تحقیقات ترکیه از تغییرات جنجالی واتس اپ

به گزارش نامیت، دولت ترکیه تحقیقاتی را در مورد به روزرسانی جدیدی که کاربران اپلیکیشن پیغام رسان واتس اپ را به موافقت با اشتراک گذاری اطلاعات با فیس بوک ملزم می نماید، شروع کرد.

تحقیقات ترکیه از تغییرات جنجالی واتس اپ

این پیغام رسان محبوب در پی درخواست از کاربرانش برای موافقت با شرایط جدید استفاده از سرویس و مشخص مهلت موافقت با آن تا هشتم فوریه هدف نقدها گسترده قرار گرفته است. کاربرانی که با این تغییرات موافقت ننمایند، دسترسی به این سرویس را از دست خواهند داد.

فیس بوک - شرکت مادر واتس اپ- امیدوار است از محبوبیت واتس اپ بهره برداری نموده و به تبلیغات نمایندگان اجازه دهد به وسیله این اپلیکیشن تماس بیشتری با مشتریان داشته باشند. فیس بوک اعلام نموده که شرایط جدید تنها شامل حسابهای بیزنسی در انگلیس یا اتحادیه اروپا می گردد. اما خارج از اروپا کاربران باید با اشتراک گذاری اطلاعات در تلفن همراه خود و فراهم نمایندگان اینترنت با زیرمجموعه های فیس بوک موافقت نمایند. این اطلاعات شامل تماس و اطلاعات پروفایل بوده و محتوای پیغامها را دربرنمی گیرد.

سخنگوی این غول فناوری تایید کرد که به روزرسانی سیاستهای حریم خصوصی در صنعت متداول است و این شرکت همه اطلاعات لازم را در اختیار کاربرانش قرار می دهد.

با این حال مقامات ترکیه تایید کردند که از فیس بوک و واتس اپ در مورد این سیاست تحقیق می نمایند و خواهان تعلیق اجرای شرایط جدید تا زمان تکمیل این تحقیقات شدند.

وزیران متعدد دولت هم از شهروندان ترکیه خواستند از اپلیکیشنهای پیغام رسان بومی نظیر BiP که توسط اپراتور تلفن همراه ترک سل طراحی شده است، استفاده نمایند.

علی طاها کوج، مدیر دفتر تحول دیجیتالی ریاست جمهوری ترکیه اظهار کرد: اپلیکیشنهای خارجی ریسکهای امنیتی جدی ایجاد می نمایند. فرق گذاشتن میان اعضای اتحادیه اروپا و سایر کشورها در زمینه حریم خصوصی داده غیرقابل قبول است. ما باید با استفاده اپلیکیشنهای بومی، از اطلاعات دیجیتالی حفاظت کنیم.

اپلیکیشن BiP یکشنبه هفته جاری اعلام نمود دو میلیون نفر این برنامه را در مدت 48 ساعت از زمان آپدیت واتس اپ دانلود نموده اند.

اپلیکیشنهای پیغام رسان سیگنال و تلگرام هم شاهد افزایش یکباره تقاضا بوده اند.

رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه شرکتهای شبکه اجتماعی را هدف محدودیتهای جدید و جریمه قرار داده و آنها را مجبور نموده است در این کشور دفتر رسمی ایجاد نموده و با حذف محتوای مجرمانه، از احکام دادگاه تبعیت نمایند.

شماری از شرکتها شامل فیس بوک، توییتر، اینستاگرام و تیک تاک هر یک با جریمه هایی بالغ بر چهار میلیون دلار در نوامبر و دسامبر بر سر امتناع از رعایت قانون جدید روبرو شدند. یوتیوب قوانین ترکیه را پذیرفته و در دسامبر دفتری در این کشور تاسیس کرد.

بر اساس گزارش یورونیوز، منتقدان می گویند این قوانین صداهای مخالف آنلاین در ترکیه را پس از تشدید کنترل رسانه های جمعی توسط دولت، سرکوب نموده است.

طبق گزارش خبرگزاری آنادولو، تلگرام پردانلودترین اپلیکیشن پیغام رسان فروشگاه برنامه اپل در ترکیه شده و پس از آن سیگنال و BiP قرار دارند.

دفتر ارتباطات ریاست جمهوری ترکیه دو روز پیش اعلام نمود دیگر از واتس اپ برای اطلاع رسانی به خبرنگاران استفاده نمی نماید و کانالهایش را به BiP منتقل خواهد نمود.

کاربران توییتر در ترکیه در روزهای اخیر هشتگ واتس اپ را پاک کنید را ترند نموده اند. البته بعضی هم به این موضوع اشاره نموده اند که BiP هم اطلاعات کاربران شامل تماسها، مکان، اطلاعات تماس صوتی و پیغام و عکسهای پروفایل را جمع آوری می نماید.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 28 بهمن 1399 بروزرسانی: 28 بهمن 1399 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 1367

به "تحقیقات ترکیه از تغییرات جنجالی واتس اپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحقیقات ترکیه از تغییرات جنجالی واتس اپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید