تراز کشاورزی همچنان مثبت تر از پارسال

به گزارش نامیت، تراز بازرگانی بخش کشاورزی با وجود افزایش میزان واردات، وضعیت بهتری از 4 سال گذشته دارد و همچنان مثبت تر از تراز این بخش در سرانجام تیرماه سال 1396 است.

تراز کشاورزی همچنان مثبت تر از پارسال

به گزارش خبرنگاران، تراز بازرگانی بخش کشاورزی ما به التفاوت ارزش واردات و صادرات کالاهای مختلف در بخش های گوناگون است و اگر صادرات از واردات بیشتر باشد از این تراز مثبت و اگر مجموع ارزش واردات کالاهای مختلف بیشتر از صادرات باشد تراز بازرگانی آن بخش منفی خواهد بود. در بخش کشاورزی نیز که سال ها در دولت گذشته شاهد منفی و منفی تر شدن تراز بازرگانی بودیم و به میزان و ارزش واردات افزوده و از بهای صادرات کاسته می شد.

همین عامل سبب شد تا در انتهای سال 1392 رکورد تراز منفی بازرگانی بخش کشاورزی شکسته گردد و به منفی 8 میلیارد دلار برسد اما با روی کار آمدن دولت یازدهم اوضاع تغییر نموده سیاست های وزارت جهاد کشاورزی با افزایش قیمت صادرات ناشی از رشد نرخ های جهانی، تراز بازرگانی کشاورزی هر ساله بهتر از پارسال شد تا جایی که این عدد در سرانجام سال گذشته به منفی سه میلیارد دلار رسیده و حدود 60 درصد نسبت به سال 1392 بهتر شد.

بر اساس آخرین آمار منتشر گردیده وزارت جهاد کشاورزی، وضعیت تراز بازرگانی این بخش نسبت به بازه زمانی مشابه در سال گذشته نیز بهتر گردیده است، به گونه ای که میزان صادرات محصولات کشاورزی در چهار ماهه نخست سال جاری دو میلیون و 395 هزار تن به ارزش بیش از دو میلیارد و 86 میلیون دلار بوده است که با مقایسه ای با واردات شش میلیون و 909 هزار تنی در بخش کشاورزی که ارزشی بیش از سه میلیارد و 702 میلیون دلار داشته است، تراز وزنی و بازرگانی بهتری نسبت به سال گذشته را نشان می دهد. چرا که تراز وزنی کشاورزی در چهار ماهه نخست پارسال بالغ بر چهار میلیون و 773 هزار تن بود که در چهار ماهه نخست سال جاری به چهار میلیون و 514 هزار تن رسیده است. تراز بازرگانی در این بخش نیز در سرانجام تیر ماه سال جاری منفی یک میلیارد و 616 میلیون تن را تجربه نموده که نسبت به تراز منفی بیش از دو میلیارد و 246 میلیون دلاری چهار ماهه ابتدایی سال گذشته آمار بهتری را نشان می دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 شهریور 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 14

به "تراز کشاورزی همچنان مثبت تر از پارسال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تراز کشاورزی همچنان مثبت تر از پارسال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید