گذراز تابستان پرتنش آبی با 10درصد صرف جویی در مصرف آب

به گزارش نامیت، مدیرعامل شرکت آ ب و فاضلاب خراسان رضوی گذراز تابستان پرتنش آبی را با 10درصد صرف جویی در مصرف آب امکان پذیر دانست.

گذراز تابستان پرتنش آبی با 10درصد صرف جویی در مصرف آب

به گزارش خبرنگاران خراسان رضوی، سید ابراهیم علوی در نشستی با اصحاب رسانه که در محل ایستگاه پمپاژ شهرطرقبه و با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد ، میزان بارش ها در سال آبی جاری را 85 میلی میلی متر گفت و افزود: این رقم در مدت مشابه سال قبل 263میلی متر بود و این درحالی است که سال جاری دمای هوا زودتر از حد معمول گرم شده است که خود حکایت از افزایش مصرف آب در روزهای آینده دارد.

وی با بیان اینکه خدمات آبفا خراسان رضوی به سه میلیون و 300هزار نفر جمعیت ساکن در 80 شهر و دو هزار و 300روستا از طریق دوهزار و 400 منبع و تاسیسات آبی تحت پوشش ارائه می شود اظهارداشت :این در شرایطی است که منابع آبی موجود دچارکاهش و نقصان بارندگی نشود ولی متاسفانه در سال جاری به ویژه در مناطقی که آب مورد نیاز مشترکان از چشمه ، قنات و چاه های دهان گشاد تامین می شود ، با مشکل تامین آب روبرو هستیم.

به گفته وی 30 شهر استان در شرایط خاص تامین آب قرار دارند که با وجود تنگناهای شدید مالی و اعتباری، پروژه های مختلف و متفاوتی در دست اجرا قرار گرفته است که پیش بینی می شود قبل از تابستان وارد مدار بهره برداری شوند تا قسمتی از کمبودها جبران شود.

وی با تاکید بر مدیریت مصرف آب ، فعالیت آبفا را به عنوان خادمان مردم ، در حوزه تولید و توزیع آب دانست که سعی می شود میزان تولید از سرانه های تعریف شده کمتر نباشد.

علوی مدیریت مصرف را به دوشکل عادی و خاص تقسیم کرد و ضمن پرهیز مصرف کنندگان از آبیاری باغچه و کاشت سبزیجات درمنزل گفت: در سال آبی جاری برای جلوگیری از چالش و تنش آب شرب در شهرها و روستاها ، نیازمند مدیریت خاص مصرف هستیم به این صورت که اگر درهرمرحله دست شستن که سه لیتر آب مصرف می شود ، شیرآب تنها یک دقیقه کمتر باز باشد میزان صرفه جویی هر نفردر روز سه لیتر خواهد بود که با احتساب سه میلیون و300هزار نفر جمعیت ، 10 میلیون لیتر معادل آبدهی 15 تا 20چاه را شامل می شود.

وی خاطر نشان کرد: با کاهش زمان استحمام هم درهر دقیقه 40 لیتر آب صرفه جویی خواهد شد ، بنابراین چنانچه هر فرد در شبانه روز میزان مصرف آب عادی خود را 10 درصد کاهش دهد قطعا با توجه به برنامه های آبفا در حوزه تولید، تابستان بدون قطع آب را پشت سرخواهیم گذاشت.

وی با اشاره به وجود حدود 15میلیون راس دام سبک و سنگین در مناطق روستایی و برخی شهرهای کوچک ، از شهروندان و روستاییان خواست از مصرف آب شرب برای دام و در شهرهای بزرگ هم برای استخر و جکوزی خودداری کنند.

مدیرعامل آبفا خراسان رضوی همچنین با مهم خواندن نقش رسانه ها در تبیین شرایط موجود ، خواستار تلاش مضاف اصحاب رسانه برای اطلاع رسانی و اقناع افکارعمومی و همچنین ترویج فرهنگ مصرف بهینه آب در جامعه شد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 21 خرداد 1400 بروزرسانی: 21 خرداد 1400 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 1576

به "گذراز تابستان پرتنش آبی با 10درصد صرف جویی در مصرف آب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گذراز تابستان پرتنش آبی با 10درصد صرف جویی در مصرف آب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید