عکس ، پشت پرده ظاهر عجیب مریخ چه رازی نهفته است؟

به گزارش نامیت، دیجیاتو نوشت: گروهی از دانشمندان توانسته اند توضیحی برای الگوهای راه راه سطح فوبوس، قمر مریخ ارائه نمایند که مدت ها پاسخی برای آن پیدا نشده بود.

عکس ، پشت پرده ظاهر عجیب مریخ چه رازی نهفته است؟

براساس برآوردهای منجمان، قمر فوبوس مریخ که احتمالاً تا 100 میلیون سال دیگر بر اثر نیروی گرانشی مریخ نابود می گردد و حلقه ای از غبار را اطراف این سیاره به وجود می آورد، در حال حاضر هم به خاطر همین نیروی گرانشی، دارای خطوطی روی سطح خود است. از مدت ها قبل، معمای به وجودآمدن این خطوط دانشمندان را سردرگم نموده بود.

دانشمندان در مطالعه جدیدی دریافته اند که تعاملات گرانشی میان مریخ و فوبوس عامل به وجودآمدن خطوطی روی سطح این سیاره بوده است. بین چنگ، رهبر گروهی از محققان دانشگاه سینگهوای چین و دانشگاه آریزونای آمریکا می گوید: تحلیل های ما تأیید می نمایند که ساختارهای ناهمگون لایه ای در فوبوس به همراه شکستگی های احتمالی در زیربنا می توانند نشان دهنده شروعی برای نابودی نهایی این قمر باشند.

نیروهای کشندی یا جزرومدی نتیجه تعاملات گرانشی در اجرام فضایی هستند که ساختارها را در امداد محوری که بین آنها وجود دارد، کش می آورند. این کشیدگی در بعضی موارد می تواند باعث شکستگی هایی گردد که قبلاً نمونه آنها را در انسلادوس، قمر زحل دیده بودیم. محققان برای اثبات اثر این نیروها بر فوبوس یک مدل ریاضیاتی سه بعدی به وجود آوردند.

قمر مریخ رو به نابودی می رود

آنها با استفاده از این مدل، صدها شبیه سازی انجام دادند و متوجه شدند که در تعداد زیادی از این شبیه سازی ها، نیروهای جزرومدی موجب جداشدن لایه ها و شکستگی به شکل خطوط موازی می شوند. درنتیجه، الگوهای خط داری به وجود می آید که بسیار شبیه منطقه ها مشاهده شده در فوبوس است.

البته همه منطقه ها فوبوس مشابه نتایج دیده شده در این مدل نیستند. به طور خاص، خطوط موجود در نزدیکی خط استوای این قمر شبیه پیش بینی ها به نظر نمی رسند. با این حال، حداقل بعضی از این ردها احتمالاً به خاطر اثر گرانشی مریخ به وجود آمده اند. به عبارت دیگر، این یافته نشان می دهد که نمود عینی شروع نابودی فوبوس قابل مشاهده است.

این اتفاق می تواند موادی را از لایه های زیرین این قمر نمایان کند که احتمالاً برای دانشمندان مجذوب کننده خواهند بود. سازمان فضایی ژاپن قرار است در آینده در مأموریتی به آنالیز فوبوس بپردازد. نتایج پژوهش حاضر در ژورنال The Planetary Science Journal منتشر شده اند.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 30 آبان 1401 بروزرسانی: 30 آبان 1401 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 2095

به "عکس ، پشت پرده ظاهر عجیب مریخ چه رازی نهفته است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس ، پشت پرده ظاهر عجیب مریخ چه رازی نهفته است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید