13 مانع کاهش وزن و روش های موثر برای غلبه بر آن ها

به گزارش نامیت، ممکن است قصد کاهش وزن داشته باشید اما هرچه تلاش می کنید، به هدف تان نرسید. یک علت این موضوع می تواند این باشد که موانع کاهش وزن را نمی شناسید و ناخواسته کارهایی می کنید و چیزهایی می خورید که باعث افزایش وزن تان می شوند. برای اینکه کاهش وزن اصولی داشته باشید، باید چیزهایی که مانع کاهش وزن شما می شوند را شناسایی و با آن ها مبارزه کنید. در این مقاله از خبرنگاران مگ قصد داریم شما را با دشمن های کاهش وزن آشنا کنیم. در ادامه با ما همراه باشید .

13 مانع کاهش وزن و روش های موثر برای غلبه بر آن ها
 • 18 راه چاره خانگی ساده برای آب کردن چربی شکم

1. کم آبی

کم آبی مانع کاهش وزن محسوب می شود، چون زمانی که بدن دهیدراته (کم آب) شود، سرعت واکنش های شیمیایی مختلف بدن، از جمله فرآیند چربی سوزی کاهش پیدا می کند. به همین علت است که نوشیدن روزانه دو لیتر آب (یا 8 لیوان) برای عملکرد صحیح بدن ضرورت دارد. ما معمولا آب معمولی را با آب میوه ها و نوشابه ها پرکالری جایگزین می کنیم.

چنین نوشیدنی هایی به جای آبرسانی بدن، آن را دهیدراته می کنند و باعث ایجاد کالری اضافی می شوند که داخل سلول ها به چربی تبدیل و ذخیره می شود. کم آبی همچنین بر روی ترشح هورمون رشد هم تاثیر می گذارد. هورمون رشد چربی ذخیره شده را تجزیه می کند. علاوه بر این، سرعت فعالیت آنزیم لیپاز، که برای سوخت وساز چربی ضروری است، با دهیدراتاسیون کاهش پیدا می کند.

از آنجایی که بدن نمی تواند بین سیگنال های گرسنگی و تشنگی تفاوت قائل شود، ما معمولا احساس تشنگی را با احساس گرسنگی اشتباه می گیریم و با این کار به بدن مان کالری غیرضروری اضافه می کنیم. سوزاندن این کالری های اضافی در طول روز سخت است. برای مبارزه با کم آبی بدن، هر روز دست کم هشت لیوان آب بنوشید.

بعد از بیدار شدن از خواب، یک لیوان آب بنوشید و در طول روز هم به اندازه کافی بدن تان را آبرسانی کنید . دم دست تان یک بطری آب بگذارید تا هر زمان که تشنه شدید، بتوانید به راحتی تشنگی تان را برطرف کنید . اگر نمی توانید تشخیص دهید که تشنه هستید یا گرسنه، یک تا دو لیوان آب بخورید. اگر گرسنگی تان برطرف نشد، پس یعنی گرسنه هستید.

2. کربوهیدرات تصفیه شده

کربوهیدرات بخش مهم یک رژیم غذایی متعادل است، چون منبع اصلی سوختی است که انرژی مورد نیاز مغز و بدن را تامین می کند. با این وجود، کربوهیدرات تصفیه شده ناسالم است و می تواند منجر به تاثیرات منفی از جمله اضافه وزن شود. کربوهیدرات های پیچیده سالم هستند.

بنابراین به جای اینکه کربوهیدرات را به طور کامل از رژیم غذایی تان حذف کنید، می توانید مواد غذایی بخورید که حاوی کربوهیدرات خوب هستند. منابع کربوهیدرات های سالم، که برای بدن ضروری هستند، شامل غلات سبوس دار و سبزیجات می شود که فیبر، ویتامین و مواد معدنی دارند.

3. چربی ترانس

اگر قصد کاهش وزن دارید، باید دور خوراکی هایی که چربی ترانس دارند را خط بکشید ، چون مطالعات نشان داده اند که چربی ترانس چربی را از سایر نواحی بدن به قسمت شکم منتقل می کند. چربی ترانس طی فرآیندی به نام هیدروژنه کردن ایجاد می شود که در آن، مولکول های هیدروژن به روغن سبزیجات اضافه می شوند. این کار برای افزایش ماندگاری روغن، جامد کردن، خوشمزه تر شدن و مناسب شدن آن برای سرخ کردن است.

چربی ترانس یک روش ارزان برای اضافه کردن مزه به روغن است، اما این روغن برای بدن به شدت مضر است، چون حاوی کلسترول بد (LDL) است، که احتمال ابتلا به عارضه های خطرناکی مثل دیابت نوع 2، سکته و بیماری قلبی را افزایش می دهد.

چربی ترانس معمولا در غذاهای سرخ کردنی، خوراکی های بسته بندی شده و حتی مارگارین یافت می شود. مصرف خوراکی هایی که سرشار از چربی ترانس هستند، نه تنها سلامت شما را به خطر میندازد، بلکه مانع کاهش وزن هم می شود. پس از مصرف مواد غذایی حاوی این نوع چربی خودداری کنید.

4. پرخوری

شاید تا به حال نمی دانستید اما 20 دقیقه طول می کشد تا مغز به شکم پیام سیری را بفرستد. اگر حتی بعد از دریافت این پیام به خوردن ادامه دهید، پرخوری کرده اید. زمانی که پرخوری کنید، سایز شکم تان افزایش پیدا می کند تا جا برای تمام غذای اضافی ایجاد شود. پرخوری باعث ایجاد کالری اضافی در بدن می شود.

زمانی که میزان کالری بدن بیشتر از مقدار مورد نیاز روزانه می شود، عملکردهای مختلف بدن مختل می شوند. مصرف روزانه کالری اضافی باعث ایجاد ذخایر چربی می شود، که این موضوع در نهایت اضافه وزن را به همراه دارد. اضافه وزن محرک اصلی عارضه های خطرناکی مثل دیابت نوع 2، فشار خون بالا، کلسترول و سکته محسوب می شود.

5. مصرف زیاد سدیم

بیشتر افراد حواس شان به مقدار نمک مصرفی خود است، اما متاسفانه از سدیم موجود در غذاهای فرآوری شده، فست فود و … غافل می شوند. بر اساس مطالعات، نمک اضافی می تواند منجر به احتباس آب در بدن و بزرگتر شدن سلول های چربی شود. برای مقابله با این مانع کاهش وزن، باید حواس تان باشد از مقدار مصرف توصیه شده سدیم فراتر نروید.

از مصرف غذاهای فرآوری شده و خوراکی های بسته بندی شده اجتناب کنید و برچسب مواد تشکیل دهنده خوراکی ها را به دقت بررسی کنید تا از میزان سدیم موجود در آن ها مطلع شوید. غذاهای فرآوری شده و میان وعده های آماده حاوی مقدار زیادی سدیم و کالری هستند. پس حواس تان باشد در خوردن آن ها زیاده روی نکنید.

6. پرخوری عصبی

پرخوری استرسی یا پرخوری عصبی وضعیتی است که منجر می شود هدف از غذا خوردن نه برطرف کردن گرسنگی، بلکه داشتن احساس خوب، مقابله با مشکل به وجود آمده و کاهش استرس است. غذایی که در پرخوری عصبی خورده می شود، معمولا حاوی مقدار زیادی چربی، قند، کالری، چربی ترانس و سایر ترکیبات مضر است.

ترکیبات ذکر شده به شدت برای بدن مضر هستند و منجر به افزایش وزن سریع می شوند. افراد معمولا به خوردن خوراکی هایی که حاوی این ترکیبات ناسالم هستند، وابسته می شوند تا بتوانند استرس خود را کاهش دهند.

علت این موضوع این است که این خوراکی های ناسالم در مقایسه با مواد غذایی سالم، باعث ترشح مقدار زیادی دوپامین می شوند که باعث ایجاد احساس خوب در شما می شود. برای مقابله با این مانع کاهش وزن، باید با کمک روش های موجود پرخوری عصبی خود را کاهش دهید یا غذاهای سالم را جایگزین خوراکی هایی کنید که در چنین موقعیت هایی می خورید.

7. استرس زیاد

استرس می تواند علت بسکمک از بیماری ها و مسائل باشد، که چاقی یکی از آن ها است. استرس به دلیل افزایش سطح هورمون کورتیزول ایجاد می شود و می تواند به طور کامل، فرآیند چربی سوزی را به تاخیر بیندازد.

استرس باعث افزایش هورمون گرسنگی به نام گرلین می شود، که این موضوع سرعت هورمون های چربی سوز را به تاخیر میندازد. برای اینکه این مانع کاهش وزن را شکست دهید، سطح استرس خود را کاهش دهید و به انجام فعالیت های آرامش بخش مثل مدیتیشن و یوگا بپردازید.

 • 17 فایده باورنکردنی مدیتیشن برای سلامت ذهن و جسم

8. عدم توجه به کالری مایعات (نوشیدنی ها)

اینکه نوشیدنی هایی مثل آب میوه را سالم تلقی کنید و تصور کنید کالری مصرفی را افزایش نمی دهند، اشتباه است. در حقیقت، کالری مایعات به راحتی هضم شده و باعث می شود به سرعت هوس خوردن غذای بیشتر کنید؛ که این موضوع باعث مصرف کالری بیشتر در رژیم غذایی و در نتیجه افزایش وزن می شود.

محاسبه کالری مایعات و کنترل میزان مصرف آن سخت است. برای اینکه بتوانید با این مانع کاهش وزن مقابله کنید، به جای آب میوه، همیشه میوه خام و تازه بخورید. سعی کنید به کمک اپلیکیشن های موجود، کالری مصرفی تان را ثبت کنید تا از میزان مجاز خود فراتر نروید.

9. کم خوابی

بین کم خوابی و اضافه وزن رابطه مستقیمی وجود دارد. می توانید صبح تا شب هیچ چیز نخورید و ساعت ها ورزش کنید، اما اگر به اندازه کافی نخوابید، به کاهش وزن دلخواه تان دست پیدا نمی کنید. خواب ناکافی باعث افزایش هورمون کورتیزول و کاهش فعالیت آنزیم ها و هورمون های چربی سوز می شود.

اگر خواب کافی نداشته باشید، تلاش هایتان برای کاهش وزن بی نتیجه می ماند، چون سرعت متابولیسم بدن تان کاهش پیدا می کند و از فرآیند کالری سوزی جلوگیری می شود. خواب ناکافی باعث افزایش سطح هورمون گرلین (هورمون گرسنگی) هم می شود، که این موضوع باعث می شود صبح که از خواب بیدار می شوید، گرسنه باشید.

کم خوابی با افزایش وزن به طور مستقیم در ارتباط است و به همین علت است که خوابیدن دست کم 7 ساعت در شب برای سلامتی و کاهش وزن ضروری است. اگر در خوابیدن مشکل دارید، می توانید از راه چاره های موجود مثل نوشیدن چای بابونه، انجام تکنیک های تنفسی و … کمک بگیرید تا بر این مانع کاهش وزن غلبه کنید.

 • 17 راز جالب برای اینکه شب ها سریع تر خوابتان ببرد

10. رژیم های افراطی و سرسختانه

محدود کردن شدید کالری می تواند باعث شود عملکرد های بدن نتوانند به درستی انجام شوند. اگر رژیم های سرسختانه را دنبال کنید، از دریافت مواد مغذی مورد نیاز بدن هم محروم می شوید، که این موضوع منجر به خشکی پوست، ریزش مو و تیرگی یا لکه های پوستی (هایپرپیگمنتیشن) می شود . با دنبال کردن رژیم های افراطی، به جای اینکه فیت و سالم به نظر بیایید، دچار سوءتغدیه و ضعف می شوید.

این رژیم ها باعث می شوند هیچ انرژی ای برایتان نماند تا بتوانید ورزش کنید. هیچ وقت این رژیم ها را دنبال نکنید، چون سرعت سو خت وساز و چربی سوزی بدن تان کاهش پیدا می کند.

برای مقابله با این مانع کاهش، با یک متخصص تغذیه مشورت کنید و یک رژیم غذایی متناسب را دریافت کنید تا از این طریق هم به دریافت مواد مغذی مورد نیاز بدن و هم کاهش وزن کمک شود. توجه داشته باشید که کلید کاهش وزن اصولی، خوردن به اندازه مواد غذایی سالم (و نه نخوردن و گرسنگی کشیدن) است .

11. التهاب مزمن

التهاب باعث می شود بدن دچار مقاومت به انسولین شود . انسولین ایجاد سلول های جدید را تحریک می کند. التهاب باعث تحریک مقاومت به انسولین می شود، که این موضوع تولید بیشتر انسولین و ایجاد سلول های چربی بزرگتر را به دنبال دارد. این مسئله باعث می شود تمام کالری های اضافی تبدیل به تبدیل شوند . این چربی معمولا اطراف ناحیه شکم ذخیره می شود.

چربی شکم به طرز ویژه ای خطرناک است، چون تولید سیتوکین ها را افزایش می دهد، که در واکنش سیستم ایمنی ترشح می شوند و بدن را در حالت التهابی نگه می دارند. ترشح سیتوکین ها احتمال ابتلا به بیماری قلبی و حتی سرطان را افزایش می دهد. علاه بر این، التهاب مزمن بر روی لپتین، که هورمون سیری است، تاثیر می گذارد.

این موضوع باعث می شود حتی اگر به اندازه کافی غذا خورده باشید، هورمون لپتین نتواند به مغز پیام سیری را برساند. مقاومت به لپتین می تواند سرعت سوخت وساز بدن را کاهش و سطح هورمون گرسنگی را افزایش دهد . تمام این عوامل نه تنها مانع کاهش وزن می شوند، بلکه باعث می شوند در هر وعده ، غذای بیشتری بخورید.

بعضی از مواد غذایی مثل روغن سبزیجات، قند، رنگ غذا، غذاهای فرآوری شده، شیرین کننده های مصنوعی و … منجر به التهاب می شوند. از خوردن این مواد غذایی اجتناب کنید. علاوه بر این، داشتن خواب کافی، پایین آوردن سطح استرس، نوشیدن آب به میزان کافی و قرار دریافت در معرض نور خورشید و مواردی از این دست همگی به کاهش التهاب کمک می کنند.

12. نداشتن تحرک کافی

اگر تحرک و فعالیت کافی نداشته باشید، رژیم دریافت کمک چندانی به کاهش وزن تان نخواهد کرد. سبک زندگی کم تحرک باعث می شود تمام وزنی که کم کرده اید را دوباره به دست بیاورید. زمانی که وزن تان کاهش پیدا کرد، باید فعالیت بدنی تان را افزایش دهید تا وزن فعلی تان ثابت بماند و دوباره افزایش پیدا نکند. سعی کنید پیاده روی صبحگاهی، آهسته دویدن، یوگا و تمرینات ایروبیک را به روتین خود اضافه کنید.

 • 20 روش سرگرم کننده برای 30 دقیقه فعالیت بدنی روزانه

13. خوردن مواد غذایی چاق کننده

احتمالا خودتان هم نمی دانید، اما بعضی از مواد غذایی که هر روز می خورید، باعث چاقی تان می شوند . در ادامه به بعضی از این خوراکی ها و نوشیدنی ها اشاره می کنیم:

1. نوشیدنی های انرژی زا

نوشیدنی های انرژی زا حاوی کالری، کربوهیدرات و چربی هستند، که همگی مانع کاهش وزن محسوب می شوند. این نوشیدنی ها سیرکننده نیستند و باعث می شوند تمایل تان به غذا خوردن بیشتر شود.

 • نوشابه رژیمی خوب است یا بد؟ تاثیرات واقعی نوشابه رژیمی بر سلامتی

2. سس گوجه فرنگی (سس کچاپ)

جالب است بدانید که فقط دو قاشق غذاخوری سس گوجه فرنگی حاوی 40 کالری است. سس کچاپ حاوی ترکیباتی است که باعث افزایش اشتها و به مرور زمان چاقی و دیابت می شود.

3. آب میوه

آب دریافت میوه ها باعث از دست رفتن فیبر آن ها می شود . به همین دلیل توصیه می شود به جای آب میوه، خود میوه را بخورید. خوردن میوه ضرری ندارد، اما مصرف زیاد آب میوه می تواند تاثیر منفی ای بر سلامت و ترکیب بدن داشته باشد.

4. بستنی

بستنی از قند و چربی تشکیل می شود. از آنجایی که بستنی معمولا به عنوان دسر یا میان وعده خورده می شود، می تواند کالری زیادی به وعده غذایی تان اضافه کند. پس بهتر است خوردن بستنی را محدود کنید.

5. بیسکوییت و دونات

بیسکوییت و دونات حاوی مقدار زیادی قند، آرد تصفیه شده و چربی های اضافی هستند. این دو خوراکی کالری زیادی دارند. برای اینکه از افزایش وزن جلوگیری کنید، مصرف این دو خوراکی، که مانع کاهش وزن می شوند را محدود کنید. دونات به طور ویژه ، کالری زیادی دارد. به طوری که یک عدد دونات متوسط، بیش از 200 کالری دارد. پس تا جایی که امکان دارد، از خوردن دونات خودداری کنید.

6. سیب زمینی سرخ کرده (فرنچ فرایز) و چیپس

خوراکی های ذکر شده مانع کاهش وزن می شوند، چون حاوی مقدار زیادی نمک و چربی هستند، که هر دو احتمال پرخوری را افزایش می دهند. بسکمک از مطالعات، خوردن سیب زمینی سرخ کرده را با افزایش وزن مرتبط دانسته اند. اگر می خواهید سیب زمینی بخورید، آن را آب پز کنید.

از جمله سایر مواد غذایی چاق کننده می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • غذاهای فرآوری شده
 • شکلات شیری
 • کره بادام زمینی
 • پیتزا
 • قهوه شیرین شده با شکر
 • نوشابه
 • نوتلا
 • گرانولا
 • سوپ آماده
 • غلات صبحانه
 • شکر سفید و شیرین کننده های مصنوعی
 • پنیر
 • مواد غذایی که حاوی مقدار زیادی گلوتن هستند.
 • کربوهیدرات سفید
 • گوشت فرآوری شده

نکته پایانی

بعضی از کارهایی که هر روز انجام می دهید، می توانند باعث شوند به اهداف تان در کاهش وزن دست پیدا نکنید. در این مقاله به معرفی 13 مانع کاهش وزن پرداختیم. سعی کنید از این موانع دوری کنید و از عادت های ناسالم که منجر به چاقی می شوند، اجتناب کنید.

منبع: eat this, makeup and beauty, health line, real food for life

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 16 اسفند 1399 بروزرسانی: 16 اسفند 1399 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 1403

به "13 مانع کاهش وزن و روش های موثر برای غلبه بر آن ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "13 مانع کاهش وزن و روش های موثر برای غلبه بر آن ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید