5 ایده عالی برای ورزش کردن در فصل بهار

به گزارش نامیت، اگر در پی ورزش کردن و بهبود تناسب اندام خود هستید فصل بهار برترین فرصت برای این کار به شمار می رود. هوای بهاری و معتدل انرژی شما را افزایش می دهد و ورزش کردن را آسان تر می نماید، بعلاوه دمای بدن را در حالت عادی افزایش می دهد تا به آسانی ورزش نموده و از حال و هوای گرفته و سرد زمستان رهایی پیدا کنید.

5 ایده عالی برای ورزش کردن در فصل بهار

شما برای بهبود سلامتی و تناسب اندام خود باید دست کم 150 دقیقه ورزش هوازی با شدت میانه در هفته داشته باشید. کارشناسان بر این باورند که شما با برنامه ریزی مناسب و انجام این 150 دقیقه در طول هفته، مثلا 5 روز در هفته و هر روز 15 تا 30 دقیقه، می توانید بدون آنکه زیادی به خودتان فشار بیاورید نتیجه بگیرید و سلامتی تان را تضمین کنید.

اکنون باید ببینیم کدام ورزش ها و فعالیت های بدنی گزینه بهتری برای شروع ورزش کردن در فصل بهار به شمار می روند. در ادامه نگاهی به چند ورزش سبک و سرگرم نماینده می اندازیم که انتخاب های مناسبی برای فصل بهار هستند و به شما انگیزه بیشتری برای کالری سوزی و تقویت ماهیچه ها می دهند.

شما می توانید هر کدام از این ورزش ها را که دوست داشتید به برنامه هفتگی خود اضافه نموده و در سال تازه به اندامی که دوست دارید دست پیدا کنید. پس در ادامه با ما همراه باشید تا این ورزش ها را آنالیز کنیم.

کدام ورزش ها برترین انتخاب برای ورزش کردن در فصل بهار هستند؟

1. پیاده روی، دویدن یا پیاده گردی

پیاده روی و دویدن با سرعت کم یا زیاد از قدیمی ترین و اصلی ترین تمرین های هوازی به شمار می روند. با شروع فصل بهار و گرم شدن هوا شما می توانید تمرین های هوازی خود را در فضای باز انجام دهید تا احساس بهتری داشته باشید و لذت بیشتری از جلسه های ورزشی خود ببرید. بعلاوه اگر در منطقه ها کوهستانی زندگی می کنید یا به طبیعت دسترسی دارید می توانید به سراغ ورزش پیاده گردی بروید و از فواید بی نظیر آن بهره مند شوید.

پیاده گردی همان پیاده روی است که در فضای باز و معمولا در دل طبیعت انجام می گیرد. البته زمانی می توانید یک پیاده گردی درست و حسابی داشته باشید که در مسیرهای شیب دار گام بردارید و به بدن خود فشار وارد کنید. این فشار بیشتر باعث می گردد ماهیچه هایتان را به چالش بکشید و با فواید شگفت انگیز پیاده گردی روبه رو شوید.

اگر تازه کار هستید لازم نیست زیادی به خودتان فشار بیاورید، تنها کمی پیاده روی با سرعت کم هم کافی خواهد بود. با گذر زمان و عادت کردن به فعالیت بدنی می توانید سرعت خود را افزایش دهید و گاهی اوقات برای چند دقیقه بدوید. ترکیب این تمرین ها و انجام آن ها در کنار یکدیگر بسیار تأثیرگذار خواهد بود. برای نمونه، شما می توانید 5 دقیقه راه بروید، سپس 1 دقیقه بدوید، 2 دقیقه راه بروید، دوباره 1 دقیقه بدوید و در خاتمه 5 دقیقه پیاده روی داشته باشید. همین مدت زمان کم هم می تواند به بهبود سلامتی شما یاری کند.

شما بعلاوه می توانید این کار را به همراه دوستان و خانواده انجام دهید تا لذت بیشتری از آن ببرید و احساس خستگی نکنید. فعالیت بدنی در کنار دیگران می تواند انگیزه بیشتری به شما بدهد و ورزش کردن در فصل بهار را بیش از پیش مجذوب نماینده و سرگرم نماینده کند.

2. یوگا در فضای باز

یوگا یکی از برترین ورزش ها برای فضای باز است. جدا از این، برای کسانی که اهل ورزش نیستند و به ویژه در طول زمستان ورزش ننموده اند انتخاب بسیار مناسبی خواهد بود، زیرا فشار کمی به بدن وارد می نماید. اگر در پی ورزش کردن در فصل بهار هستید و نمی دانید کار خود را چگونه شروع کنید، ورزش یوگا شروع خوبی برای شما خواهد بود.

پژوهش ها نشان می دهند یوگا تأثیر مثبت فراوانی روی جسم و روان می گذارد. تمرین های گوناگون یوگا نه تنها ماهیچه ها را تقویت و نرم می نمایند و نیرو و انعطاف پذیری شما را افزایش می دهند، بلکه استرس و اضطراب را از بین می برند و انرژی بیشتری به شما می دهند. افزون بر این ها، هر کسی می تواند تمرین های یوگا را انجام دهد و از فواید آن بهره مند گردد.

برای شروع یوگا تنها به یک زیرانداز و لباس راحت احتیاج خواهید داشت. اگرچه باقی وسایل یوگا می توانند کیفیت ورزش شما را بیشتر نمایند، ولی شما بدون تجهیزات هم می توانید همچنان ورزش خوبی داشته باشید و سلامتی خود را بهبود ببخشید.

انجام تمرین های یوگا در فضای باز می تواند آرامش شما را بیشتر کند و باعث گردد احساس نزدیک تری به طبیعت داشته باشید. حتی اگر نتوانید از خانه بیرون بزنید باز هم می توانید در حیاط ورزش کنید و از هوای بهاری و نور خورشید لذت ببرید. در هر صورت، یوگا ورزش مناسبی برای فصل بهار خواهد بود و انجام آن چه در خانه، چه بیرون از خانه و چه در کلاس های ورزشی تأثیر مثبت فراوانی روی سلامت جسم و روان خواهد گذاشت.

3. دوچرخه سواری

دوچرخه سواری هم یکی دیگر از تمرین های هوازی است که فواید زیادی برای سلامتی دارد و می تواند به تقویت ماهیچه ها و چربی سوزی یاری کند. افراد زیادی ممکن است این ورزش را در خانه یا کلاس های ورزشی با استفاده از دوچرخه ثابت انجام دهند. ولی در فصل بهار برترین کار این است که از خانه بیرون بزنید و در هوای آزاد دوچرخه سواری کنید.

شما با دوچرخه سواری در فضای باز می توانید هم ورزش کنید و هم از تماشا چشم اندازهای گوناگون لذت ببرید. گوش دادن به موسیقی هم این فعالیت را بیش از پیش مجذوب نماینده و سرگرم نماینده می نماید.

البته دوچرخه سواری در هوای آزاد ممکن است دردسرهای خودش را داشته باشد. برای نمونه، خیابان های شلوغ و عبور ماشین ها می توانند ایمنی شما را به خطر بیندازند. بعلاوه رکاب زدن در برخی مسیرهای سربالایی سخت است و شما را حسابی خسته می نماید. ولی اگر نکات ایمنی را رعایت کنید، تجهیزات ورزشی داشته باشید، در مسیرهای مناسب رکاب بزنید و با برنامه ریزی کارتان را پیش ببرید می توانید برترین نتیجه را بگیرید و از فواید شگفت انگیز دوچرخه سواری بهره مند شوید.

4. تمرین های چرخه ای

اگر هر روز تمرین های مشابه ای را انجام دهید بدون شک خسته می شوید و حوصله تان سر می رود. این موضوع باعث می گردد انگیزه خود را از دست بدهید و ورزش کردن را کنار بگذارید.

یک شیوه عالی برای جلوگیری از این اتفاق و بهتر ورزش کردن در فصل بهار این است که به سراغ تمرین های چرخه ای بروید. برای این کار باید تمرین های خود را به چند گروه تقسیم کنید، سپس روزانه یک بخش را انجام دهید و پس از چند روز دوباره آن ها را از بخش نخست تکرار کنید. برای نمونه، می توانید سه گروه تمرینی داشته باشید و آن ها را در روزهای شنبه، یکشنبه و دوشنبه انجام دهید، سپس سه شنبه تا پنج شنبه را به تکرار همین بخش ها اختصاص دهید.

هر کدام از این بخش ها باید روی ماهیچه ها و گروه های عضلانی متفاوتی تمرکز نمایند تا هم به برنامه شما تنوع بدهند، هم جلوی تمرین زدگی را بگیرند. اینکه در هر جلسه روی گروه های عضلانی متفاوتی تمرکز کنید باعث می گردد تنوع بیشتری به ورزش خود بدهید و بعلاوه در زمانتان صرفه جویی کنید. مثلا اگر امروز ماهیچه های بالاتنه را تقویت کنید و فردا به سراغ پایین تنه بروید، در حقیقت به ماهیچه های بالاتنه فرصت استراحت و ریکاوری می دهید و در عین حال از زمانتان برای تقویت پایین تنه استفاده می کنید.

شما انتخاب های زیادی برای انجام تمرین های چرخه ای در اختیار دارید. در ادامه نگاهی به یک نمونه برنامه تمرینی می اندازیم:

  1. گروه نخست: بالاتنه. انجام تمرین های بارفیکس، شنا سوئدی، پشت بازو دیپ، شنا سوئدی شیب دار، چرخش دایره ای بازوها.
  2. گروه دوم: ماهیچه های مرکزی. پلانک، کرانچ، حرکت کوهنورد، پلانک با گذاشتن دست ها روی دیوار، دراز کشیدن روی شکم و بالا و پایین بردن دست ها و پاها.
  3. گروه سوم: پایین تنه. اسکات، لانگ راه رفتنی، کیک دانکی، استپ آپ، حرکت پل باسن.

این تمرین ها همگی با یاری وزن بدن انجام می شوند و شما با اجرای آن ها در فصل بهار می توانید نتیجه بسیار خوبی بگیرید. اگر اهل ورزش هستید و سطح تناسب اندام بالایی دارید می توانید به سراغ تجهیزات ورزشی از جمله دمبل و هالتر بروید تا فشار تمرین های خود را افزایش دهید.

5. انجام ورزش های گوناگون در هوای آزاد

توپ بازی کردن، ورزش های گروهی مانند والیبال و بسکتبال و حتی دومیدانی هم انتخاب های مناسب دیگری برای ورزش کردن در فصل بهار هستند. در این بازی ها خبری از رقابت یا فشار زیاد ورزش نیست و به همین علت لذت بیشتری از آن می برید. لذت بردن از ورزش هم منجر به افزایش انگیزه شما می گردد و یاریتان می نماید بدون آنکه متوجه شوید کالری بسوزانید و وزنتان را مدیریت کنید.

برای انجام این ورزش ها دستتان باز است و می توانید به سراغ هر ورزشی که دوست دارید بروید. برای نمونه، خیلی ها ممکن است به فوتبال علاقه داشته باشند و به همراه دوستان خود این ورزش محبوب را انجام دهند. برخی ها هم ممکن است بخواهند چیزهای تازهی را تجربه نموده و ورزش هایی مانند تنیس، بدمینتون، بیسبال و… را امتحان نمایند.

لیست ورزش های گروهی بسیار طولانی است و انتخاب های بی شماری در اختیار شما قرار می دهد. شما با ورزش های گروهی افزون بر بهبود سلامت و مدیریت وزن می توانید مهارت های اجتماعی خود را هم تقویت نموده و ارتباط ژرف تری با دیگران برقرار کنید.

سخن خاتمهی

پس از زمستان و با شروع سال تازه بیشتر مردم کوشش می نمایند فعالیت بدنی خود را افزایش دهند. ورزش کردن در فصل بهار برخلاف زمستان می تواند آسان تر باشد و شما معمولا در هوای گرم بهاری انگیزه بیشتری خواهید داشت.

در فصل بهار می توانید از هوای گرم و نور خورشید یاری بگیرید تا انرژی خود را افزایش دهید و به انجام ورزش های گوناگون بپردازید. احساسی که نور خورشید به شما می دهد در کنار هوای تازه بهاری که وارد ریه هایتان می گردد بدون شک روحیه و انرژی دوباره ای به شما می دهد تا ورزش کنید و سلامتی تان را بهبود ببخشید.

تنها نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که برترین ورزش را انتخاب کنید و آن را به طور منظم انجام دهید. تمرین ها و فعالیت هایی که در این نوشته آنالیز کردیم گزینه های بسیار خوبی برای ورزش کردن در فصل بهار به شمار می روند. پس یادتان باشد با یاری این فعالیت ها بهار سال جاری را به فرصتی طلایی برای شروع ورزش تبدیل کنید و در سال تازه سبک زندگی سالم و شاداب تری برای خودتان بسازید.

این مطلب صرفا جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منبع: VeryWell Fit

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 1 فروردین 1402 بروزرسانی: 1 فروردین 1402 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 2152

به "5 ایده عالی برای ورزش کردن در فصل بهار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 ایده عالی برای ورزش کردن در فصل بهار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید