شروع برداشت نوبرانه زعفران از 20 مهر

به گزارش نامیت، حسینی از شروع برداشت نوبرانه زعفران از 20 مهر در کشور اطلاع داد و گفت: با توجه به شرایط مساعد اقلیمی پیش بینی می گردد که فراوری به بیش از 500 تن برسد.

شروع برداشت نوبرانه زعفران از 20 مهر

علی حسینی عضو شورای ملی زعفران در گفت و گو با خبرنگار، از شروع برداشت نوبرانه زعفران از 20 مهر در کشور اطلاع داد و گفت: با توجه به شرایط مساعد اقلیمی پیش بینی می گردد که سال جاری فراوری زعفران به طور متوسط با افزایش 10 درصدی نسبت به سال قبل به بیش از 500 تن برسد.

وی با اشاره به اینکه قیمت هر کیلو زعفران نسبت به ابتدای سال 2 تا 3 میلیون کاهش یافته است، اضافه نمود: هم اکنون حداقل نرخ هر کیلو زعفران دسته ای 6 میلیون و 500 هزار و حداکثر زعفران نگین 9 میلیون و 500 هزار تا 10 میلیون تومان است.

حسینی ادامه داد: با توجه به آنکه 10 تا 15 درصد زعفران فراوریی در داخل و مابقی صادر می گردد، از این رو به سبب رشد فراوری زعفران و افزایش سطح زیر کشت برطرف معضلات صادرات امری لازم است.

نایب رئیس شورای ملی زعفران هدف صادراتی زعفران فراوریی را 50 کشور خاطرنشان کرد و اضافه نمود: علی رغم آنکه ایران بزرگترین فراورینماینده زعفران در جهان به شمار می رود، از این رو 120 تا 130 کشور از ما دور هستند که دولت با بکارگیری بعضی تمهیدات باید مسائل صادرات را مرتفع کند چرا که عدم حمایت از توسعه صادرات با شرایط فعلی فراوری همخوانی ندارد.

وی درباره آخرین وضعیت صادرات زعفران گفت: اگرچه گمرک آمار جدیدی از خرداد به بعد اعلام نکرده، اما برآورد ها حاکی از آن اسا که صادرات نسبت به سال قبل رشدی نداشته است چرا که خریداران خارجی منتظر ورود محصول نو به بازار هستند و تنها به اندازه احتیاج روزمره خرید می نمایند.

حسینی قیمت زعفران در بازار را پیش بینی کرد و اضافه نمود: با توجه به افزایش فراوری و عرضه انبوه در برابر کاهش تقاضا بعید است که نوسان خاصی در قیمت ایجاد گردد.

عضو شورای ملی زعفران در خاتمه توضیح داد: با وجودآنکه ایران تنها فراورینماینده زعفران در جهان به شمار می رود که امکان رقابت سایر کشور ها با ما وجود ندارد، از این رو به سبب معضلات صادرات بعید است که رشد مورد نظر صادرات تا خاتمه سال محقق گردد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 18 آبان 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 444

به "شروع برداشت نوبرانه زعفران از 20 مهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع برداشت نوبرانه زعفران از 20 مهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید