300 طرح مرمتی تا انتها دولت دوازدهم آماده بهره برداری می گردد

به گزارش نامیت، ایرنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، 300 طرح مرمتی تا انتها دولت دوازدهم آماده بهره برداری می گردد.

300 طرح مرمتی تا انتها دولت دوازدهم آماده بهره برداری می گردد

جهت دریافت خدمات هزینه بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

جریان چیست؟

محمدحسن طالبیان در نشست مجازی با معاونان میراث فرهنگی استان های سراسر کشور و با حضور مدیرکل بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی و معاونان میراث فرهنگی استانها به تشریح موضوع انتخابی سال جاری ایکوموس با عنوان گذشته های پیچیده آینده های گوناگون پرداخت و گفت: در این شعار ارزش های دوران مختلف، تنوع و گوناگونی میراث فرهنگی، حفاظت از آن با آنالیز نقادانه گذشته به میزانی که ساختن آینده به آن وابسته بوده مورد تأکید قرار گرفته است.

معاون میراث فرهنگی کشور با اشاره به اینکه توجه و اهمیت به موضوع انتخابی ایکوموس با تأکید بر ارزش های دوران مختلف طی سالهای اخیر و با تنوع ثبت در فهرست آثار ملی کشور در قالب میراث صنعتی، میراث معاصر مدرن، میراث دفاع مقدس، میراث ناملموس خوراک، آداب، سنت های شفاهی، هنرهای اجرایی و نمایشی خود را نشان داده است، اضافه نمود: تنوع آثار ثبت شده بیانگر ثروت و غنای بی نظیر هویتی فرهنگی ایران اسلامی از جنبه های گوناگون است که نیازمند توجه بیشتر و حفاظت و صیانت آنها با مشارکت آحاد جامعه است.

معاون میراث فرهنگی کشور با تأکید بر این که تمام بناها و یادمان های تاریخی فارغ از پیشینه و تفاسیر گوناگون دارای اهمیت حفاظت و نگهداری برای آیندگان است به حضور ارزیابان ایکوموس برای بازدید میدانی از پرونده کاروانسراهای ایرانی اشاره و اظهار کرد: 24 استان در پرونده 56 کاروانسرای ایران که به یونسکو برای ثبت جهانی ارائه شده مشارکت دارند و لازم است استان های یاد شده در سامان دهی مسیرهای منتهی به این آثار و معرفی آن نهایت کوشش را داشته باشند.

او رویکرد و مشارکت رو به افزایش بخش خصوصی و سرمایه گذاران در امر بازسازی را مهم توصیف کرد و ادامه داد: با حضور آگاهانه هر چه بیشتر مردم حفاظت از آثار تاریخی در سطح گسترده تری و با حضور آحاد مردم امکان پذیر خواهد بود.

اختصاص بیش از 5 هزار میلیارد ریال از اعتبارات ناکارآمد شهری به بافت های تاریخی

سیدهادی احمدی روئینی مدیرکل بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی کشور در این نشست با توجه به موضوع کمبود اعتبار بافت های تاریخی که از سوی معاونان میراث فرهنگی مطرح شد، گفت: مبلغ 5 هزار میلیارد ریال در بودجه کشور از اعتبارات ناکارآمد شهری به بافت های تاریخی با اولویت گذاری و نظارت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اختصاص پیدا نموده که مدیران کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان هایی که دارای بافت های تاریخی هستند، می توانند با مکاتبه با استانداری ها، ستاد بازآفرینی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، گنجاندن اعتبار برای بافت های تاریخی در بودجه 1400 را درخواست نمایند.

در این نشست معاونان میراث فرهنگی 31 استان با بیان اقدامات و فعالیت های صورت گرفته و تشریح نقاط ضعف و قوت چالش ها و مسائل موجود در استان را با مدیرکل بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی در میان گذاشتند. مشارکت بخش خصوصی، کارگاه های فعال بازسازیی، دستورالعمل ها و آیین نامه ها، مشخص حرایم، جلسات هم اندیشی و اقدامات مشترک بعضی استان ها با شهرداری ها و ادارات کل اوقاف، کمبود اعتبارات، کمبود نیروی متخصص بازسازی در بعضی استان ها، کمبود نیروی یگان حفاظت، مسائل وجود محوطه های تاریخی در دل روستاها و محل سکونت روستاییان، نبود ضوابط اختصاصی بعضی بافت های تاریخی، مسائل عمل به ماده 98 از سوی بعضی دستگاه های اجرایی، کمبود پیمانکاران متخصص بازسازی از جمله موارد اعلامی از سوی معاونان میراث فرهنگی در این نشست مجازی بود.

منبع: همگردی
انتشار: 6 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 1505

به "300 طرح مرمتی تا انتها دولت دوازدهم آماده بهره برداری می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "300 طرح مرمتی تا انتها دولت دوازدهم آماده بهره برداری می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید