پنل خورشیدی فضایی برق را به زمین می رساند

به گزارش نامیت، به گزارش خبرنگاران به نقل از ایندپندنت، محققان پنتاگون یک پنل خورشیدی در فضا با قابلیت تاباندن الکتریسیته به هر نقطه ای از زمین را آزمایش کردند.

پنل خورشیدی فضایی برق را به زمین می رساند

این ابزار که ماژول آنتن فرکانس رادیویی فتوولتائیک(PRAM) نام دارد، به اندازه یک جعبه پیتزا است اما می توان فناوری آن را طوری ارتقا داد تا انبوهی از انرژی پاک و تجدیدپذیر را از طریق امواج میکرو به زمین منتقل کند.

پنل خورشیدی مذکور سال گذشته همراه هواپیمای فضایی نیروی هوایی آمریکا (X-37B) به فضا ارسال شد و می تواند بخشی از انرژی خورشید را که از اتمسفر زمین نمی گذرد در خود حفظ کند. این بدان معنا است که ابزار مذکور قادر است انرژی خورشید را به طریقی مهار کند که با تنظیمات زمینی غیرممکن است.

پل جاف یکی از توسعه دهندگان این پروژه می گوید: با کمک این فناوری می توانیم انبوهی از انرژی خورشید را در فضا کنترل کنیم. مرحله بعدی پژوهش ارتقای فناوری در مساحتی بیشتر است تا بتوان نور خورشید بیشتری جمع آوری کرد که به امواج میکروی بیشتری تبدیل می شود.

پنل خورشیدی مذکور با تنظیمات فعلی قادر به دریافت و انتقال 10 وات انرژی به زمین است. چنین میزانی از انرژی برای فعال کردن یک دستگاه الکتریکی قابل حمل کافی است.

چنانچه ارتقای این فناوری موفقیت آمیز باشد می توان از آن برای انتقال مقدار زیادی برق به مناطق دورافتاده جهان استفاده کرد. همچنین از بار اضافی شبکه های توزیع برق نیز کاسته می شود.

نتایج این پژوهش در نشریه IEEE Journal of Microwaves منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 21 فروردین 1400 بروزرسانی: 21 فروردین 1400 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 1476

به "پنل خورشیدی فضایی برق را به زمین می رساند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پنل خورشیدی فضایی برق را به زمین می رساند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید