مهدی آذر سینا: هنر ناب موسیقی در پی شنیده شدن است

به گزارش نامیت، تهران (پانا) - مهدی آذرسینا موسیقیدان و آهنگساز پیشکسوت در لایو آهنگ خانه هنرمندان ایران با موضوع آنالیز جشنواره موسیقی جوان گفت تاثیر رویدادهایی نظیر جشنواره جوان همان تاثیر موسیقی بر جامعه است. موسیقی ذوق را تلطیف و فکر را باز می نماید. هنر ناب و موسیقی ناب در پی گوش هایی برای شنیده شدن است.

مهدی آذر سینا: هنر ناب موسیقی در پی شنیده شدن است

به گزارش روابط عمومی خانه هنرمندان ایران، هفدهمین برنامه لایو آهنگ با موضوع آنالیز جشنواره موسیقی جوان با حضور مهدی آذر سینا از آهنگسازان باسابقه و نوازنده کمانچه و با اجرا و کارشناسی سما بابایی در صفحه ایسنتاگرام خانه هنرمندان ایران برگزار گردید.

آذر سینا در ابتدای این لایو درباره برگزاری جشنواره موسیقی جوان بیان نمود: این جشنواره برای دست اندرکارانش و ما به صورت جدی برگزار می شود. اما ضروری است بر آن خوب تبلیغ صورت بگیرد و مردم بدانند که جوانان زیادی در آن فعالیت دارند تا به استقبال از این رویداد بپردازند. با این وجود به نظر می رسد همچنان شرایط راضی کننده است و جوانان حوزه موسیقی در پی حضور در آن هستند. این جشنواره فرصتی برای محک زدن مهارت هایشان را فراهم می نماید و داوری ها هم در آن بسیار دقیق است.

در ادامه سما بابایی این سوال را مطرح نمود که پیش از این رویداد، اردوی رامسر با حضور موسیقیدانان باسابقه برگزار می شده است، آیا جشنواره جوان توانسته است آن را تکرار کند؟

آذر سینا در پاسخ گفت: به نظرم این جشنواره مسیرهایی را به جوانان پیشنهاد نموده است اما شاید در حد محدود به جای مانده است. اردوی بابلسر یا رامسر با پشتوانه مراکزی که بعدها از کسانی نظر داریوش صفوت، پرویز مشکاتیان و... حمایت می کردند، برگزار می شد. اما جشنواره جوان در روزهایی محدود برگزار می شود و درباره آن نقد و آنالیز کاملی صورت نمی گیرد. با این حال جهت فکری نوازندگان جوان و شناختی بر ردیف های موسیقی و... را برایشان ایجاد می نماید.

وی در پاسخ به چرایی عدم حمایت از این رویداد و هنرمندانش شرح داد: اگرچه کسی مزاحم عملکرد موسیقی خوب نمی شود اما همین که هنرمندان جوان موسیقی دیده نمی شوند و سختی هایشان که دست کم یکسال برای نواختن در این رویداد طول می کشد به لحاظ دیده شدن نتیجه خاصی ندارد، ممکن است دلسرد شوند. برای مثال کتاب نت ها هنوز به وسیله انتشارات سروش بازنشر نشده و چند سالی است که نایاب شده است و همین مساله اتفاق خوبی نیست.

بابایی در ادامه گفت جشنواره جوان یکی از عرصه هایی است که جمعی از بزرگان موسیقی را گردهم جمع می نماید، فرصتی که در رویدادهای مشابه دیگر کمتر رخ می دهد. وی درباره دلیل این اتفاق پرسید و آذر سینا در جواب بیان نمود: زیرا هدف این جشنواره بالاتر از رویدادهایی دیگر است، قصد اشاعه موسیقی خوب را دارد و طرز فکر موسیقایی را در فکر و فکر اجتماع به واسطه این جشنواره رواج می دهد. موسیقی در کشور ما صندلی دیگری دارد. بسیاری از کشورهای همسایه موسیقی را نوعی تفریح درخدمت عوام می دانند. اما در ایران کسانی که به صندلی های بالای موسیقی دست می یابند، در واقع اندیشمندانی نظیر همتایان خود در حوزه های دیگر هنر مثل شعر و ادبیات و سینما و... هستند. بنابراین شاید تاب این را نداشته باشند که به آن ها امر و نهی شود. بنابراین وقتی نسبت بهشان قدرشناسی صورت نمی گیرد اگرچه آنها کار خود را پیش می برند، اما قطعا به درستی ازشان بهره برده نمی شود.

وی در ادامه بیان نمود: تاثیر رویدادهایی نظیر جشنواره جوان همان تاثیر موسیقی بر جامعه است. موسیقی ذوق را تلطیف و فکر را باز می نماید. هنر ناب و موسیقی ناب در پی گوش هایی برای شنیده شدن می شود. جامعه را شاداب می نماید. مهارت موسیقیدان و نوازنده بر حتی جسم خود و هماهنگی اعضای بدنش خود یک نتیجه از پرداختن به موسیقی است. بعلاوه فکر هنرمند را خلاق می نماید. یادم است در نوجوانی به کلاس های رحمت اله بدیع می رفتم و در کلاس مشترکی با هوشنگ کامکار شرکت می کردم. وقتی از هنرستان بیرون می آمدیم و تا خیابان انقلاب پیاده روی می کردیم هنگام رد شدن از چراغ قرمز دست من را می گرفت و می گفت باید صبر کنیم و سکوت موسیقی بر ما اثر گذاشته باشد.

این نوازنده پیشکسوت ادامه داد: موسیقی انگیزه ای درونی است که اگر مورد حمایت هم قرار نگیرد باعث نمی شود هنرمند از کارش بازبماند. این عشق در جهان کاشته شده است و در دل هنرمندانش گویی گماشته می شود.

وی در بخش دیگری از صحبت هایش درباره فعالیت های خود مطرح نمود: در پی این که این روزها اینستاگرام پر بازدید است، فیلمی آموزشی را به توصیه دوستانم در این فضا آماده و آپلود کردم و کیهان کلهر هم زحمت کشید و به تماشای آن دیگران را دعوت کرد و آن ویدئو بسیار مورد استقبال نهاده شد. به نظرم این فرصت ها و فضاها باید از سوی اهالی موسیقی تقویت شود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 22 آبان 1400 بروزرسانی: 22 آبان 1400 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 1788

به "مهدی آذر سینا: هنر ناب موسیقی در پی شنیده شدن است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهدی آذر سینا: هنر ناب موسیقی در پی شنیده شدن است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید