مهاجرت اغلب جمعیت نخبه اسلاو از قزاقستان

به گزارش نامیت، در طول 10 سال گذشته، طبق اطلاعات رسمی، بیش از 300هزار نفر از قزاقستان خارج شده اند که به طور عمده از گروه های قومی اسلاو بوده اند.

مهاجرت اغلب جمعیت نخبه اسلاو از قزاقستان

به گزارش خبرنگار گروه بین الملل نامیت، به نقل از پورتال آسیای مرکزی، در 13 فوریه در آلماتی طی بحث کارشناسی گروه تحلیلی قبرس، موضوع مهاجرت از جمهوری قرقیزستان: خروج سرمایه انسانی مورد بحث و آنالیز نهاده شد که در آن گفته شد: حدود 70 درصد از مهاجرت نمایندگان از قزاقستان، جمعیت جوان نیروی کاری بوده و مهاجران دارای تحصیلات عالی، رتبه اول را به خود اختصاص داده اند.

به گفته سازمان دهندگان این بحث، از دیدگاه تحلیل جمعیت شناختی، وضعیت را نمی توان چندان دراماتیک نامید، جمعیت نهایی کشور بدون تغییر خواهد ماند، با این حال، از دست دادن سرمایه انسانی، فرار مغزها همچنان وجود دارد. متخصصان و جوانان از کشور می روند متخصصانی که از استعداد زیادی برخوردار می باشند، برای بعضی از جوانان قزاق، این کار یکی از شایع ترین استراتژی های زندگی است اول، تحصیل در خارج از کشور، پس از آن اشتغال و در نهایت جابه جایی مجدد، و در مواردی با پدر و مادرهایشان.

کارشناسان خاطرنشان می نمایند که قصد خروج از کشور تنها مربوط به تعلق ملیتی مهاجران مستعد نمی گردد.

طبق مطالب این بحث: این جمله بدان معنی است که کشور نه تنها شهروندان خود را از دست می دهد، بلکه منابع سرمایه گذاری شده روی آنها، و همچنین نتایج اجتماعی و مالی ناشی از عملی شدن استعداد آنها را در آینده از دست می دهد، به این ترتیب، به دنبال منابع معدنی و منابع انرژی، کشور به طور رایگان سرمایه انسانی قابل رقابتی و با کیفیت ممتاز را صادر می نماید.

به گفته تحلیل گران، خروج از کشور نه تنها به وسیله رقابت در بازار کار و انگیزه های مرتبط، بلکه با یک نوع اعتراض علیه فساد، فقدان تحرکات اجتماعی، رشد احساسات ناسیونالیستی، زیرساخت های اجتماعی ضعیف و فشار اداری بر کسب وکار، شرح داده می گردد.

به گفته ایرینا چورنیخ، پژوهشگر ارشد مؤسسه تحقیقات استراتژیکی قزاقستان تحت ریاست جمهوری قزاقستان، هنگام گذر از ارزیابی های صرفاً جمعیت شناختی به ارزیابی های اجتماعی فرهنگی و اجتماعی و مالی، گفتنی است که کاهش قابل توجه کیفیت سرمایه انسانی موجود در قزاقستان، یکی از دلایل فرار مغزها، از جمله جوانانی است که از حرفه و استعداد قابل توجهی برخوردارند. تمایل رو به افزایش مهاجرت جوانان از قزاقستان به علت تحصیل به خارج از کشور، نیز هشدار دهنده است، زمانی که جوانان برای اقامت دائم در آنجا می مانند.

سطح جابه جایی مهاجرت افراد با تحصیلات عالی، بسیار زیاد است در سال 2017، افراد دارای تحصیلات عالی (11290 نفر) 29.9 درصد از کل افرادی را تشکیل می دادند که از قزاقستان مهاجرت کردند، یعنی تقریباً یک سوم یا یک چهارم مهاجران. از مجموع تعداد افرادی که وارد کشور شدند، 2736 نفر آموزش عالی داشتند، یا به عبارت دیگر فقط 17.5٪ (یک ششم).

همچنین باید در نظر داشت که افرادی که از پتانسیل مهاجرتی معوقه برخوردارند، کمتر تمایل دارند سرمایه گذاری های مالی و فکری درازمدت در کشور میزبان خود (خرید املاک، افتتاح کسب وکار خود، یادگیری زبان رسمی، انجام فعالیت های خلاقانه اجتماعی) انجام دهند، چرا که ترجیح می دهند در صورت وخامت وضعیت کشور، به راحتی و سریع بتوانند آن کشور را ترک نمایند.

عوامل اصلی که معین نماینده نگرش کلی مهاجرت و الگوهای رفتاری جمعیت در کل قزاقستان، از جمله جوانان هستند، عبارتند از: بدتر شدن وضعیت اجتماعی و مالی در کشور؛ ناراحتی روانی، مسائل زبانی؛ عدم اعتماد به ثبات در وضعیت سیاسی، انتظار معین شده حاصل از گذار قدرت سیاسی؛ سیاست های فعال تعدادی از کشورهای همسایه برای جذب مهاجران؛ ضعف نسبی شهروندی قزاقستان.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 25 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 158

به "مهاجرت اغلب جمعیت نخبه اسلاو از قزاقستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهاجرت اغلب جمعیت نخبه اسلاو از قزاقستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید