زنگنه: پتروشیمی ها رانت خوار نیستند

به گزارش نامیت، وزیر نفت گفت: عملکرد صنعت پتروشیمی کاملا در راستا تحقق سیاست های نظام بوده است و راه اندازی هر واحد پتروشیمی نیز به توسعه بیشتر صنایع پایین دستی، ایجاد هزاران واحد فرعی و اشتغال زایی قابل توجه می انجامد و منشأ امید و تحول می شود.

زنگنه: پتروشیمی ها رانت خوار نیستند

به گزارش گروه مالی نامیت به نقل از روابط عمومی وزارت نفت، بیژن زنگنه امروز (دوشنبه، نهم دی ماه) در دیدار حسن روحانی با فعالان صنعت پتروشیمی به مناسبت گرامیداشت روز صنعت پتروشیمی ایران گفت: از ابتدای دولت یازدهم تا به امروز، کار کم نظیری در توسعه پتروشیمی و جلوگیری از خام فروشی انجام گرفته که این عملکرد در جهش دوم پتروشیمی منعکس شده است.

وی افزود: ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی تا سال 1400 به 100 میلیون تن می رسد که نشان دهنده رشد تقریبا دو برابری آن در هشت سال (دولت های یازدهم و دوازدهم) خواهد بود؛ درآمد صنعت نیز به حدود 25 میلیارد دلار می رسد و به این ترتیب در بخش ارزشی نیز رشد بیش از دو برابری را شاهد خواهیم بود، بنابراین اصطلاح جهش شایسته چنین عملکردی است.

*ریل گذاری دولت دوازدهم برای جهش سوم پتروشیمی

به گفته زنگنه، جهش دوم صنعت پتروشیمی در سال 1400 به انتها می رسد و با ریل گذاری مطمئنی که دولت دوازدهم برای جهش سوم پتروشیمی انجام داده است، صادرات این صنعت طی پنج سال پس از انتها دولت، می تواند به 37 میلیارد دلار برسد. جهش سوم، کاشتن بذر تولید برای آینده است؛ نه تنها آینده صنعت پتروشیمی بلکه آینده اقتصاد غیرنفتی ایران و جلوگیری بیشتر از خام فروشی.

وزیر نفت با اشاره به تامین مطلوب خوراک برای پتروشیمی ها در سال های اخیر گفت: به برکت توسعه پارس جنوبی و دیگر طرح ها و دریافت خوراک بیشتر از سوی مجتمع های پتروشیمی، تولیدات این صنعت افزایش یافت و به رغم فشار تحریم پتروشیمی ها وضع قابل قبولی داشته اند.

*تاسیس انستیتو برای تولید فناورانه محصولات پتروشیمی

زنگنه توجه به تنوع محصولات، استفاده بیشتر از خوراک مایع و آمایش سرزمین را از جمله موارد مدنظر در توسعه آینده صنعت پتروشیمی برشمرد و افزود: در این صنعت، در حوزه ساخت داخل و بومی سازی فناوری ها و پیوند با دانشگاه کار های بزرگی شده از جمله آنکه چند انستیتو تاسیس شده یا در حال تاسیس است که در حوزه فناوری های تولید محصولات پتروشیمی فعالیت می کنند.

وزیز نفت یکی دیگر از مسائل مهم و نیازمند توجه در صنعت پتروشیمی را بحث تامین مالی مطرح نمود و خواستار همراهی بیشتر بانک ها در تامین مالی طرح های پتروشیمی شد.

وی ایجاد شرایط باثبات برای فعالیت پتروشیمی ها را نیز ضروری دانست و گفت: پتروشیمی ها سربازان کشورند؛ پتروشیمی ها رانت خوار نیستند و بهترین خدمات را ارائه می دهند و از منافعشان نیز در جهت توسعه صنعت استفاده می کنند. اجازه دهیم پتروشیمی ها کارشان را انجام دهند، ایجاد شرایط باثبات به تحقق اهداف این صنعت کمک می کند.

*متنوع سازی منابع تامین خوراک پتروشیمی ها

زنگنه در انتها به طرح های وزارت نفت که منحصرا با هدف تامین خوراک پتروشیمی ها در دستور کار واقع شده است مانند طرح بیدبلند، ان جی ال 3200، ان جی ال 3100، ان جی ال خارک و... نیز اشاره کرد و گفت: با تکمیل و راه اندازی این طرح ها، منبع خوراک قابل توجهی به جز پارس جنوبی برای پتروشیمی ها ایجاد و گاز های مشعل هم جمع آوری خواهد شد.

به گفته وزیر نفت، با سرمایه گذاری های هلدینگ خلیج فارس و مارون، تمام گاز های فلر استان خوزستان جمع آوری خواهد شد و با ادامه این فرایند در مناطقی مانند خارک و...، همه گاز های مشعل جمع آوری خواهد شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 707

به "زنگنه: پتروشیمی ها رانت خوار نیستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنگنه: پتروشیمی ها رانت خوار نیستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید