8 روش برای حل مشکل شارژ نشدن باتری لپتاپ

به گزارش نامیت، آیا احتیاج است تا باتری خود را شارژ کنید، اما پس از اتصال آداپتور به پریز برق، هیچ اتفاقی نمی افتد؟ در این مقاله قصد داریم مشکل شارژ نشدن باتری لپتاپ را حل و فصل کنیم.

8 روش برای حل مشکل شارژ نشدن باتری لپتاپ

شارژ نشدن باتری لپتاپ به شدت استرس زاست؛ چرا که دغدغه کار کردن با لپتاپ به یک بحران تبدیل خواهد شد. در بدترین سناریوی ممکن این احتمال وجود دارد که شارژر یا کابل شارژر دچار خرابی شده باشد. با این حال، در برخی از موارد می توان با آنالیز چند راه چاره، مشکل شارژ نشدن باتری لپتاپ را یک بار برای همواره حل کرد.

در این مقاله به شما یاری می کنیم تا در زمانِ شارژ نشدن باتری لپتاپ باید چه اقداماتی را در پیش بگیرید. اصلا هم اهمیت ندارد، لپتاپ مورد نظر شما از چه برندی است: دل، لنوو، اچ پی، ایسوس یا سایر شرکت ها. ارائه راه چاره های نرم افزاری در این مقاله با موضوع سیستم عامل ویندوز است، اما بیشتر راه چاره ها برای سایر سیستم عامل ها نظیر مک یا لینوکس هم کارساز خواهد بود.

1. تمامی اتصالات فیزیکی کابل ها را آنالیز کنید

قبل از این که به طور عمیق به مسئله شارژ نشدن باتری لپتاپ بپردازیم، ابتدا باید چند مفهوم پایه ای را آنالیز کنیم. در ابتدا مطمئن شوید کابل شارژ به طور صحیح به پورت شارژ لپتاپ متصل شده است. بعلاوه، از اتصال کابل شارژ به پریز برق اطمینان حاصل کنید. اگر از یک سه راهی برای اتصال شارژر استفاده می کنید، بهتر است کابل را بیرون کشیده و به طور مستقیم به پریز برق بزنید.

نباید فراموش کنید که ولتاژ برق شهری هم گاهی اوقات امکان دارد نوسان داشته باشد. این احتمال هم وجود دارد به علت رفت و آمد دیگران از روی کابل که روی میز افتاده، شارژر از پریز برق خارج شده باشد.

2. حذف باتری و اتصال به برق

پس از آنالیز پریز و کابل شارژ، در مرحله بعد باید باتری لپتاپ را آنالیز کنید. آیا باتری کار می نماید یا خیر؟ اگر لپتاپ شما دارای یک باتری قابل حذف است، باید باتری را به طور کامل از لپتاپ خود خارج کنید. معمولا چند دستگیره یا دکمه در پشت لپتاپ ها وجود دارد که با نگه داشتن آنها می توان باتری را در آورد. اگر شما شک دارید چطور می توان باتری را از لپتاپ درآورد، می توانید با جست وجو در گوگل دستور العمل درآوردن باتری از لپتاپ مورد نظر را در بیاورید.

شما باید همواره لپتاپ را پیش از درآوردن باتری خاموش کنید. البته اگر مقدار باتری به اتمام رسیده باشد، مسئله ای از بابت خاموشی یا روشن بودن لپتاپ حس نمی گردد.

پس از حذف باتری از لپتاپ، دکمه پاور لپتاپ را برای چند ثانیه نگه داشته تا مقدار به جای مانده شارژ را پاک کند. پس از انجام این کار، شارژر را به لپتاپ متصل و کوشش کنید لپتاپ را روشن کنید.

اگر لپتاپ بدون هیچ مسئله ای بدون باتری کار کند، پس اشکال از شارژر یا باتری است. مطمئن شوید که اجزای باتری تمیز بوده و هیچ مسئله ای وجود ندارد. اگر باتری به هر علتی کثیف شده باشد، شما می توانید با یک پارچه نخی، باتری را تمیز کنید. در مرحله بعد، باتری را مجدد در جای خود قرار دهید. اگر این حرکت مشکل را رفع نکرد، احتمالا باتری به طور کامل خراب شده و شما باید باتری را با یک مدل تازه تعویض کنید.

اگر لپتاپ شما دارای باتری قابل تعویض نیست، شما می توانید به طور دستی دستگاه را باز نموده و باتری را در بیاورید. اگر چه، با انجام این کار رسما شرایط گارانتی حذف شده و شما در صورت انجام یک کار اشتباه، به سیستم لپتاپ خود به احتمال زیاد صدمه مهلکی وارد خواهید کرد.

انجام این کار، یعنی درآوردن باتری به طور خودسر از داخل لپتاپ را توصیه نمی کنیم. شما می توانید از یک فرد متخصص و کارشناس کامپیوتر به این منظور یاری بگیرید.

3. مطمئن شوید از شارژر و پورت صحیح برای کار استفاده می کنید

شما باید مطمئن شوید آیا مقدار برقی که به لپتاپ می رسد کفایت می نماید یا خیر. مطمئن شوید که شما شارژر را از درگاه درست به لپتاپ وصل نموده باشید. بسیاری از لپتاپ ها تنها یک درگاه برای شارژ دارند اما اگر شما یک لپتاپ ورژن تازه را خریداری نموده باشید، احتمالا بتوان از درگاه USB-C هم دستگاه را شارژ کرد.

در این شرایط، تمامی پورت های USB-C روی لپتاپ را امتحان کنید؛ چرا که برخی از پورت های USB-C صرفا برای انتقال اطلاعات طراحی شده اند. در برخی از لپتاپ ها، یک نماد برق رسانی در کنار پورت دیده می گردد که به معنای قابلیت شارژ است.

برای کسب برترین نتایج، شما باید از شارژر اصلیِ لپتاپ به منظور شارژ بهره ببرید. در صورت استفاده مداوم از شارژهای غیر اصل، دستگاه شما دچار آسیب جدی می گردد. مدل های شرکت ثالث ممکن است از میزان وات صحیح بهره نبرند که همین مسئله موجب می گردد شارژ لپتاپ به کندی انجام گردد. این مسئله به خصوص برای کابل های USB-C صدق می نماید؛ چرا که برخی از کابل های USB-C به منظور شارژ لپتاپ ساخته نشده اند. اگر شما شارژر صحیح برای دستگاه خود ندارید، باید راه چاره 8 در این مقاله را آنالیز کنید.

بعلاوه منبع تغذیه لپتاپ را هم آنالیز کنید. اگر لپتاپ شما به یک پک باتری یا یک پریز با ولتاژ پایین متصل است، شاید میزان انرژی الکتریسیته به مقدار ای کافی نباشد تا باتری لپتاپ را شارژ کند. در چنین شرایط هایی، شما شاید بتوانید سطح پایداری از مقدار باتری را با یک منبع تغذیه ضعیف حفظ کنید اما شارژ از یک میزان تعیین بیشتر نخواهد شد.

4. کابل و پورت ها را برای آسیب آنالیز کنید

بهتر است کابل ها و پورت ها را زودتر از سایر مراحل چک کنید، اما در هر صورت باید دقت کرد آیا کابل مد نظر دچار آسیب شده است یا خیر. اگر کابل شارژ دچار مشکل شده باشد، با پیغام عدم شارژ در نوار ابزار روبرو می شوید.

تمامی طول کابل شارژ را به منظور یافتن آسیب آنالیز کنید. اگر بخش هایی از کابل گره شده، بهتر است آن بخش ها را باز کنید. بعلاوه ایده خوبی است که آداپتور برق شارژر لپتاپ را بو کنید. اگر بوی سوختگی از آن به مشام تان رسید، شاید شارژر دچار سوختگی شده است. در چنین شرایطی شما باید شارژر را با یک مدل سالم تعویض کنید. برای امنیت بیشتر، از بهره برداری شارژرهایی که به شدت داغ می شوند یا در هنگام استفاده بوی سوختگی به مشام می رسد به شدت خودداری کنید.

در پایان، به پورت شارژر لپتاپ نگاه کنید. سر کابل باید به راحتی در داخل پورت شارژ دستگاه چفت و جور گردد. اگر سر کابل به هر طریقی لق بزند، باید این مشکل را رفع کنید تا دستگاه با کیفیت مطلوب شارژ گردد.

بعلاوه شاید داخل پورت شارژ، گرد و خاک گیر نموده و به همین علت، اتصال ثابت و پایداری به منظور انتقال برق به دستگاه برقرار نمی گردد. با استفاده از نور یک فلش لایت یا چراغ قوه و تاباندن آن به داخل پورت شارژ شما می توانید داخل پورت شارژ را آنالیز کنید. اگر واقعا چیزی در داخل درگاه شارژ گیر نموده، شما می توانید با استفاده از خلال دندان یا گوش پاک کنِ نازک برای رفع کردن این مشکل اقدام کنید. با این حال، خیلی تهاجمی رفتار نکنید؛ چرا که احتمال آسیب به اجزای داخلی پورت وجود دارد.

به منظور جلوگیری از آسیب به کابل و پورت شارژ در آینده، شما باید همواره بخشی از سر کابل را در هنگام شارژ به طور سست نگه داشته تا کابل به طور کامل کشیده نگردد. این رویه از کششِ شدید کابل جلوگیری می نماید. هنگامی که لپتاپ شما به برق متصل است، سعی کنید آداپتور برق از روی میز آویزان نباشد؛ به این علت که به مرور زمان اتصال آداپتور دچار عیب و ایراد خواهد شد.

5. کاهش مصرف منابع

این احتمال وجود دارد که شارژ نشدن باتری لپتاپ حتی زمانی که به برق وصل است، به سخت افزار ارتباطی نداشته باشد. اگر لپتاپ شما تحت فشار زیاد مشغول به کار باشد، امکان دارد شارژر شما باتری را با سرعت مطلوب پر نکند.

برای مثال، اگر کامپیوتر شما در حال داغ شدن است، فن های دستگاه باید به شدت کار نموده تا اجزای داخلی را خنک کند. همین مورد یعنی مصرف برق بیشتر که باید به وسیله باتری تامین گردد. زمانی که شما برنامه های پر مصرف را اجرا می کنید، باتری با نرخ بالاتری مصرف می گردد.

در ویندوز، شما می توانید با فشردن دکمه های Ctrl + Shift + Esc بخش Task Manager را باز نموده یا به وسیله سرچ نام گزینه مورد نظر در منوی استارت، این بخش را باز کنید. با کلیک روی گزینه More Details شما به وسیله سربرگ Processes می توانید منابعی که در ویندوز اجرا شده را آنالیز کنید.

اگر شما به برنامه ای مشکوک شده اید، باید آن را ببندید. در سناریوهای وخیم، شما باید کامپیوتر خود را خاموش نموده تا سیستم خنک گردد. زمانی که لپتاپ به شرایط طبیعی برگشت، مجدد لپتاپ را روشن نموده و ببینید آیا شارژر همچنان با عیب و ایراد کار می نماید یا خیر.

اگر سیستم لپتاپ شما همچنان از لحاظ عملکردی دچار مشکل شده، شما باید به ارتقای سخت افزار فکر کنید. هر چند، ابتدا بهتر است مطمئن شوید داغ شدن بیش از حد لپتاپ به علت انسداد دریچه های تهویه نیست.

6. گزینه های مدیریت مصرف انرژی مربوط به ویندوز را آنالیز کنید

سایر ایرادات نرم افزاری می تواند بعلاوه موجب شارژ نشدن باتری حتی در زمان اتصال به پریز برق باشد. با این که Power Planهای ویندوز گزینه های خاصی را به منظور جلوگیری از شارژ شدن باتری به کاربر ارائه نمی دهند، نرم افزارهای شرکت های ثالث می توانند روی چگونگی شارژ لپتاپ اثرگذار باشند.

ابتدا، به صفحه تنظیمات پاور ویندوز 10 باید بروید. برای این کار، به مسیر Settings > System > Power & sleep رفته و در سمت راست روی Additional power settings کلیک کنید. اگر شما این گزینه را نمی بینید، پنجره تنظیمات را به طور افقی توسعه داده تا این گزینه نمایان گردد.

در پنجره مورد نظر، روی Change Plan settings کلیک کنید. شما در صورت احتیاج می توانید روی Change advanced power settings کلیک نموده، اما راحت ترین کار، انتخاب Restore default settings for this plan است. این گزینه را انتخاب نموده تا ببینید آیا تفاوتی به وجود می آید یا خیر.

برای عمیق تر شدن در این روش، شما می توانید یک Plan شخصی سازی شده را برای افزایش عمر باتری ایجاد کنید. اگر شما از ویندوز 11 استفاده می کنید، شما گزینه های فوق الذکر را در Settings > System > Power پیدا خواهید کرد.

بسیاری از سازندگان لپتاپ، یک گزینه برای آستانه شارژ باتری در نظر می گیرند که می تواند روی شارژ دستگاه شما موثر باشد. برای مثال، اگر شما یک لپتاپ لنوو را در اختیار دارید، یک نرم افزار منحصر به فرد به وسیله لنوو پیشرفته که می تواند جلوی شارژ شدن باتری لپتاپ را بگیرد. از منوی استارت استفاده نموده تا Lenovo Vantage را جست وجو کنید. در سیستم های قدیمی تر این برنامه تحت عنوان Lenovo Settings شناخته می گردد.

زمانی که برنامه باز است، روی Power در پنل Hardware Settings کلیک نموده، سپس به سمت پایین آمده تا Charge Threshold را پیدا کنید. اگر اسلایدر Custom battery charge threshold فعال شده باشد، شما می توانید حداقل و حدبیشتر درصد باتری را برای شارژ انتخاب کنید.

برای مثال، اگر شما 50 درصد را برای Start Charging when below و 80 درصد را برای Start charging at انتخاب کنید، سیستم شما زمانی که به زیر پنجاه درصد برسد، فرایند شارژ را آغاز و زمانی که به هشتاد درصد برسد، این فرایند را متوقف می نماید. با وجود این موضوع که چنین برنامه ریزی می تواند سلامت باتری را حفظ کند، این فرایند موجب می گردد تا شارژ دستگاه متوقف گردد.

کوشش کنید این گزینه را در صورت فعال بودن، غیر فعال نموده یا یک آستانه متفاوت را تنظیم کنید.

7. به روز رسانی یا نصب مجدد درایورهای باتری

از آنجایی که باتری لپتاپ، یک دستگاه خارجی تلقی می گردد، سیستم عامل ویندوز از درایورهای تعیینی برای تعامل صحیح با این بخش استفاده می نماید. اگر کامپیوتر شما به پریز برق متصل شده اما به هیچ روشی شارژ نمی گردد، بد نیست درایورهای مربوط به باتری را حذف و مجدد نصب کنید.

به این منظور روی منوی استارت راست کلیک نموده یا دکمه های Win + X کیبورد را فشرده و سپس Device Manager را از منوی نتایج انتخاب کنید. بخش مربوط به Batteries را باز کنید. شما با دو ورودیِ Microsoft AC Adapter و Microsoft ACPO-Compliant Control Method Battery روبه رو می شوید.

روی هر یک از این موارد راست کلیک نموده و سپس Update driver را انتخاب کنید. احتمالا با آپدیت خاصی روبه رو نمی شوید اما ارزش کوشش کردن را دارد. شما می توانید به طور دستی درایورهای خود را آپدیت کنید اما سازندگان لپتاپ شما احتمالا برای بخش باتری درایور خاصی را مهیا ننموده اند.

اگر آپدیت درایورها یاری خاصی به حل این مشکل نکرد، روی درایورهای باتری راست کلیک نموده و گزینه Uninstall device را کلیک کنید. این گزینه موجب می گردد تا درایور مربوطه حذف و مجدد به طور اتومات در هنگام ری استارت مجدد نصب گردد. بنابراین، نگران نباشید و سیستم خود را پس از انجام این کار، روشن و خاموش کنید.

پس از ریبوت، اجازه دهید درایور باتری مجدد نصب گردد. احتمالا لپتاپ مجدد شارژ خواهد شد. اگر همچنان شارژ نشدن باتری لپتاپ رفع نشد، فرایند مذکور را مجدد امتحان نموده اما زمانی که سیستم را پس از حذف درایور خاموش کردید، شارژر را از برق بیرون کشیده و سپس باتری را از داخل لپتاپ در بیاورید. بعد از انجام این کار، همه چیز را مجدد سر جای خود گذاشته و لپتاپ خود را روشن کنید.

8. یک شارژر لپتاپ تازه تهیه کنید

تا این نقطه از مقاله شما تمام راه چاره ها را امتحان نموده اید و هیچ یک از راه چاره ها هزینه ای برای شما در پی نداشته است. در پایانی این مقاله توصیه می کنیم در صورت حل نشدن مشکل، حتما یک شارژر تازه را تهیه یا بخرید. شاید با یک شارژر دیگر بتوان لپتاپ را شارژ کرد.

اگر لپتاپ شما قدیمی است، شما می توانید از شارژرهای شرکت ثالث هم برای شارژ لپتاپ بهره ببرید. هر چند، این رویه اصلا و ابدا توصیه نمی گردد. در هر حال، این آخرین راه چارهی است که برای شارژ نشدن لپتاپ توصیه می گردد. با این حال، اگر کیفیت شارژر چندان مطلوب نباشد، احتمال آتش گرفتن لپتاپ یا شارژ در بدترین سناریوی ممکن وجود دارد.

اگر قصد خرید شارژ تازه دارید، حتما مولفه هایی نظیر ولتاژ و جریان را آنالیز کنید. پس از آنالیز و دقت تمامی تعیینات فنی، می توانید شارژر مد نظرتان را بخرید.

معضل ترسناکی به نام شارژ نشدن لپتاپ!

خوشبختانه، بیشتر راه چاره های این مقاله معضل شارژ نشدن لپتاپ را حل می نماید. با این حال، اگر همچنان ایراد پابرجاست، احتمالا اجزای داخلی لپتاپ دچار آسیب شده که روی عملکرد باتری تاثیرگذار است. شما باید از متخصصین کامپیوتر برای تعمیر استفاده نموده یا در صورت احتیاج باتری را به وسیله شرکت گارانتی تعویض کنید.

این نکته را هم به خاطر داشته باشید باتری ها با گذر زمان فرسوده می شوند. پس از سپری شدن تعداد تعیینی از چرخه ها، باتری مثل گذشته شارژ نگه نمی دارد. بر همین اساس، اگر مدت زمان زیادی از عمر لپتاپ می گذرد، احتمالا باتری لپتاپ به شدت فرسوده شده است.

منبع: makeuseof

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 25 مرداد 1402 بروزرسانی: 25 مرداد 1402 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 2209

به "8 روش برای حل مشکل شارژ نشدن باتری لپتاپ" امتیاز دهید

1 کاربر به "8 روش برای حل مشکل شارژ نشدن باتری لپتاپ" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 روش برای حل مشکل شارژ نشدن باتری لپتاپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید