توسعه آذربایجان شرقی با عقب ماندگی تاریخی روبرو است

به گزارش نامیت، خبرگزاری خبرنگاران- رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی گفت: توسعه استان آذربایجان شرقی با یک عقب ماندگی تاریخی روبرو بوده و از کریدور توسعه کشور خارج شده است.

توسعه آذربایجان شرقی با عقب ماندگی تاریخی روبرو است

به گزارش خبرنگار ما در تبریز، داود بهبودی در جلسه هم اندیشی مدیران سازمان با روح الله متفکرآزاد، عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی و کننده استان، ضمن ارائه تحلیلی از شرایط حال حاضر شاخص های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی استان اظهار کرد: بخش بزرگی از مسائل اقتصادی استان و کشور ریشه در مسائل اجتماعی و فرهنگی دارد.

وی با بیان اینکه میانگین رشد اقتصادی استان نسبت به میانگین کشوری پایین است، ترکیب مشاغل صنایع استان را از عوامل پایین بودن میانگین رشد اقتصادی استان برشمرد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی ابراز داشت: در استان صنایع های تک کمتری وجود دارند و صنایع عمدتا قدیمی و فرسوده هستند.

وی عوامل برون استانی را هم در این امر دخیل دانست و افزود: در گذشته بی توجهی های متعددی به استان از سوی مرکز اتفاق افتاده و از طرفی برخی عوامل محیطی همچون همسایگی با تهران برخی از استان ها را به طور طبیعی در جهت توسعه قرار داده است.

بهبودی یادآور شد: الگوی توسعه ایران مرکز - پیرامون بوده و همه استان های توسعه یافته بطور مستقیم و غیرمستقیم از امتیاز نزدیکی به مرکز بهره مند شده اند.

این اقتصاددان بیان نمود: قابلیت هایی همچون ترانزیت، گمرک و راه های مواصلاتی زمانی جزو مزیت های اقتصادی استان بود؛ ولی با تغییرات شرایط و نیز تغییر شرکای تجارت خارجی کشور این قابلیت ها از استان سلب شده است.

کنندگان با تمام توان برای جبران عقب ماندگی آذربایجان شرقی تلاش می کنند

عضو هیات رئیسه مجلس گفت: کنندگان استان آذربایجان شرقی با تمام توان خود برای جبران عقب ماندگی توسعه استان تلاش می کنند.

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان آذربایجان شرقی، روح الله متفکر آزاد پیش از ظهر امروز در جلسه هم اندیشی با مدیران و کارشناسان سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اظهار کرد: تمرکز کنندگان در سال نخست فعالیت خود بر مسائل معیشتی و اقتصادی مردم بود.

وی با اشاره به اولویت بندی طرح ها در مجلس و افزایش کارآیی آن، اظهار امیدواری کرد همین روال تا پایان این دولت ادامه یافته و همکاری ها با دولت محترم منسجم و هدفدار باشد.

متفکر آزاد شرح داد: پیگیری پروژه ها جزو فعالیت های روزمره کنندگان است و از سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تقاضا داریم با ارائه گزارش ها و تحلیل های به هنگام کنندگان را در پیگیری دقیق تر این پروژه ها یاری کند.

کننده تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس به پیگیری بحث حاشیه نشینی در تبریز و برگزاری چندین جلسه با دکتر نوبخت در این خصوص اشاره کرد.

متفکر آزاد تقسیم کار بین کنندگان استان را نشان از همدلی و اتحاد بین کنندگان دانست و این موضوع را از عوامل مهم در پیشبرد اهداف توسعه ای استان برشمرد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 21 آذر 1399 بروزرسانی: 21 آذر 1399 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 1241

به "توسعه آذربایجان شرقی با عقب ماندگی تاریخی روبرو است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توسعه آذربایجان شرقی با عقب ماندگی تاریخی روبرو است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید