آنالیز عوارض واکسن های کرونا

به گزارش نامیت، رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در ارتباط با اخبار پیرامون عارضه بعضی واکسن ها، توضیحاتی ارائه داد.

آنالیز عوارض واکسن های کرونا

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، علیرضا ناجی گفت: به طور کلی خطر لخته شدن خون در واکسن های وکتوری کرونا همانند واکسن آکسفورد-آسترازنکا، اسپوتنیک وی و یا جانسون -جانسون تقریباً یکسان است.

وی اضافه نمود: بر اساس آمار به ترتیب خطر لخته شدن خون در واکسن آسترازنکا چهار در یک میلیون، اسپوتنیک سه نفر در یک میلیون جمعیت و جانسون - جانسون یک نفر در یک میلیون است.

ناجی، عوارض واکسیناسیون را در مقایسه با مزایای آن بسیار نادر و ناچیز دانست و مطرح نمود: نباید از مزایای استفاده از واکسن ها چشم پوشی کنیم.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه واکنش و تصمیمات کشور های مختلف به عوارض واکسن های وکتورال را مورد توجه قرار داد و اضافه نمود: با توجه به اینکه با افزایش سن میزان عارضه نادر لخته شدن خون در پی استفاده از واکسن ها کاهش پیدا می نماید، بعضی کشور های اروپایی تصمیم گرفته اند این واکسن ها را برای افراد بالای 30 سال استفاده نمایند.

وی از آخرین پژوهش ها درباره اثرگذاری و عوارض واکسن های وکتوری همانند آسترازنکا اطلاع داد و تاکید نمود: طبق این تحقیقات ریسک استفاده از واکسن در افراد بالای 30 سال به مراتب کمتر است.

به گفته ناجی، در کشور ما بر اساس آخرین اطلاعیه وزارت بهداشت، استفاده از واکسن آکسفورد-آسترازنکا در افراد بالای 30 سال منعی ندارد و مسئولان و سیاست گذاران طبق آخرین تحقیقات تصمیم گرفته اند به افراد زیر 30 سال واکسن جایگزین برای تزریق پیشنهاد نمایند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، استفاده از قرص های آسپرین برای پیشگیری از عوارض احتمالی واکسیناسیون را بی تأثیر دانست و گفت: آسپرین برای پیشگیری از عوارض احتمالی واکسن های وکتوری کرونا بی تأثیر است و به طور کلی هیچ دستورالعمل علمی پیشگیرانه ای در این زمینه وجود ندارد.

ناجی ادامه داد: پوشش واکسیناسیون توسط واکسن های وکتوری همچون آسترازنکا در کشور های اروپایی مانند انگلستان و آلمان در بالاترین سطح تا به امروز صورت گرفته است.

رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، هرگونه شایعه پراکنی و ایجاد ترس و دلهره با هدف بزرگنمایی عوارض واکسیناسیون را مورد انتقاد قرار داد و مطرح نمود: سبک زندگی ماشینی، کم تحرکی در اندام ها، کشیدن سیگار، استفاده از قرص های هورمونی ضدبارداری و یا ابتلاء به کرونا هزاران برابر خطرات بیشتری در مقایسه با واکسیناسیون و عوارض نادر و احتمالی آن دارد.

وی گفت: باید به افراد جامعه برای واکسیناسیون اطمینان خاطر داد چرا که در کنترل کووید 19 و کاهش مرگ و میر منطق و اعتماد به علم سرلوحه تصمیمات است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 29 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 29 اردیبهشت 1400 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 1544

به "آنالیز عوارض واکسن های کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز عوارض واکسن های کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید