تاثیر شیر خوردن بر فرایند تکامل دندان و فک کودک

به گزارش نامیت، از نظر علم تغذیه، این موضوع به اثبات رسیده که شیر مادر فواید فراوانی برای نوزاد دارد و به همه مادران توصیه می گردد در صورت امکان، حتما از شیر خودشان به کودک بدهند و بی جهت شیشه شیر را جایگزین شیر خودشان نکنند. شیر مادر نه تنها از بروز آلرژی و عفونت های روده ای- گوارشی و بروز اضافه وزن جلوگیری می نماید بلکه سبب

تاثیر شیر خوردن بر فرایند تکامل دندان و فک کودک

تاثیر شیر خوردن بر فرایند تکامل دندان و فک کودک

از نظر علم تغذیه، این موضوع به اثبات رسیده که شیر مادر فواید فراوانی برای نوزاد دارد و به همه مادران توصیه می گردد در صورت امکان، حتما از شیر خودشان به کودک بدهند و بی جهت شیشه شیر را جایگزین شیر خودشان ننمایند. شیر مادر نه تنها از بروز آلرژی و عفونت های روده ای- گوارشی و بروز اضافه وزن جلوگیری می نماید بلکه سبب رشد زیبا و منظم صورت نوزادان می گردد.

نوزاد پس از تولد با گرفتن پستان مادر می آموزد که زبان و فک پایین خود را پیش آورد و با انرژی تمام در حالی که تمامی ماهیچه های زبان، گونه، لب و فک درگیر است، شیر را بمکد. از آنجا که در هنگام تولد در تمامی نوزادان فک به طور کامل رشد ننموده است، مکیدن شیر از پستان مادر به رشد فک و بعلاوه تناسب دندان هایی که در آینده رشد خواهند کرد، یاری می نماید. برای آگاهی یافتن بیشتر در این زمینه جناب دکتر جعفری، عضو هیات علمی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه تهران توضیحات بیشتری ارایه داده اند:

شیر خوردن از پستان مادر برای تکامل دندان ها و فک مفید است. هنگام شیر خوردن از پستان مادر، عضلات بیشتری برای گرفتن شیر در مقایسه با خوردن شیر از شیشه به کار گرفته می گردد. هنگام شیر خوردن از پستان مادر، کودک اندازهی بیشتر از نوک پستان را داخل دهان می نماید، فک به سمت بالا و پایین حرکت می نماید و پستان را با تمام قوا برای خروج شیر فشار می دهد. برای دستیابی کامل کودک به این هدف عضلات کودک، فعالیت شیردوشی را انجام می دهند. این عمل موجب فرم گرفتن مناسب فک ها شده و دندان هایی سالم با قرار گرفتن در راستا رویشی درست و بدون انحراف انتظار می رود.

یکی از عواملی که موجب بروز دندان های غیرطبیعی شده و بچه ها را به سوی درمان های ارتودنسی و یا گفتار درمانی راهنمایی می نماید، الگوی تغذیه ای غیرطبیعی است که تحت اسم تانگ تراست شناخته می گردد. این مشکل در میان بچه های که به وسیله شیشه تغذیه می نمایند، شایع تر است و اغلب در میان کسانی که از پستان تغذیه می نمایند، دیده نمی گردد زیرا در تغذیه با پستان، زبان برای گرفتن شیر کوشش می نماید و در تغذیه با شیشه زبان برای توقف و به اندازه احتیاج شیر آمدن، فعالیت می نماید، یعنی در کودکی که با پستان مادر تغذیه می گردد، لثه ها و فک پایین با نیروی بیشتری برای گرفتن شیر فعالیت می نمایند، در حالی که کودکی که با شیشه تغذیه می گردد، مجبور نیست فک هایش را با انرژی بیشتری به کار گیرد زیرا با مکیدن ساده هم یک جریان سریع شیر را خواهد داشت. در حقیقت شیر اغلب خیلی آزادانه تر سرازیر می گردد و کودک مجبور نیست که یاد بگیرد چگونه خودش را برای دریافت غذا سازگار کند. علت دیگر این است که بچه های که از پستان تغذیه می نمایند، بیش از احتیاجشان پستان را می مکند و لذا تمایل کمتری به اینکه انگشتان را بمکند، دارند اما بچه های که از شیشه تغذیه می شوند مجبورند مکیدن سر شیشه را، به علت ورود هوا، سریع تر قطع نمایند، در حالی که در خصوص پستان مادر، چنین نیست. البته از موارد فوق نباید چنین برداشت گردد که همه بچه های که از شیشه، استفاده می نمایند به مسائل دندانی فکی مبتلا می شوند بلکه باید به یاد داشت که تغذیه از پستان مادر، نسبت به شیشه شیر، تکامل بهتری به فک و دندان ها می دهد.

مادران چگونه باید به کودک شیر بدهند؟

در جایی راحت بنشینید، به طوری که کمر شما صاف باشد و به جایی تکیه داده باشید.

اگر ضروری است زانوهایتان را خم کنید ولی ترجیحا پاهایتان را دراز کنید تا برای گرفتن نوزاد مجبور نباشید به ماهیچه های پا فشار آورید.

از بالشتک برای نگه داشتن نوزادتان بهره ببرید تا فشار زیادی به دستتان نیاید اما وقتی به شیردهی عادت کردید، می توانید آن را کنار بگذارید.

برای آنکه نوزاد درست شیر بنوشد، باید قسمت زیادی از پستان را درون دهان ببرد. لب پایینی و زبان باید با پستان در تماس باشد و تمامی قسمت پایینی نوک رنگی پستان در دهان قرار داشته باشد.

از آنجا که نوک پستان به این ترتیب در ته دهان نوزاد قرار گرفته است، پس زبان تماسی با نوک آن نداشته و سبب آزار مادر نمی گردد.

به محض آنکه دیدید فک پایین نوزاد شما حرکات کوچکی دارد، به این معنی است که او گرسنه و آماده شیر نوشیدن است.

چند تحقیق جالب

نکته جالبی که تا به امروز بسیاری از دندانپزشکان به آن توجه نموده اند، این است که سر پستانک شیشه شیر سفت تر از نوک پستان است. سختی آن در حین مک زدن سبب می گردد حالت فک از شکل صحیح U خارج شده و به V شباهت پیدا کند. محققان موسسه Labbock et Hendershot در سال 1987 این موضوع را در میان 9698 کودک مورد آنالیز قرار دادند. 32 درصد بچه های که کمتر از سه ماه و 9/15 درصد بچه های که کمتر از 12 ماه شیر نوشیده بودند، مشکل فک V شکل داشتند. آنالیز ها نشان داد این اندازه در میان بچه های که از شیشه شیر خورده اند 84/1 مرتبه بیشتر است. پیش از آن در سال 1973، تحقیقات آموزشگاه ارتودنتیست های آمریکا اعلام نموده بود 89 درصد بچه ها 12 تا 17 ساله آمریکا دچار مسائل فرمی فک هستند که بیشتر آنان یا با شیشه شیر نوشیده اند یا مدت بسیار کمی شیر مادر خورده اند یا بعد از آن عادت زیادی به مکیدن انگشت داشته اند.

آنالیز جمجمه یک زن هندی مربوط به قرون وسطی

برایان پالمر، دندانپزشکی 27 ساله برای تحقیقات بیشتر در رابطه با هارمونی صورت و ارتباط آن با نوشیدن شیر از پستان مادر تصمیم گرفت، جمجمه یک زن هندی مربوط به قرون وسطی را با جمجمه انسان های کنونی مقایسه کند. فک این انسان قرون وسطی کاملا U شکل بود، جمجمه ای گرد و دندان هایی مرتب داشت اما جمجمه های کنونی فکی V شکل با دندان هایی نامرتب دارند. آنالیز ها نشان داده است علت نافرمی فک و جمجمه در عصر حاضر کاهش شیردهی به وسیله پستان به نوزادان و رواج شیردهی به وسیله شیشه است. متاسفانه شکل فک به صورت ارثی به نسل بعد منتقل می گردد.

منبع:http://www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 1735

به "تاثیر شیر خوردن بر فرایند تکامل دندان و فک کودک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر شیر خوردن بر فرایند تکامل دندان و فک کودک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید