آیا ترامپ می تواند تاریخ انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را عوض کند؟

به گزارش نامیت، درخواست تلویحی دونالد ترامپ برای تغییر تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا این سئوال را پیش آورده که آیا او از چنین اختیاری برخوردار است یا خیر.

آیا ترامپ می تواند تاریخ انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را عوض کند؟

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل آمریکا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی آمریکا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی آمریکا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های آمریکا انتخاب کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا امروز در پیغامی در توئیتر به صورت ضمنی خواهان تأخیر در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که قرار است در ماه نوامبر برگزار گردد شد.

ترامپ که بارها از رأی گیری پُستی انتقاد نموده و مدعی شده این نوع از رأی گیری منجر به تقلب می گردد در توئیتر نوشت: با برگزاری انتخابات به صورت پستی (نه رأی گیری غیابی که خوب است)، انتخابات 2020، نادرست ترین و متقلبانه ترین انتخابات در تاریخ خواهد بود. شرم بزرگی برای ایالات متحده به بار خواهد آورد. انتخابات را تا روزی که مردم بتوانند به صورت مناسب، سالم و ایمن رأی بدهند به تأخیر بیندازیم؟؟؟

این پیغام ترامپ، واکنش های گسترده ای به همراه داشته و بسیاری از سیاستمداران در آمریکا به رئیس جمهور آمریکا یادآوری نموده اند که تصمیم گیری در این مورد در حوزه اختیارات او نیست.

تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری از سال 1845 به این سو، آخرین سه شنبه ماه نوامبر معین شده است؛ در قوانین فدرال همچنین ذکر شده که دوره رئیس جمهور 20 ژانویه به انتها می رسد و در همان روز رئیس جمهور جدید و معاون او سوگند یاد می نمایند.

اما تنها کنگره آمریکا است که می تواند درباره تعویق تاریخ انتخابات تصمیم بگیرد. نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در توئیتی این موضوع را به ترامپ اعلام نمود و نوشت: بند 2 بخش اول قانون اساسی آمریکا صراحت دارد: کنگره می تواند زمان انتخابات الکتورها و زمانی که آنها می توانند رأی بدهند را معین کند.

الن وینتراب، یکی از اعضای کمیسیون فدرال انتخابات آمریکا که یک نهاد نظارتی برای ضمانت اجرای قوانین انتخاباتی است مسئله ای مشابه را به ترامپ گوشزد کرد. او نوشت: نه آقای رئیس جمهور. نه. شما اختیار تغییر [زمان] انتخابات را ندارید. این کار نباید هم انجام گردد.

وی اضافه نمود: ایالات ها و نهادهای محلی از شما و کنگره بودجه می خواهند تا بتوانند انتخابات را همان طور که همه آمریکایی ها می خواهند به صورت ایمن و سالم برگزار نمایند. چرا در این خصوص کاری نمی کنید؟

ترامپ که بارها از رأی گیری پُستی انتقاد نموده و مدعی شده این نوع از رأی گیری منجر به تقلب می گردد، به صورت ضمنی خواهان تعویق انتخابات ریاست جمهوری آبان ماه آمریکا شد.

احتمال تأخیر در انتخابات آمریکا چقدر است؟

برای اینکه تاریخ انتخابات عوض گردد، باید طرحی در این خصوص در هر دو مجلس کنگره تصویب گردد، بعد به امضای رئیس جمهور برسد و دادگاه ها آن را به چالش بکشند.

روزنامه نیویورک تایمز نوشته اگر از کلمه بعید برای احتمال وقوع چنین سناریویی استفاده کنیم، باز هم کم است.

درخواست برای تغییر تاریخ انتخابات سابقه دارد؟

سال 2004 مقام های دولت جورج بوش پسر خواهان مستقر کردن ساز و کارهایی شده بودند که در صورت وقوع حملات تروریستی بتوان تاریخ انتخابات را تغییر داد. اما این ایده به سرعت به فراموشی سپرده شد و کاندولیزا رایس که در آن موقع مشاور امنیت ملی بود گفت که آمریکا حتی زمانی که درگیر جنگ داخلی بوده هم انتخاباتش را برگزار نموده و ضروری است رأی گیری ها در وقت خودشان انجام شوند.

نگرانی ها از ترامپ ادامه دارد

با وجود همه اینها، نگرانی ها از رفتارهای ترامپ و اینکه آیا او در صورت باخت در انتخابات نتیجه را خواهد پذیرفت ادامه دارد.

یک سازمان غیرانتفاعی به نام مپ لایت روز چهارشنبه در گزارشی درباره احتمال تشکیک ترامپ در نتیجه انتخابات هشدار داده و از کنگره خواسته تصمیمی در این خصوص بگیرد.

سازمان مپ لایت در این گزارش به آنالیز مجموعه عواملی پرداخته که ممکن است بر انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر میان ترامپ و رقیبش، جو بایدن اثر بگذارند. بیماری کووید-19، کوشش های دونالد ترامپ برای اعتبارزدایی از رأی دهی پستی، امتناع کاندیدها از پذیرش تیجه انتخابات و مسائل دیگر نظام انتخاباتی آمریکا از جمله عواملی هستند که در این گزارش از آنها ابراز نگرانی شده است.

دانیل نیومن، رئیس موسسه مپ لایت در گفت وگویی با واشنگتن پست بدون اشاره به نام ترامپ از رفتارهای او ابراز نگرانی کرد و گفت: ما با برطرف نکردن شکاف ها و ابهام های موجود در قوانین انتخاباتی مان که می توانند موجب شوند هر دو حزب اعلام پیروزی نموده و بحران پیش بیاورند داریم با آتش بازی می کنیم.

وی اضافه نمود: کنگره به جای آنکه منتظر فاجعه بماند، باید همین حالا دست به کار شده و برای محافظت از سلامت انتخاباتمان اقدام کند. کنگره باید به طور روشن معین کند که اختلافات بر سر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری باید چگونه حل شوند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 1 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 1076

به "آیا ترامپ می تواند تاریخ انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را عوض کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا ترامپ می تواند تاریخ انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را عوض کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید