روزنامه روس: ایران به یاری روسیه برای حفظ منافع خود در برابر آمریکا امیدوار است

به گزارش نامیت، اعلام ضرب الاجل ایران برای کشورهای اروپایی درباره اجرای تعهداتشان در قبال برجام، با سفر ظریف به مسکو همراه شده که گویای آن است که تهران روی یاری روسیه برای تأثیرگذاری بر اروپایی ها حساب نموده و در مسکو نیز این اقدام ایران قابل درک ارزیابی شده است.

روزنامه روس: ایران به یاری روسیه برای حفظ منافع خود در برابر آمریکا امیدوار است

به گزارش گروه بین الملل نامیت، روزنامه کامرسانت، چاپ مسکو نوشته است: ایران اجرای بخشی از تعهدات خویش در چارچوب توافقنامه هسته ای را متوقف نموده و هشدار داده که اگر طی مدت 60 روز خواسته هایش درباره اجرای تعهدات همه طرفین شرکت نماینده در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) انجام نگیرد، تدابیر شدیداللحن تری در این رابطه خواهد اندیشید.

طرف هشدارهای تهران، بیشتر کشورهای اروپایی هستند که وعده داده بودند از همه امکانات خود استفاده نمایند تا ایران از خروج یکجانبه آمریکا از برجام که دقیقاً یک سال قبل اعلام شد، متضرر نگردد. در اقدامی نمادین، اعلام مواضع جدید تهران در زمانی انجام گرفت که محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در مسکو به سر می برد تا در دیدار با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه، راه های دور زدن تحریم های آمریکا را آنالیز کند.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه اعلام نمود که تهران در پیغام هایی برای سفرای کشورهای انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه، آنها را از تصمیم خود درباره توقف اجرای بعضی تعهدات خود در چارچوب توافقنامه هسته ای و درخواست های طرف ایرانی درباره برجام آگاه نموده است.

برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) نتیجه کوشش های چندین ساله جامعه جهانی برای کاهش وخامت اوضاع پیرامون برنامه هسته ای ایران است. این توافقنامه بین المللی در ماه جولای سال 2015 توسط وزیران امور خارجه ایران و گروه 1+5 (پنج کشور عضو دائم شورای امنیت، به علاوه آلمان) امضاء شد. ولی بعد از انتها دوران ریاست جمهوری باراک اوباما و پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات، واشنگتن خط مشی جدیدی در برخورد با ایران و به طور کلی با مسائل خاورمیانه در پیش گرفت. ترامپ در تاریخ هشتم ماه مه سال 2018، یعنی دقیقاً یک سال قبل، از توافق هسته ای امضاءشده با ایران به شدت انتقاد، و اعلام نمود که آمریکا از آن خارج می گردد.

ظرف یک سال گذشته واشنگتن تحریم های یکجانبه علیه ایران را از سر گرفته و به تدریج بر شدت تحریم ها افزوده است. مقامات واشنگتتن پنهان نمی نمایند که هدف اصلی آمریکا رساندن صادرات نفتی ایران به صفر، نابودی اقتصاد این کشور و در نهایت سرنگون کردن نظام سیاسی در تهران است.

روسیه و چین تصمیم تهران را درک نموده و خواهان کوشش برای حفظ برجام شده اند

این روزنامه می نویسد: روز گذشته در مسکو و پکن اعلام شد که اقدام مقامات تهران درباره توقف بعضی تعهداتش در چارچوب برجام به طور کامل درک می گردد.

دولت چین تأکید کرد که ایران نشان داده که به تعهدات خود در چارچوب برجام پایبند بوده و خواهان حفظ توافق هسته ای است، به همین دلیل مقامات پکن از همه طرفین شرکت نماینده در توافقنامه هسته ای خواسته اند تا تمام کوشش خود را برای جلوگیری از تشدید اوضاع در این رابطه انجام دهند.

در مسکو نیز بر این عقیده هستند که مسئولیت وضعیت پیچیده به وجودآمده پیرامون برجام به عهده آمریکاست و تصمیم ایران بعد از گذشت یک سال از خروج آمریکا از برجام و تشدید برخوردهای تهاجمی واشنگتن، کاملاً قابل درک است.

وزیر امور خارجه روسیه روز گذشته در شروع مذاکراتش با همتای ایرانی خود اعلام نمود که وضعیت پیچیده به وجودآمده پیرامون برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، به خاطر برخوردهای غیرمسئولانه آمریکاست که از اجرای تعهدات خویش خودداری نموده است.

دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین نیز اعلام نمود، همان طور که ولادیمیر پوتین بارها نسبت به عواقب اقدامات آمریکا در برخورد با ایران هشدار داده، در مسکو تصمیم ایران درباره توقف اجرای بعضی مفاد برجام را ناشی از اقدامات نسنجیده طرف آمریکایی ارزیابی می نمایند و روسیه به دیپلماسی خود مبنی بر تماس با همه طرفین شرکت نماینده در برجام با هدف تحقق این توافقنامه بسیار مهم و حیاتی ادامه می دهد.

حمیدرضا عزیزی استاد ارشد دانشگاه شهید بهشتی تهران و کارشناس باشگاه مباحثات بین المللی والدای مسکو، در گفت وگو با کامرسانت گفته است: مقامات تهران بارها اعلام نموده بودند که تنها در صورتی به تعهدات خود در چارچوب برجام باقی خواهند ماند که منافع مالی ناشی از این توافقنامه برای ایران حفظ گردد. ولی با گذشت یک سال از خروج یکجانبه آمریکا، کشورهای اروپایی هنوز نتوانسته اند هیچ منفعتی برای تهران را تضمین نمایند. اروپایی ها حتی با سیاست تهاجمی آمریکا مخالفت شدیدی نمی نمایند، به همین دلیل در تهران می خواهند در مذاکرات احتمالی آینده برگ برندهای در دست داشته باشند و با آن اروپایی ها را مجبور به انجام تعهدات خود نمایند.

این کارشناس یادآور شد: مردم ایران امید زیادی به تأثیر برجام بر بهبود شرایط زندگی خود بسته بودند، ولی این مسئله به خاطر بدعهدی های کشورهای اروپایی اتفاق نیفتاد و به همین دلیل دولت جمهوری اسلامی مجبور شده در این باره به دست اقدامی بزند، در واقع تصمیم روز چهارشنبه تهران پاسخ مستقیمی به تحریم های غیرقانونی آمریکا علیه ایران است.

میخائیل اولیانوف نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی در وین نیز معتقد است، تهران عملاً پایبندی خود به برنامه جامع اقدام مشترک را نشان داده و می خواهد توازنی در وضعیت به وجود آورد و این اقدام تهران، نقض توافقنامه هسته ای یا خارج شدن از آن به شمار نمی رود.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 28 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 206

به "روزنامه روس: ایران به یاری روسیه برای حفظ منافع خود در برابر آمریکا امیدوار است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روزنامه روس: ایران به یاری روسیه برای حفظ منافع خود در برابر آمریکا امیدوار است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید