شام این غذاها را نخورید!

به گزارش نامیت، خبرنگاران : خوردن بعضی از غذاها در وعده شام ممنوع است!

شام این غذاها را نخورید!

مصرف پنیر و غذاهای حاوی این ماده غذایی قبل از خواب به عنوان شام می تواند باعث سنگینی معده و مسائل خواب گردد.

به گزارش خبرنگاران، انتخاب مواد غذایی نامناسب برای شام نه تنها بر کیفیت خواب تأثیر می گذارد بلکه می تواند باعث رفلاکس یا سایر ناراحتی های گوارشی نیز بگردد.

شام از وعده های غذایی اصلی است که نباید حذف یا به آن بی توجهی گردد اما انتخاب مواد غذایی نامناسب در این وعده نه تنها بر کیفیت خواب تأثیر می گذارد بلکه می تواند باعث رفلاکس یا سایر ناراحتی های گوارشی نیز بگردد. برای جلوگیری از ایجاد این مسائل بهتر است از مصرف این مواد غذایی در وعده شام خودداری کنید.

پاستا

منبع مهم کربوهیدرات است، بنابراین مصرف آن برای هر دوره ای از روز که بدن و مغز قرار است بسیار فعال باشد ایده آل است. خوردن پاستا هنگام شب می تواند باعث احساس سنگینی و بر خواب شما تاثیر بگذارد. کالری دریافتی از پاستا بر متابولیسم و در نتیجه وزن شما نیز تأثیرگذار خواهد بود.

بستنی

می تواند یک ماده غذایی سیرنماینده و خوشمزه برای وعده شام باشد اما بیشتر بستنی ها حاوی چربی های اشباع شده، قندها و مواد افزودنی هستند که بر کیفیت خواب و افزایش وزن تأثیر می گذارند.

پنیر

گرچه پنیرها کاملا مضر نیستند اما مصرف پنیر و غذاهای حاوی این ماده غذایی قبل از خواب می تواند باعث سنگینی معده و مسائل خواب گردد؛ به خصوص در افرادی که به تحمل نداشتن لاکتوز مبتلا هستند.

چاشنی ها و مواد غذایی تند

طبق نتایج تحقیقات منتشرشده در نشریه Current Medicinal Chemistry، ادویه های تند با تحریک مخاط معده می توانند باعث رفلاکس اسید، سوزش سر دل، درد معده و سنگین شدن هضم غذا شوند. بنابراین بهتر است مواد غذایی تند را در وعده های غیر از شام بگنجانید.

گل کلم

مصرف این ماده غذایی سالم و کم کالری در وعده شام باعث افزایش فراوری گاز می گردد و خوردن آن حتی چند ساعت قبل از خواب می تواند با مختل کردن فرایند هضم و ایجاد احساس سنگینی باعث بروز اختلال در خواب گردد.

شکلات تلخ

شکلات تلخ دارای خواص تغذیه ای سالم است اما خوردن آن پیش از خواب، بر کیفیت خواب تأثیر منفی می گذارد. طبق نتایج تحقیقات منتشرشده در نشریه Cureus کافئین و تئوبرومین موجود در شکلات تلخ سیستم عصبی را تحریک می نماید و مغز را برای مدت طولانی تری فعال نگه می دارد.

مواد غذایی حاوی گوشت قرمز

محتوای پروتئینی این مواد غذایی مانع از فعالیت گوارشی مناسب می گردد. به همین علت باید از مصرف آنها در وعده شام پرهیز کرد. بعلاوه طبق نتایج یک تحقیق منتشر شده در نشریه Aging and Disease مصرف زیاد گوشت قرمز می تواند تأثیر منفی بر کیفیت و مدت خواب افراد سالمند داشته باشد.

پس قبل از خواب چه بخوریم؟

برای جلوگیری از ناراحتی گوارشی پس از صرف وعده شام بهتر است غذاهای و سبک حاوی مرغ یا ماهی، غلات، میوه ها یا سبزیجات مصرف گردد. با این حال مهم ترین نکته این است که در وعده های غذایی زیاده روی نکنید و درست قبل از رفتن به رختخواب شام نخورید. آب را به عنوان نوشیدنی انتخاب کنید و از مصرف نوشیدنی های کافئین دار مانند قهوه و چای و نوشیدنی های شیرین مانند نوشابه پرهیز کنید. این نوشیدنی ها سیستم عصبی را تحریک می نمایند و بر کیفیت خواب اثر منفی می گذارند.

منبع: رکنا
انتشار: 19 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 19 اردیبهشت 1401 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 1966

به "شام این غذاها را نخورید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شام این غذاها را نخورید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید