خبرنگاران دارابی: از سنت های نوروز برای تحکیم روابط اجتماعی استفاده کنیم

به گزارش نامیت، تهران- خبرنگاران- قهرمان قویترین مردان ایران می گوید از ایام تعطیلات نوروز باید برای تحکیم روابط اجتماعی استفاده کنیم.

خبرنگاران دارابی: از سنت های نوروز برای تحکیم روابط اجتماعی استفاده کنیم

مسلم دارابی یکی از قوی ترین مردان ایران است که با برنامه مردان آهنین در تعطیلات نوروز برای مردم تبدیل به چهره شد. چهره ای که باور دارد نوروز و تعطیلات آن برای هر ایرانی با یک خاطره زیبا همراه است؛ خاطره ای که هیچ گاه از ذهن پاک نخواهد شد. او با بیان اینکه عید نوروز با قدمتی باستانی بیش از 2 هزار سال یکی از سنت های زیبای دنیا است ، عنوان کرد: سنت های حسنه این عید می تواند در تحکیم روابط اجتماعی و خانوادگی مؤثر باشد.

از خاطرات عید وعیدی های آن می پرسم، می گوید: عیدی های کمی که در دوران کودکی گرفتم برایم ارزش بسکمک دارد و هنوز شیرینی آنان را فراموش نکرده ام؛ اما یکی دیگر از خاطراتم از عید نوروز آن است که در تعطیلات این عید برنامه مردان آهنین که من نیز چند دوره در آن شرکت کردم بخشی از سرگرمی مردم بود.

قهرمان آخرین دوره این مسابقات در زمینه جذابیت و حاشیه های این برنامه گفت: مسابقه قوی ترین مردان ایران مانند هر رشته دیگری ممکن است که حاشیه هایی داشته باشد اما زمانی که نام قوی بودن و پهلوانی بر این رشته گذاشته می شود ،بدون شک انتظار مردم از آن زیاد است، انتظاری که موجب شد تا مردم به چشم پهلوان به قوی ترین مردان نگاه کنند.

دارابی که عنوان نایب قهرمانی دنیا را در کارنامه دارد عنوان می کند: البته زمانی که از حاشیه صحبت می کنیم به معنای فراوانی آن نیست بلکه می توانم بگویم که در 20 سال گذشته تنها سه یا چهار بار مسابقات دچار حاشیه شد. همه ورزش ها حاشیه دارد. آیا به خاطر چند حاشیه مسابقه ورزشی مانند فوتبال تعطیل می شود؟ شایعه حاشیه، زمانی درست شد که برخی در راستا پخش برنامه مردان آهنین سنگ اندازی کردند.

او با بیان اینکه اگر یک نفر بد باشد، دلیل نمی شود مجموعه ای را نامناسب تعریف کرد، افزود: حاشیه موجب تعطیلی برنامه مردان آهنین نبود بلکه چند نفر در راستا پخش این برنامه سنگ اندازی کردند. نفراتی بودند که این برنامه را برای خود تعریف کرده اند و برای جلوگیری از ادامه پخش آن به حاشیه ها دامن زدند. یکی از این نفرات فرامرز خودنگار داور مسابقات بود. او با اقدامات خود موجب شد تا برنامه مردان آهنین از تلویزیون پیگیری نشود. من خودم در چند سال گذشته اجازه پخش این برنامه را گرفتم اما متاسفانه این فرد با سنگ اندازی مانع شد. سنگ اندازی در راستا این برنامه اکنون بیشتر از گذشته است و سنگ ها به دیوار تبدیل شدند. بدون تعارف بگویم کسی که در راستا پخش برنامه مردان آهنین مانع ایجاد کرد فرامرز خودنگار بود.

نایب قهرمان قوی ترین مردان ایران با اشاره به شروع فعالیت ورزشی خود گفت: اگر بگویم که چند رشته را تا حد قهرمانی کشور دنبال کردم کسی باور نمی کند اما من در رشته های کشتی و رزمی فعالیت داشتم و در سن 26 سالگی وارد مسابقات قوی ترین مردان ایران شدم. در کشتی شرایط متفاوت و رسیدن به پیراهن تیم ملی سخت است؛ اما در رشته های رزمی چندین قهرمانی کشور را در کارنامه دارم. 26 سالم بود که تمرینات قوی ترین مردان را شروع کردم و در کمترین زمان ممکن به سطح بالای آن رسیدم. در یک دوره نتوانستم عنوانی کسب کنم، در حضور دومم نایب قهرمان شدم درحالی که اختلاف امتیازم در یک آیتم به نفر اول صدم ثانیه بود؛ اما در سومین حضور عنوان قهرمانی را از آن خود کردم. الان نیز همچنان در این رشته فعال هستم.

او در زمینه افتخارات بین المللی خود افزود: یک دوره مسابقه نیز با حضور بهترین های دنیا در کیش برگزار گشت که پس از روح الله داداشی نایب قهرمان شدم. من ظرفیت های زیادی در این رشته می بینم و اگر مسابقات ادامه پیدا می کرد بدون شک تا الان چند قهرمانی دیگر در کارنامه داشتم. در 20 سال گذشته من به همراه محراب فاطمی، رضا قرایی و روح الله داداشی قهرمان مردان آهنین شدیم.

هنوز حسرت سال هایی در ذهنش است که برنامه ادامه پیدا نکرد تا بتواند شمار قهرمانی های خود را افزایش دهد. می گوید نه می بخشم و نه حلال می کنم کسانی که در راستا پخش این برنامه سنگ اندازی کردند. جوانی ما در این ورزش تلف شد و من تنها یک بار توانستم قهرمان شوم. اگر در این هشت سال برنامه برگزار می شد، بدون شک شمار قهرمانی من از عدد یک بیشتر بود و حتی می توانستم سه تا چهار بار قهرمان شوم؛ نمی توانم این افراد را ببخشم.

از دوپینگ و استفاده از داروهای در این ورزش می پرسم. پاسخش این است که در تمام رشته ها احتمال دوپینگ وجود دارد و حتی در المپیک ها نیز برخی از ورزشکاران از مواد نیروزا و داروهای غیرمجاز استفاده می کنند. کسانی که نمونه آزمایش آنها مثبت می شود محروم و کسانی که نمونه ندادند قهرمان می شوند. لازمه این رشته استفاده از مکمل است و در برخی از مواقع این مکمل ها الزامی، برخی مواقع اختکمک و در برخی از مواقع ممنوع است؛ اما در هر صورت میزان معینی از مکمل ها می تواند به فرد کمک کند اما فراتر از حد ممکن نه تنها کمکی نخواهد کرد بلکه موجب آسیب خواهد شد. حتی اگر آب بیش ازحد ممکن مصرف شود زیان بار است.

هنوز از سنگ اندازی در راستا پخش تلویزیونی گلایه دارد و می گوید: ورزشکار زمانی که در مسابقه برای پخش شرکت می کند، انگیزه خاصی دارد و حس معروف شدن نیز در او به وجود خواهد آمد. معروفیت من به خاطر چند سال حضور در مردان آهنین بود و این امر موجب شد تا مردم در نقاط مختلف کشور به من اظهار لطف کنند. البته همچنان در تلاشم تا بتوانم راهکاری برای پخش این مسابقات پیدا کنم. شاید برخی تصور کنند که با بالا رفتن سن امکان قهرمانی وجود ندارد اما در این ورزش تجربه و قدرت حرف اول را می زند و نمونه آن نیز پهلوان خلیل بود که در سن 60 سالگی با بلند کردن یک فیل 2 تنی نام خود را در کتاب رکوردهای گینس ثبت کرد.

منبع: ایرنا
انتشار: 20 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 20 اردیبهشت 1399 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 831

به "خبرنگاران دارابی: از سنت های نوروز برای تحکیم روابط اجتماعی استفاده کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران دارابی: از سنت های نوروز برای تحکیم روابط اجتماعی استفاده کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید