مرمت گنبد مسجد شیخ لطف الله با نظارت متخصصان انجام می گردد

به گزارش نامیت، مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان با اشاره به اهمیت مرمت گنبد مسجد شیخ لطف الله به عنوان یکی از بناهای شاخص ثبت جهانی استان اصفهان گفت: با توجه به اهمیت مرمت گنبد مسجد شیخ لطف الله هرگونه اقدام مرمتی بر روی گنبد با نظارت مستقیم ناظر مقیم و متخصص میراث فرهنگی اجرا شده است.

مرمت گنبد مسجد شیخ لطف الله با نظارت متخصصان انجام می گردد

جهت دریافت خدمات تعمیرات ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی پایگاه های ثبت جهانی اصفهان، فریدون الله کمک در این باره گفت: برای مرمت گریو و گنبد مسجد شیخ لطف الله پس از اقدامات مطالعاتی، اقدامات اجرایی از جمله تجهیز کارگاه و ساخت قالب گنبد در یک هشتم از سطح کل گنبد انجام شد.

او به نحوه مرمت گریو و گنبد مسجد شیخ لطف الله و اقدامات مرمتی آن اشاره نمود و اضافه نمود: در فروردین ماه 1397 قسمتی از گریو کاشی کاری گنبد مسجد شیخ لطف الله با طرح معقلی، مرمت اضطراری شد.

الله کمک توضیح داد: با توجه به اهمیت گنبد، حفاظت بنا در اسرع وقت به منظور جلوگیری از ریزش بیشتر با اختصاص اعتبار ملی پایگاه ثبت جهانی میدان امام در دستور کار نهاده شد.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان به مرمت گنبد مسجد شیخ لطف الله اشاره نمود و اضافه نمود: باتوجه به اجرای داربست برای مرمت گریو گنبد مسجد شیخ لطف الله فرصتی برای بازدید گنبد شیخ لطف الله فراهم شد که در این بازدید معین شد، تزئینات کاشی کاری و زمینه آجری گنبد شیخ لطف الله به دلیل از بین رفتن بندها و ملاط زیرین دچار تخریب و جداشدگی شده است، که مقرر شد اجرای داربست بر روی گنبد ادامه پیدا کند.

اسکن لیزری گنبد

فریبا خطابخش مدیر پایگاه جهانی میدان امام اصفهان نیز به مراحل مرمت گریو و گنبد مسجد شیخ لطف الله اشاره نمود و گفت: برای آغاز مرمت گریو احتیاج به اسکن لیزری گنبد بود که این اقدام در اسرع وقت انجام شد.

او اضافه نمود: پس از آنالیز سطح تخریب های ناشی از فرسودگی ملاط ها و ریزش قسمت هایی از تزئینات کاشی کاری گریو گنبد و طبله شدن قسمت های اطراف آن اقدام به شماره گذاری قسمت های باقی مانده شد و سپس قالب گریو گنبد بر اساس قوس گریو گنبد مسجد ساخته شد.

خطابخش با اشاره به به مرمت گنبد مسجد شیخ لطف الله اعلام کرد: در خرداد ماه 1397 با توجه به اجرای داربست برای مرمت گریو گنبد به دلیل از بین رفتن ملاط و بندهای زیرن و تخریب و جداشدگی تزیینات کاشی کاری و زمینه آجری گنبد شیخ لطف الله، اجرای داربست بر روی گنبد ادامه پیدا کرد.

مدیر پایگاه جهانی میدان امام اصفهان اظهار کرد: پس از آنالیز سطح تزیینات کاشی کاری گنبد معین شد بندهای بین کاشی ها کاملا از بین رفته و لعاب کاشی ها در اثر مرور زمان و یخ بر شدن در قسمت هایی پریدگی لعاب و در بیشتر قسمت ها ترک خوردگی روی لعاب دارد.

او اضافه نمود: همچنین ملاط زیر در اثر مرور زمان و یخ بر شدن دچار فرسودگی شده و استحکام خود را کامل از دست داده است و تزئینات کاشی معرق از بستر جدا شده و به راحتی با دست قابل برداشتن بود.با این تفاسیر کار مرمت گنبد مسجد شیخ لطف الله نیز با جدیت در دستور کار نهاده شد. برای مرمت گنبد ابتدا طرح برداری تزئینات صورت گرفت و در ادامه طرح بر روی قالب کشیده شد و تک تک تزئینات کاشی معرق بر روی گنبد شماره گذاری شد.

این مسئول همچنین برداشت پکفته ها و زیر سازی فرسوده تا رسیدن به آجرکاری گنبد، پاک سازی آجرهای گنبد اصلی و اجرای بندکشی های مجدد، اجرای یک رج گچ مال سوزاندنی، اجرای چوب های چنارمشته حذف شده در مرمت های قبلی، اجرای سه رج آجر لفتون با گچ کف مال بر روی گنبد، اجرای سازو با پوست درخت خرما و اجرای یک لایه گچ کف مال را از جمله اقدامات اجرایی اجرا شده در گنبد مسجد شیخ ذکر کرد.

خطابخش ادامه داد: اجرای گِل برای جداسازی پارچه ها، اجرای سازو و دوغاب گچ در پشت تزئینات کاشی معرق بر روی قالب گنبد و آماده سازی پارچه بری ها برای نصب و نصب پارچه بری های تزئینات کاشی معرق گنبد بر روی بستر آماده سازی شده از دیگر اقدامات اجرا شده در گنبد مسجد شیخ لطف الله است.

به گفته او، زیر سازی گنبد مسجد شیخ لطف الله در سه مرحله و با گچ مقاوم و آجر در سه رج اجرا شده است .

خطابخش، تاکید نمود: در مسجد شیخ لطف الله بر خلاف مسجد امام، کاشی نو جایگزین نشده است که رنگ ها عوض شده باشد و این ناشی از بندکشی های اجرا شده و دوغاب گچ است که با مرمت ترک های دیگر گنبد، یکنواخت خواهد شد.

خطابخش با اشاره به اینکه یکی از استادکاران قدیمی و برجسته میراث فرهنگی بر روی گنبد این مسجد اقدامات مرمتی را انجام داده، تاکید نمود: کار تخصصی است و از مواد غیر استاندارد استفاده نشده که باعث تغییر رنگ کاشی گردد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 6 آذر 1398 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 499

به "مرمت گنبد مسجد شیخ لطف الله با نظارت متخصصان انجام می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرمت گنبد مسجد شیخ لطف الله با نظارت متخصصان انجام می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید