عرضه ناکافی عامل اصلی افزایش قیمت، دولت در فراوری مسکن تنها به 30 درصد تعهدات خود عمل کرد

به گزارش نامیت، نامتعادل بودن عرضه و تقاضا به واسطه عمل نکردن دولت به تعهدات خود در زمینه ساخت مسکن و حضور تقاضاهای سرمایه ای در این بازار منجر به رشد 384 درصدی قیمت مسکن در 6سال گذشته شده است.

عرضه ناکافی عامل اصلی افزایش قیمت، دولت در فراوری مسکن تنها به 30 درصد تعهدات خود عمل کرد

جهت دریافت خدمات خرید درب ضد حریق با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

به گزارش نامیت به نقل از خبرگزاری فارس؛ استیصال از چهرۀ جوانش هویدا بود، به زمین و زمان اعتراض می کرد، از سکونتش در واحد مسکونی اجاره ای در یکی از مناطق جنوب شهر تهران گفت؛ از صاحب خانه ای که به منظور تمدید قرارداد اجاره خواهان افزایش 50درصدی رهن و اجاره شده است. برای خرید یک خانه 45متری مجبور بود، نیمی از حقوق ماهانه خود را به مدت 30 سال پس انداز کند. شکوه و شکایت این جوان از شرایط بازار مسکن، شکایت خیل عظیمی از جمعیت کشور است که زیر بار تامین اساسی ترین احتیاج خانوار خود، کمر خم نموده اند.

بازار مسکن در 6سال گذشته شرایط مطلوبی را تجربه ننموده است، میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در کلانشهر تهران از 3.2میلیون تومان در فروردین ماه 92 به 15.5میلیون تومان در فروردین ماه امسال رسیده و شاهد رشد نجومی 384درصدی بوده است. این در حالی ست که هر متر مربع واحد مسکونی کلانشهر تهران در فروردین ماه 99 در بالاترین قیمت با رقم 33میلیون تومان و در کمترین قیمت با رقم 8میلیون تومان معامله شده است.

خروج تقاضای سوداگرانه با اخذ مالیات های تنظیمی

توجه به افزایش قیمت ها در حوزه زمین و مسکن، این سوال را به ذهن متواتر می نماید که آیا این سامان دادن به این بازار در شرایط فعلی ممکن است؟ برای پاسخ به سوال ، ابتدا باید دلایل افزایش قیمت نجومی سال های اخیر آنالیز گردد.

در این باره محمد حمید زاده، کارشناس حوزه اقتصاد و مسکن، با اشاره به حضور 70 درصدی تقاضاهای سرمایه ای در حوزه مسکن، مطرح کرد: حضور تقاضاهای سرمایه ای در بازار مسکن منجر می گردد که رفتار این بازار مشابه رفتار سایر بازارهای سرمایه ای نظیر ارز و طلا، از حضور سوداگران و سفته بازان تاثیر بپذیرد.

این کارشناس حوزه اقتصاد مسکن، در بیان دلایل سرمایه ای شدن بازار مسکن، مطرح کرد: یکی از روینمودهایی که از ابتدای دولت اصلاحات در کشور مورد توجه نهاده شد، استفاده از بازار زمین و مسکن به منظور جذب نقدینگی و جلوگیری از تورم سایر کالاها بود. رویکرد مذکور منجر به جهت گیری تقاضاهای سرمایه به سمت بازار مسکن شده و مقدمات حضور سوداگران و افزایش قیمت های نجومی را فراهم کرد. اتخاذ سیاست جهت دهی سرمایه به سمت بازار مسکن فارغ از اهیمت هزینه مسکن در سبد هزینه خانوار مورد بهره برداری نهاده شد و شرایط را به منظور افزایش قیمت مسکن و ایجاد فشار مضاعف به خانوارهای کشور مهیا ساخت.

تعادل عرضه و تقاضا به یاری فراوری انبوه مسکن

سامان دادن بازار مسکن در شرایط فعلی احتیاجمند، اتخاذ سیاستهای تنظیم بازار و مهیا کردن شرایط به منظور خروج سوداگران از بازار مسکن است.

در همین رابطه مقداد همتی، کارشناس مالی و مشاور وزیر راه وشهرسازی در دولت نهم و دهم، در بیان راهکارهای خروج تقاضاهای سرمایه ای از بازار مسکن، گفت: سود ناشی از فعالیت های سوداگرانه منجر به جذابیت بازار مسکن برای دلالان حوزه اقتصاد است. در شرایطی که دولت با استفاده از ابزار مالیات های تنظیمی حاشیه سود بدون ریسک این حوزه را تحت تاثیر قرار ندهد، نمی توان خروج تقاضاهای سرمایه ای این حوزه و سامان دریافت بازار را انتظار داشت.

مشاور سابق وزیر راه و شهرسازی، با اشاره به مراحل تصویب مالیات های تنظیمی موثر در حوزه مسکن نظیر مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر خانه های خالی، گفت: مالیات بر خانه های خالی، سال 94 در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و تا به امروز به علت مهیا نشدن شرایط فعالیت سامانه املاک و اسکان از سوداگران اخذ نشده است، از طرفی مالیات بر عایدی سرمایه بخش مسکن نیز در دستور کار وزارت اقتصاد نهاده شده است و تحت عنوان لایحه اصلاح قوانین مالیات مستقیم پیگیری می گردد.

همتی، در بیان دیگر راهکارهای پایدار سامان دادن به حوزه مسکن، اضافه کرد: در حال حاضر، فراوری واحدهای مسکونی در کشور، تطبیقی با احتیاج به مسکن ندارد، به استناد طرح جامع مسکن، این بازار احتیاج به فراوری 1میلیون واحد مسکونی در سال را دارد اما در سال های اخیر فراوری مسکن کمتر از 30درصد این احتیاج بوده است. بنابراین افزایش فراوری مسکن و پوشش تقاضا منجر به بهبود شرایط بازار خواهد شد.

آنالیز شرایط حاکم بر بازار مسکن معین می نماید، فراوری واحد مسکونی به منظور ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا و اخذ مالیات های تنظیمی برای خروج تقاضاهای سرمایه ای دو بال سامان دادن به بازار مسکن و تسهیل صاحب خانه شدن مردم به حساب می آید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 20 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 898

به "عرضه ناکافی عامل اصلی افزایش قیمت، دولت در فراوری مسکن تنها به 30 درصد تعهدات خود عمل کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عرضه ناکافی عامل اصلی افزایش قیمت، دولت در فراوری مسکن تنها به 30 درصد تعهدات خود عمل کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید