8 مزیت شگفت انگیز بادام زمینی در بارداری

به گزارش نامیت، مصرف بادام زمینی در بارداری، منابع عظیمی از ویتامین، مواد معدنی، آنتی اکسیدان و اسید آمینه را به بدن شما ارزانی می کند که برای رشد همه جانبه جنین ضروری است. همچنین مصرف بادام زمینی در بارداری احتمال ابتلا به آلرژی در نوزاد در آینده را کاهش می دهد.

8 مزیت شگفت انگیز بادام زمینی در بارداری

خبرنگاران | سرویس مادر و کودک - بادام زمینی و کره آن به دلیل طعم خوشمزه و مغذی بودن، به عنوان یکی از سالم ترین میان وعده ها برای دوران بارداری توصیه می شود. اگر در دوران بارداری دنبال یک رژیم غذایی سالم هستید و به آجیل ها، خصوصا بادام زمینی حساسیت ندارید، می توانید آن را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

اگر می خواهید از مزایای مصرف بادام زمینی در بارداری آگاه شوید، بهتر است با این واقعیت شروع کنید که مصرف بادام زمینی در بارداری خطر ابتلا به آلرژی در نوزادتان را کاهش می دهد؛ همچنین فواید و مزایای زیادی برای شما و جنین در پی دارد.

مزایای مصرف بادام زمینی در بارداری

1. کاهش احتمال ابتلا به آلرژی در نوزاد

دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که مصرف بادام زمینی در بارداری، خطر ابتلا به آلرژی را در نوزادان می دهد. هر چه بادام زمینی و سایر انواع آجیل در دوران بارداری بیشتر مصرف شود، خطر ابتلا به بیماری آلزایمر در آینده در بچه ها نیز کاهش می یابد.

همچنین تغذیه زودهنگام نوزاد با آجیل و مغزها، از جمله بادام زمینی، احتمال ابتلا نوزاد به آلرژی را کاهش می دهد و به سیستم ایمنی نوزاد کمک می کند تا بادام زمینی را راحت تر تحمل کند. در دوران بارداری مادران بایستی به طور منظم میوه مصرف کنند و از یک رژیم سالم دارای مقدار زیادی میوه، سبزی تازه و آجیل پیروی کنند.

بیشتر بخوانید: حساسیت بچه ها؛ معرفی انواع حساسیت در بچه ها و راه حلها

2.منبع عالی چربی های سالم

هنگامی صحبت از خواص بادام زمینی می شود، بایستی از آن به عنوان یک منبع عالی برای چربی های سالم یاد کرد. زنان باردار بایستی چربی های سالم را در رژیم غذایی خود مصرف کنند، زیرا مصرف چربی های سالم باعث رشد کودک (به ویژه مغز او) می شود. علاوه بر این مصرف چربی های سالم باعث رشد جفت، کاهش خطر ابتلا به زایمان زودرس و اطمینان از وزن طبیعی نوزاد می شود.

کره بادام زمینی در دسته چربی های سالم، چربی های غیر اشباع، قرار می گیرد. مصرف بادام زمینی در بارداری با کاهش سطح کلسترول بد، به رشد سالم مادر و جنین کمک شایانی می کند.

3.منبع غنی از فولات

در دوران بارداری به مادران توصیه می شود که غذا های غنی از فولات مصرف کنند، زیرا باعث رشد سالم کودک می شود. گاهی اوقات، پزشکان مصرف مکمل های دارای فولات را نیز توصیه می کنند. خوب است بدانید که بادام زمینی و کره آن غنی از فولات هستند، بنابراین منطقی است که آن را در رژیم غذایی روزانه خود جای دهید.

بر اساس نتایج پژوهش ها، 100 گرم بادام زمینی دارای مقدار زیادی فولات است که تقریبا 60٪ از نیاز روزانه را پوشش می دهد (نیاز مصرف روزانه برای یک زن باردار). مصرف کره بادام زمینی به خصوص در رژیم غذایی سه ماهه اول بارداری (زمانی که کودک نیاز زیادی به مصرف فولات برای رشد و تکامل دارد) توصیه می شود.

4.منبع غنی از پروتئین

زنان باردار ممکن است توانایی تحمل برخی غذا ها را نداشته باشند. برای بسکمک از آن ها مصرف گوشت تقریبا غیر ممکن است. با این حال، جنین رو به رشد، برای تکامل به پروتئین نیاز دارد؛ بنابراین زنان باید منابع دیگری از پروتئین را در رژیم غذایی خود وارد کنند. کره بادام زمینی علاوه بر داشتن چربی های سالم، غنی از پروتئین است، بنابراین بایستی به عنوان یک گزینه مناسب در رژیم غذایی گنجانده شود.

کره بادام زمینی که از 100 گرم بادام زمینی ساخته شده است، می تواند نیاز روزانه به پروتئین را برآورده کند. همچنین به عنوان یک غذای خوشمزه است که می توانید از آن لذت ببرید و کام شما را شیرین کند. پس اگر در دوران بارداری نمی توانید گوشت مصرف کنید، کره بادام زمینی بخورید تا هم خودتان احساس خوبی داشته باشید و هم نوزادتان پروتئین های لازم را دریافت کند.

5.پیش گیری از بروز نقایص مادرزادی در جنین

یک رژیم سالم می تواند مانع از بروز نقایص مادرزادی در جنین شود. مهم است که در دوران بارداری مواد غذایی مناسب را از رژیم غذایی خود دریافت کنید، به طوری که جنین بتواند رشد و تکامل سالمی را طی کند. از آنجایی که بادام زمینی و کره آن دارای ویتامین ها و مواد معدنی مفید است، انتخاب مناسبی برای مصرف در دوران بارداری است.

کره بادام زمینی میان وعده سالمی است که می تواند موجب رشد مطلوب جنین و کاهش احتمال ابتلا به نقص های مادرزادی (به ویژه به دلیل محتوای غنی از فولات) در جنین شود. علاوه بر این، کره بادام زمینی حاوی مواد معدنی لازمی مانند کلسیم و آهن است که موجب تقویت استخوانبندی جنین می شود و خطر کم خونی را از بین می برد.

6. افزایش سطح انرژی بدن

در دوران بارداری، سطح برخی هورمون ها در بدن زنان افزایش می یابد که یکی از عوارض جانبی آن، خستگی زیاد است. علاوه بر این برای رشد جنین، نیاز به کالری افزایش می یابد که موجب می شود سطح انرژی مادر باردار کاهش یابد. مصرف بادام زمینی و کره آن راه حل فوق العاده ای برای افزایش سطح انرژی بدن در دوران بارداری است.

همان گونه که پیش از این اشاره شد، بادام زمینی به جز داشتن ویتامین ها و مواد معدنی مفید، دارای چربی ها و پروتئین های سالم است. به همین دلیل یک میان وعده ایده آل برای مادری است که می خواهد با احساس خستگی مقابله کند. مصرف بادام زمینی در بارداری سطح انرژی را افزایش می دهد و به شما اجازه می دهد تا فعالیت های روزمره خود را بدون احساس خستگی بیش از حد انجام دهید.

7.افزایش حافظه

زنان باردار معمولا از گیجی و فراموشی های کوتاه مدت رنج می برند. اگر می خواهید حافظه خود را تقویت کنید و عملکرد شناختی خود را در دوران بارداری بهبود بخشید، مصرف بادام زمینی در بارداری را از قلم نیاندازید.

همان گونه که پیش از این اشاره شد، بادام زمینی غنی از چربی های غیر اشباع است که برای سلامت مغز بسیار مفید است. همچنین دارای ویتامین B3 یا نیاسین هستند که حافظه را تقویت می کند و کارکرد شناختی مغز را بهبود می بخشد. علاوه بر این، بادام زمینی دارای آنتی اکسیدان هایی مانند رزوراترول است که باعث می شود خون بیشتری به مغز وارد شود.

8.بهبود تغییرات خلق و خو

همان گونه که هفته های بارداری خود را می گذرانید ممکن است نوسانات خلق و خو را تجربه کنید. یک دقیقه، شما می خندید و احساس شگفت انگیزی دارید، در حالی که دقیقه بعد گریه می کنید و سرشار از غم و اندوه می شوید. نترسید! این تغییرات خلق و خو در دوران بارداری طبیعی است. شما می توانید به راحتی با مصرف یک میان وعده سالم مانند کره بادام زمینی این حالات را تعدیل کنید و بهبود ببخشید.

بادام زمینی غنی از اسید های ضروری مانند تریپتوفان است. این اسید های آمینه به طور مستقیم در تولید سروتونین که به عنوان هورمون شادی و خوشبختی شناخته می شود، نقش دارند. وقتی کره بادام زمینی می خورید، در واقع در حال مبارزه با نوسانات خلق و خوی بارداری هستید و افسردگی را از بین می برید.

و سخن آخر ...

موارد اشاره شده تنها برخی از مزایای شگفت انگیز مصرف بادام زمینی در بارداری هستند. به شما توصیه می کنیم که در دوران بارداری خود، از رژیم غذایی سالمی که دارای مقدار زیادی میوه و سبزیجات تازه، آجیل، دانه های روغنی و گوشت بدون چربی پیروی کنید. همچنین آب زیادی بنوشید، زیرا نوزاد برای رشد و تکامل خود بدان نیاز دارد.

بیشتر بخوانید: بهترین رژیم غذایی بارداری (بایدها و نبایدهای تغذیه در دوران بارداری)

برگرفته از: healthypregnancy

منبع: setare.com
انتشار: 12 اسفند 1399 بروزرسانی: 12 اسفند 1399 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 1398

به "8 مزیت شگفت انگیز بادام زمینی در بارداری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 مزیت شگفت انگیز بادام زمینی در بارداری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید