دارد.

اگر داده هایی که در آینده از ساختار درونی ماه جمع آوری می شوند، این مدل سازی را تائید نمایند، اطلاعات دانشمندان از این ناحیه زیر سوال خواهد رفت. در این مدل سازی، دانشمندان دریافتند احتمالا گوشته کاملا جامد است و هیچ ردی از مواد مذاب در آن وجود ندارد. با در نظر گرفتن این نکته، تمام دانش و تئوری های مطرح شده در خصوص نحوه شکل گیری ماه زیر سوال می رود و دانشمندان باید به روشی تازه شکل گیری آن را توضیح دهند.

البته باید این نکته را در نظر داشت که هم اکنون اطلاعات دانشمندان از ساختار درونی کامل نیست. مایکلا والترووا دانشمند سیاره شناسی در مرکز هوافضای آلمان در برلین و همکارانش کوشش نموده اند تا براساس داده های موجود، تئوری های رایج و مدل های تازه درک ما از ماه را دچار تحول نمایند.

آن ها دو مدل مختلف را باهم مقایسه کردند تا ببینند کدام یک می تواند به طور بالقوه و واقع بینانه مقدار گیری های صورت گرفته از شکل و حرکت ماه را توضیح دهد. جالب است بدانید اثرات جزر و مدی که ماه بر روی زمین می گذارد، به شدت تحت تاثیر چگالی داخلی، اندازه گرانروی آن و اندازه صلب بودن آن است. آن ها با ترکیب داده هایی که از ماه ثبت شده است و آنالیز اثرات جزر و مدی ماه دریافتند احتمالا لایه ای چسبناک و نیمه مذاب در حد فاصل میان هسته و گوشته وجود دارد که اجازه می دهد انرژی جز و مد و امواج لرزه ای با الگوهای دوره ای بر زمین اثر بگذارند.

اما حالا در این مدل سازی تازه، با رد فرض وجود گوشته مذاب، دانشمندان باید مجددا کوشش نمایند تا ساختار داخلی، ویژگی هایش و اثرات آن بر روی کره زمین را توضیح دهند.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 14 مرداد 1402 بروزرسانی: 14 مرداد 1402 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 2205

به "کشف بزرگ درباره قمر زمین، پرده از اسرار درون ماه برداشته شد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف بزرگ درباره قمر زمین، پرده از اسرار درون ماه برداشته شد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید