تکرار ادعاهای آمریکا علیه ایران درباره نقض آزادیهای مذهبی

به گزارش نامیت، وزارت خارجه آمریکا بار دیگر ضمن تکرار ادعاهای اثبات نشده ایران را به نقض آزادی های مذهبی متهم کرده است.

تکرار ادعاهای آمریکا علیه ایران درباره نقض آزادیهای مذهبی

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، وزارت خارجه آمریکا با تکرار ادعاهای اثبات نشده یک بار دیگر ایران را به نقض آزادی های مذهبی متهم کرده است.

مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا در توییتر نوشت: امروز آمریکا کشورهای برمه، چین، اریتره، ایران، نیجریه، کره شمالی، پاکستان، عربستان سعودی، تاجیکستان و ترکمنستان را به دلیل نقض نظام مند، مستمر و فاحش آزادی های مذهبی در فهرست کشورهای موجد نگرانی ذیل قانون آزادی های مذهبی مصوب 1998 قرار داد.

وزارت خارجه آمریکا بر پایه ادعاهای اثبات نشده نام ایران را از سال 1999 در فهرست کشورهای موجد نگرانی های خاص ذیل قانون فوق الذکر قرار داده است.

جمهوری اسلامی ایران پیشتر گزارش های موسوم به آزادی های مذهبی که وزارت خارجه آمریکا منتشر کرده را غیرواقع بینانه دانسته و از تهیه آنها با هدف بهره برداری های سیاسی انتقاد کرده است.

سید عباس موسوی، سخنگوی سابق وزارت خارجه ایران اردیبهشت ماه سال جاری در واکنش به انتشار گزارش سالانه آزادی مذاهب توسط وزارت خارجه آمریکا ادعاهای مطرح شده در آن را مردود خواند.

او در کنفرانس خبری روز 11 اردیبهشت گفت: در این گزارش ادعاهای واهی و بی اساسی در ارتباط با کشورمان و به ویژه شرایط یهودیان در ایران مطرح شده که در خصوص هیچ یک از ادیان قانونی و رسمی در جمهوری اسلامی ایران صحت نداشته و مردود است.

سخنگوی وقت وزارت خارجه ایران شرح داد: دولت آمریکا در حالی بار دیگر و در قالب گزارشی جدید دست به تکرار اتهامات بی پایه و غیر مستند در خصوص شرایط آزادی مذهب در جمهوری اسلامی ایران زده که محتوای این گزارش حاکی از عدم شناخت و درک درست از شرایط ایران در این زمینه بوده و به خوبی بهره گیری از اطلاعات و منابع بی اعتبار و ضد ایرانی در تهیه آن را نشان می دهد.

موسوی تأکید کرد: اینگونه دخالت های آشکار در امور داخلی کشورها و انتشار گزارش های سطحی علیه آنها در حالی است که میلیون ها فقیر و خیابان خواب در شهرهای مختلف آمریکا که زیر خط فقر قرار دارند از حقوق اولیه و خدمات و پزشکی و درمانی محروم هستند، شرایطی که با بحران فراگیر و وحشتناک کرونا در این کشور شکل اسف انگیز و فاجعه بار به خود گرفته و به جان باختن ده ها هزار شهروند آمریکایی منجر شده است.

برخی از کشورهای دیگر هم از انتشار این گزارش ها انتقاد کرده و آن را بهانه ای برای دخالت در امور داخلی خود توسط آمریکا توصیف کرده اند.

به عنوان مثال، سخنگوی وزارت خارجه چین هم خردادماه سال جاری به ادعاهای آمریکا پاسخ داده و تأکید کرد که 75 درصد مسلمان ها در آمریکا احساس تبعیض می کنند.

هوا چان یینگ، سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین در کنفرانس خبری 22 خردادماه گفت: اقلیت های قومی در آمریکا در شرایط نگران کننده از حیث مذهب قرار دارند. آمریکا با مشکل دیرینه نژادپرستی نهادینه شده روبرو است. طبق نتایج منتشرشده توسط مراکز پژوهشی گالوپ و پیو 75 درصد از مسلمان ها در آمریکا احساس می کنند به دلیل مذهبشان با تبعیض شدید روبرو هستند.

چان یینگ در ادامه گفت: طبق اطلاعاتی که علناً در دسترس است تعداد مساجد در سراسر آمریکا کمتر از یک دهم مساجد موجود در شین جیانگ است.

سخنگوی وزارت خارجه چین به تظاهرات های سراسری در آمریکا به دلیل مرگ جورج فلوید، مرد سیاه پوست آمریکایی اشاره کرد.

او گفت: در حال حاضر به دلیل مرگ جورج فلوید در آمریکا تظاهرات سراسری برقرار است که این به نوبه خود مسائل عمیق این کشور را نشان می دهد. آمریکا به جای تأمل درباره آن انگشت اتهامش را به سمت چین نشانه می رود. چرا احساس می کند محق است چنین کاری انجام دهد؟ ما از آمریکا می خواهیم به حقایق احترام بگذارد.

از وزارت خارجه آمریکا به دلیل روش شناسی نادرست و علمی و استناد به منابع غیرمعتبر و مغرض در تهیه گزارش هایی از این دست هم انتقاد به عمل آمده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 29 دی 1399 بروزرسانی: 29 دی 1399 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 1310

به "تکرار ادعاهای آمریکا علیه ایران درباره نقض آزادیهای مذهبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکرار ادعاهای آمریکا علیه ایران درباره نقض آزادیهای مذهبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید