بازسازی استحفاظی و اضطراری بازار قیصریه لار شروع شد

به گزارش نامیت، معاون میراث فرهنگی استان فارس گفت: بازسازی این بازار تاریخی با اعتباری بالغ بر 2 میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی و با نظارت مستقیم کارشناسان فنی حوزه معاونت میراث فرهنگی شروع شده است.

بازسازی استحفاظی و اضطراری بازار قیصریه لار شروع شد

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

به گزارش خبرنگاران و به نقل از روابط عمومی و مرکز اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، عبدالرضا نصیری امروز دوشنبه 16 تیر 99 بازسازی این بازار تاریخی را شامل تجدید اندود کاهگل چهارسوق، احیای اندود راسته ها، احیای ناودان های بام و اجرای آبچک های سنگی لبه بام راسته ها دانست و اضافه کرد: بازار قیصریه مجموعه ای نفیس و متنوع از شیوه ها و شگردهای معماری گذشته از پیش از صفویه تا قاجاریه است که چهار دالان طولانی، شمالی، جنوبی، شرقی و غربی ساختمان اصلی بازار را می سازد.

او از اتمام حفاظت فیزیکی نقش برجسته برم دلک شیراز با اعتباری بالغ بر 150 میلیون ریال از محل اعتبارات ملی و با نظارت مستقیم کارشناسان فنی حوزه معاونت میراث فرهنگی اطلاع داد و اضافه کرد: در این عملیات پی ریزی و فنس گذاری محدوده نقش برم دلک به طول حدود 50 متر سرانجام یافته است.

نصیری در مورد کاشت درخت در حریم بنای کاخ کیومرث متعلق به قرون متاخر اسلامی گفت: این بنا از جمله بناهای ثبتی استان در فاصله یک کیلومتری شهر دوبرجی بخش فورگ داراب است که در میان باغات و اراضی زراعی واقع شده است.

معاون میراث فرهنگی استان فارس درختکاری در اطراف بنای یاد شده را مربوط به سال 1395 بیان کرد و اضافه کرد: در سال 1395پس از اعلام رعایت 20 متر حریم به باغداران اطراف بنا، درختکاری مطابق و همسو با ضوابط عمومی حریم بناهای ثبت شده در فهرست آثار ملی از سوی باغداران با رعایت حریم انجام شد.

او از ایجاد راستا دسترسی به اثر به عرض 10 متر تا جاده اصلی با همکاری کشاورزان اطلاع داد و اظهار کرد: با پیگیری های اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس در سال گذشته 2میلیارد ریال از محل اعتبارات نفت و گاز برای بازسازی این بنا مصوب شده است که در صورت جذب و تخصیص اعتبار عملیات بازسازی آن اجرایی خواهد شد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 17 تیر 1399 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 954

به "بازسازی استحفاظی و اضطراری بازار قیصریه لار شروع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازسازی استحفاظی و اضطراری بازار قیصریه لار شروع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید