عکس ، تصویرشگفت انگیز یک رتیل فضایی غول پیکر

به گزارش نامیت، ایسنا نوشت: ناسا با انتشار تصویر جدیدی از تلسکوپ فضایی جیمز وب نوشت: وب یک رتیل فضایی غول پیکر شکار کرد!

عکس ، تصویرشگفت انگیز یک رتیل فضایی غول پیکر

آژانس فضایی ناسا به تازگی تصویر نوی از تلسکوپ فضایی جیمز وب منتشر نموده است. این آژانس در شرح این عکس نوشت: لحظه ای به هزاران ستاره جوانی که پیش از این هرگز دیده نشده بودند در سحابی رتیل خیره شوید. تلسکوپ جیمز وب جزئیات ساختار و ترکیب سحابی و بعلاوه ده ها کهکشان در پس زمینه را نمایش می دهد.

این مهد ستارگان با نام 30 دورادوس (30 Doradus) نام مستعار سحابی رتیل را از رشته های بلند و غبار آلودش گرفته است. این سحابی که در کهکشان ابر ماژلانی بزرگ واقع شده است، بزرگ ترین و درخشان ترین منطقه تولد ستارگان در نزدیکی کهکشان ما است و علاوه بر آن داغ ترین و پرجرم ترین ستاره های شناخته شده را در خود جای داده است.

چه چیزی این سحابی را برای ستاره شناسان قابل توجه می نماید؟ بر خلاف کهکشان راه شیری ما، سحابی رتیل ستاره هایی نو با سرعت زیاد فراوری می نماید. اگرچه این سحابی به ما نزدیک است، اما شبیه به نواحی ستاره زای غول پیکر متعلق به زمانی است که کیهان تنها چند میلیارد سال قدمت داشت و شکل گیری ستارگان در اوج خود بود. از آنجایی که سحابی رتیل به ما نزدیک است، مطالعه دقیق آن آسان است و به ما یاری می نماید تا درباره گذشته کیهان بیشتر بدانیم.

در این تصویر ابرهای مایل به قهوه ای سحابی، با نوارهای نارنجی رنگ، یک ناحیه مرکزی سیاه را احاطه نموده اند. در آن ناحیه، در نقطه کانونی تصویر یک ستاره زرد بزرگ با هشت پرتو نازک بلند دیده می گردد. در سمت راست این ستاره یک خوشه ستاره ای درخشان به شکل بیضی واقع شده است. ستارگان درون خوشه مانند جرقه های آبی کمرنگ به نظر می رسند. در مجموع، ساختارها شبیه یک عنکبوت یا ماهی مرکب هستند. سایر ستاره های هشت پر آبی و زرد و بعلاوه کهکشان های دوردست در سراسر تصویر قابل مشاهده هستند.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 19 شهریور 1401 بروزرسانی: 19 شهریور 1401 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 2063

به "عکس ، تصویرشگفت انگیز یک رتیل فضایی غول پیکر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس ، تصویرشگفت انگیز یک رتیل فضایی غول پیکر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید