عنکبوت های غول پیکر 160میلیون سال پیش این شکلی بوده اند، عکس

به گزارش نامیت، آنالیز های انجام شده حاکی از آن است که مجموعه بسیار نادری از فسیل های عنکبوت دریایی 160 میلیون ساله از جنوب فرانسه، ارتباط نزدیکی با گونه های زنده امروزی دارند.

عنکبوت های غول پیکر 160میلیون سال پیش این شکلی بوده اند، عکس

تینا مزدکی- این فسیل ها بینش های حیاتی را در خصوص سفر تکاملی عنکبوت های دریایی ارائه می نمایند و نشان می دهند که تنوعی که امروز می بینیم در دوره ژوراسیک شکل گرفته است. دکتر رومین سابروکس از دانشکده علوم زمین دانشگاه بریستول می گوید: عنکبوت های دریایی (Pycnogonida)، گروهی از حیوانات دریایی هستند که در مجموع بسیار ضعیف مطالعه شده اند.

با این حال، درک تکامل بندپایان [گروهی که شامل حشرات، عنکبوتیان، سخت پوستان، صدپاها و هزارپاها می شود] بسیار جالب است زیرا آنها نسبتاً زود در درخت بندپایان زندگی ظاهر شدند. به همین علت است که ما به تکامل آنها علاقه مندیم.

فسیل های عنکبوت دریایی بسیار نادر هستند، اما ما تعدادی از آنها را مربوط به دوره های مختلف می شناسیم. یکی از قابل توجه ترین جانوران، به علت تنوع و فراوانی، جانور La Voulte-sur-Rhône است که قدمت آن به دوره ژوراسیک، حدود 160 میلیون سال پیش باز می شود.

بر خلاف فسیل های قدیمی تر عنکبوت دریایی، پیکنوگونیدهای La Voulte از نظر مورفولوژیکی شبیه گونه های زنده هستند و مطالعات قبلی نشان می دهد که آنها می توانند ارتباط نزدیکی با خانواده های عنکبوت دریایی زنده داشته باشند. اما این فرضیه ها با محدودیت ابزار مشاهده آنها محدود شده است. از آنجایی که دسترسی به آنچه در سنگواره های سنگی پنهان شده بود غیرممکن بود، دکتر سابروکس و تیمش به پاریس سفر کردند و تصمیم گرفتند این سوال را با رویکردهای پیشرفته آنالیز نمایند.

دکتر سابروکس شرح داد: ما از دو روش برای آنالیز مجدد مورفولوژی فسیل ها استفاده کردیم؛ میکروتوموگرافی اشعه ایکس، نگاه کردن به داخل سنگ، یافتن ویژگی های مورفولوژیکی پنهان در داخل و بازسازی مدل سه بعدی نمونه فسیل شده و Reflectance Transformation Imaging، یک تکنیک تصویری است که بر جهت گیری متنوع نور در اطراف فسیل برای افزایش دید ویژگی های نامحسوس در سطح آنها متکی است.

دکتر سابروکس شرح داد: از این بینش های تازه، ما اطلاعات مورفولوژیکی تازهی برای مقایسه آنها با گونه های موجود بدست آوردیم.

این فسیل ها بستگان نزدیک به پیکنوگونیدهای بازمانده هستند. دو تا از این فسیل ها متعلق به دو خانواده pycnogonid زنده هستند؛ Colossopantopodus boissinensis Colossendeidae و دیگری Palaeoendeis elmii یک Endeidae بود. سومین گونه، Palaeopycnogonides gracilis، به نظر می رسد متعلق به خانواده ای باشد که امروزه ناپدید شده است.

دکتر سابروکس اضافه نمود: امروزه، با محاسبه تفاوت بین توالی های DNA نمونه ای از گونه ها، و با استفاده از مدل های تکامل DNA، می توانیم زمان بندی تکاملی را که این گونه ها را به هم متصل می نماید، تخمین بزنیم.

منبع: scitechdaily

صحنه ترسناک قربانی شدن به وسیله قارچ زامبی/ عکس

زمین ثروتمند می شود/ الماس ها فوران می نمایند!

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 31 مرداد 1402 بروزرسانی: 31 مرداد 1402 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 2211

به "عنکبوت های غول پیکر 160میلیون سال پیش این شکلی بوده اند، عکس" امتیاز دهید

1 کاربر به "عنکبوت های غول پیکر 160میلیون سال پیش این شکلی بوده اند، عکس" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عنکبوت های غول پیکر 160میلیون سال پیش این شکلی بوده اند، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید