منبع اصلی انتقال ویروس کرونا در ایران

به گزارش نامیت، خبرنگاران: بر اساس مطالعات منتشر شده بزرگ ترین سهم در انتقال بیماری را دورهمی های کوچک خانوادگی داشته است.

منبع اصلی انتقال ویروس کرونا در ایران

فرمانده عملیات مقابله با بیماری کرونا در تهران، از افزایش ترددهای درون شهری نسبت به هفته قبل خبر داد و گفت: با این شرایط شرایط تهران نگران کننده است.

به گزارش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکترعلیرضا زالی با بیان اینکه پیش بینی می شود با آغاز فصل زمستان با آمار رو به افزایش ابتلا رو به رو باشیم، اضافه نمود: بر اساس مطالعات منتشر شده بزرگ ترین سهم در انتقال بیماری را دورهمی های کوچک خانوادگی داشته است. به همین علت باید به خانواده های ایرانی با توجه به نزدیک شدن به شب یلدا هشدار داد.

وی اظهار کرد: در 48 ساعت اخیر شاهد ازدحام و شلوغی قابل توجهی بودیم؛ بر اساس گزارش ها تردد مرکزی و درون شهری نسبت به هفته قبل 135 درصد افزایش و نسبت به مدت مشابه پارسال 6 درصد رشد داشته است.

وی همچنین ادامه داد: در میزان استفاده از مترو نسبت به هفته قبل 39 درصد افزایش را شاهد بودیم و فقط در ترددهای درون شهری ساعت 21 شب تا 4 صبح نسبت به هفته قبل 12 درصد کاهش گزارش شده است.

به گفته فرمانده عملیات مقابله با بیماری کرونا در تهران، اگرچه بخشی از این شلوغی ممکن است متاثر از تغییرات آب و هوا باشد اما این آمار نگران کننده است. به نظر می رسد شرایط در تهران هشدار دهنده است .

زالی شرح داد: در 24 ساعت اخیر 80 نفر فوت شدند که از این تعداد 52 نفر PCR مثبت بودند. همچنین 378 بیمار بستری جدید گزارش شده است که از این تعداد 132 بیمار در بخش مراقبت های ویژه بستری شدند. بالغ بر 5 هزار و 400 بیمار سرپایی جدید به بخش بهداشت و درمان مراجعه کردند. در مجموع 3470 بیمار در بخش های درمانی بستری هستند که از این تعداد1320 در بخش مراقبت ویژه هستند. همچنین به طور کلی 395 بیمار شرایط نامناسب تنفسی دارند.

وی گفت: تاثیر ازدحامی که روزهای اخیر در سطح شهر با آن روبرو بودیم در تغییر شاخص بستری بیمارستانی و مرگ و میر ممکن است تا دو هفته دیگر نیز نمایان نشود.

وی با اشاره به آغاز طرح محله محوری در تهران، پیشبرد ابن طرح را نیازمند همکاری مردم دانست و اضافه نمود: امکان ردیابی سریع و قرنطینه سازی هوشمند بیماران در قالب این طرح می تواند به عنوان یک مداخله اجتماعی تاثیرگذار باشد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 16 دی 1399 بروزرسانی: 16 دی 1399 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 1296

به "منبع اصلی انتقال ویروس کرونا در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منبع اصلی انتقال ویروس کرونا در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید