ترامپ در جنگ تجاری با چین مغلوب شد، رکورد کسری تجاری آمریکا

به گزارش نامیت، ترامپ با وعده اصلاح آنچه مکررا از آن به عنوان روابط ناعادلانه بین دو اقتصاد عظیم جهان انتقاد نموده است، جنگ تجاری با چین را شروع کرد اما به عنوان رئیس جمهوری که می خواهد برای پیروزی در دور دوم در آستانه انتخابات ماه نوامبر از خودش دفاع کند، چیز زیادی برای نشان دادن یک جنگ تجاری بی رحمانه با چین که سنگ بنای سیاست خارجی او را تشکیل داده بود، ندارد.

ترامپ در جنگ تجاری با چین مغلوب شد، رکورد کسری تجاری آمریکا

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش خبرنگاران، به نقل از رادیو بین المللی چین، ترامپ وعده داد که کسری تجاری آمریکا را کاهش می دهد اما در عوض کسری تجاری این کشور در دوره ریاست ترامپ در کاخ سفید به بالاترین میزان خود رسید؛ ترامپ می خواست چین محصولات بیشتری از آمریکا خریداری کند اما این اتفاق آنطور که واشنگتن دوست داشت، نیفتاد؛ ترامپ در مسائل عظیم ساختاری که بیشتر متوجه شرکت های آمریکایی است، هیچ پیشرفتی نکرد.

علیرغم اینکه ترامپ وعده داد که کسری تجاری آمریکا را به وسیله اعمال تعرفه های سنگین روی کالاهای چینی کم می نماید، شکاف بین واردات و صادرات آمریکا در آگوست افزایش داشت و به بیش از 67 میلیارد دلار رسید که این رقم بالاترین میزان کسری تجاری ماهانه آمریکا در طول 14 سال گذشته بوده است؛ کسری تجاری آمریکا با چین از ماه جولای حدود 7 درصد کاهش داشته است اما با این وجود کسری تجاری کلی آمریکا با چین حدود 26 میلیارد دلار است.

این میزان افزایش در کسری تجاری کلی آمریکا با چین احتمالا ارتباطی با روابط آمریکا و چین ندارد و بیشتر به پاندمی کرونا مربوط می گردد زیرا همه گیری بیماری کووید-19 و بدنبال آن تعطیلی اقتصاد کشورها، تجارت خارجی را نیز متوقف کرد اما با این وجود، این میزان کسری تجاری برای ترامپی که کسری را محور کشمکش خود با پکن قرار داده، همچنان ناخوشایند است؛ حتی پیش از وقوع همه گیری کرونا نیز شکاف بین صادرات و واردات در آمریکا همچنان بالاتر از حدی بود که ترامپ رئیس کاخ سفید شد.

موفقیت نسبی مالی چین در امسال و افزایش صادرات و واردات این کشور همزمان با احیای اقتصادش نیز کمکی به آمریکا نمی نماید؛ با وجود اینکه بخش تجاری چین نیز در اثر پاندمی کرونا آسیب دید اما مازاد تجاری چین با آمریکا در ماه سپتامبر حدود 31 میلیارد دلار گزارش شده است.

ویلیام رینش کارشناس تجاری در مرکز مطالعات بین المللی و استراتژیک که 15 سال به عنوان رئیس شورای ملی تجارت خارجی فعالیت داشته است، می گوید که نتیجه نهایی این است که تعرفه ها روی کالاهای چینی خسارت جانبی زیادی در آمریکا به بار آورد و اهداف مورد نظر را نیز تامین نکرد.

چین با خروج از تاثیرات پاندمی کرونا، تنها کشور عظیم دنیاست که محکم و بدون لغزش به نظر می رسد؛ اقتصاد چین سه ماهه گذشته و در مقایسه با دوره مشابه در سال 2019 میلادی، 4.9 درصد افزایش داشت؛ صندوق بین المللی پول نیز رشد 1.9 درصدی برای اقتصاد چین پیش بینی نموده است آن هم با وجود انقباضات چشمگیر مالی در آمریکا و اروپا.

تشدید تنش ها بین آمریکا و چین، شرکت های آمریکایی را از کوشش برای افزایش تجارت خود با چین منصرف ننموده است؛ علاوه بر آمار تجاری قوی اخیر چین، سرمایه گذاری مستقیم خارجی آمریکا در چین در طول 6 ماهه اول سال 2020 میلادی حدود 6 درصد در مقایسه با سال گذشته افزایش داشته است؛ علاوه بر این، چین برای اولین بار 6 میلیارد دلار از فروش مستقیم اوراق قرضه بین المللی به سرمایه گذاران آمریکایی، به دست آورده که در طول بیش از یک دهه گذشته بی سابقه بوده است.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 4 آذر 1399 بروزرسانی: 4 آذر 1399 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 1205

به "ترامپ در جنگ تجاری با چین مغلوب شد، رکورد کسری تجاری آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترامپ در جنگ تجاری با چین مغلوب شد، رکورد کسری تجاری آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید