ادعای مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ایران

به گزارش نامیت، خبرنگاران : مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی بدون درنظر دریافت زرادخانه های مملو از کلاهک های هسته ای برخی رژیم های منطقه، ادعا کرد که در حل مسائل پادمانی با جمهوری اسلامی پیشرفتی حاصل نشده است.

ادعای مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ایران

به گزارش به نقل از ایرنا، رافائل گروسی در نخستین روز از آغاز نشست شورای حکام ادعا کرد: فقدان پیشرفت در روشن کردن پرسش های آژانس درباره صحت و تکمیل بودن اظهارنامه های پادمانی ایران به طور جدی توانمندی آژانس برای ارائه اطمینان از صلح آمیز بودن ماهیت برنامه هسته ای ایران را تحت تاثیر قرار می دهد.

او ادعاهایی را درباره آنچه فعالیت های هسته ای اعلام نشده در مکان هایی در ایران خواند مطرح کرده اما دو طرف شهریور ماه سال گذشته توافق کردند تا همکاری های خود را بیش از پیش تقویت کرده و اعتماد متقابل را به منظور تسهیل اجرای کامل موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی به آن، که از 16 ژانویه 2016 به صورت موقت و داوطلبانه توسط ایران در حال اجرا است، ارتقاء بخشند.

اسفند ماه سال گذشته که ایران در چارچوب قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از حقوق ملت ایران تعهدات داوطلبانه از جمله اجرای پروتکل الحاقی را متوقف کرد، دو طرف با حسن نیت جمهوری اسلامی توافق کردند که دوربین های نظارتی در برخی از مراکز هسته ای، تا سه ماه از دسترس بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی دور نگه داشته شود.

بر اساس این توافق مقرر شد که اگر تحریم های آمریکا ظرف سه ماه به طور کامل لغو شد، ایران این اطلاعات را در اختیار آژانس می گذارد، در غیر اینصورت اطلاعات برای همیشه پاک خواهد شد. موعد این تفاهم هفته پیش به انتها رسید و با توجه به رایزنی های اجرا شده، جمهوری اسلامی بار دیگر حسن نیت به خرج داد تا ضبط داده های دوربین ها به مدت یک ماه (سوم تیر) تمدید شود.

کاظم غریب آبادی سفیر و کننده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان های بین المللی در وین در این باره می گوید: داده های سه ماه گذشته همچنان در اختیار سازمان انرژی است و به آژانس منتقل نمی شود. داده های یک ماه پیش روی نیز صرفا نزد ایران خواهد ماند. در رابطه با حذف یا انتقال داده ها، همان شرایط تفاهم مشترک سه ماهه همچنان حاکم خواهد بود.

کننده ایران به کشورهای طرف مذاکره توصیه کرد تا از این فرصت که بر اساس حسن نیت ایران فراهم شده است، در جهت لغو کامل تحریم ها به گونه ای عملی و قابل راستی آزمایی استفاده کنند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 16 تیر 1400 بروزرسانی: 16 تیر 1400 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 1620

به "ادعای مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادعای مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید