کیسینجر: جنگ تجاری آمریکا - چین می تواند به جنگی واقعی تبدیل گردد

به گزارش نامیت، وزیر خارجه پیشین آمریکا امروز (پنج شنبه) گفت، مذاکرات تجاری میان ایالات متحده و چین صرفا جایگزینی برای مذاکرات مهمتر درباره درگیری ها میان دو کشور است. هنری کیسینجر هشدار داد در صورتی که آن ها از حل جنگ تجاری خودشان ناکام بمانند، یک درگیری مسلحانه می تواند رخ دهد.

کیسینجر: جنگ تجاری آمریکا - چین می تواند به جنگی واقعی تبدیل گردد

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش ایسنا، به نقل ازخبرگزاری آسوشیتدپرس، اظهارات هنری کیسینجر، وزیر خارجه پیشین آمریکا در کنفرانسی در پکن با موضوع آینده این دو غول اقتصادی دنیا مطرح شد. او در مجمع اقتصادی جدید بلومبرگ گفت: اگر اجازه داده گردد که این درگیری نامحدود گردد، نتیجه آن ممکن است بدتر از آن چیزی باشد که در اروپا رخ داد. جنگ دنیای اول بابت بحران های به مراتب کوچکتر رخ داد... و امروز تسلیحات بسیار قدرتمندتر شدند.

این دیپلمات کهنه کار آمریکا اضافه کرد: چین یک کشور اقتصادی مهم است. ما هم همینطور. بنابراین ممکن است که در سراسر دنیا پا روی پای یکدیگر بگذاریم.

کیسینجر گفت، در دوران جنگ سرد میان ایالات متحده و شوروی، طرحی برای کاهش ظرفیت هسته ای دو کشور اولویت اول بود. او هشدار داد، اما به دلیل اینکه درگیری ها میان آمریکا و چین همیشه غیر فعال بوده است، هیچ چارچوبی برای واشنگتن وجود ندارد که با پکن همانند یک قدرت نظامی تعامل کند.

او گفت، این ممکن است برای بشریت خطرناک باشد، اگر دو طرف هر مسئله ای در دنیا را از منظر رویارویی با یکدیگر ببینند. کیسینجر گفت مذاکرات تجاری فقط جایگزین برای گفت وگوهای اساسی تر در خصوص درگیری بین این دو، از جمله تنش ها در خصوص هنگ کنگ است.

کیسینجر در پاسخ به این سؤال که آیا ناآرامی در این منطقه نیمه خودمختار چین می تواند نقطه عطف برای جنگ سرد جدید باشد، گفت امیدوار است که این موضوع بسیار احساسی با مذاکرات حل گردد.

در این نشست اقتصادی همچنین هنری پالسون، وزیر خزانه داری پیشین آمریکا گفت، باور دارد که آمریکا و چین قطعا اکنون در جهت نادرستی حرکت می نمایند. او هشدار داد، رشد موانع در خصوص صدور ویزا و جابجایی مردم، محدودیت در تجارت و فناوری و تنش های مداوم اقتصادی کشورها و کل دنیا را بدتر خواهد نمود.

این مقام که وزیر خزانه داری دولت جورج بوش بود، گفت: اگر دو اقتصاد بزرگ دنیا ساز و کارهای لازم را برای همکاری نداشته باشند، وقتی بحران بعدی پیش آید که به دلیل بروز بحران های اقتصادی پیش خواهد آمد، پشیمانی ما بسیار بزرگ خواهد بود.

منبع: عصر ایران
انتشار: 18 آذر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 526

به "کیسینجر: جنگ تجاری آمریکا - چین می تواند به جنگی واقعی تبدیل گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کیسینجر: جنگ تجاری آمریکا - چین می تواند به جنگی واقعی تبدیل گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید