دستاوردهای برانکو برای پرسپولیس

به گزارش نامیت، موفقیت برانکو وقتی چشمگیرتر می گردد که به یاد بیاوریم پیش از او، پرسپولیس لیگ یازدهم را با رتبهی دوادزهم تمام نموده بود، لیگ دوازدهم در رده هفتم ایستاد و لیگ سیزدهم هم در رده دوم.

دستاوردهای برانکو برای پرسپولیس

به گزارش نامیت ، تا خاتمه فروردین سال 94 تنها یک هفته فاصله داشتیم که برانکو ایوانکوویچ به تهران برگشت. این بار البته برای پرسپولیس. همان تیمی که سیاه ترین روزهای عمرش برای سقوط نکردن می جنگید و صندلی امروزش را شاید جز خود برانکو، هیچکس در تصور نداشت. از آن روز، 3 سال و 7 ماه می گذرد و پرسپولیسی که از لیگ برتر آویزان بود، حالا در قامت نایب قهرمان آسیا حسرت می خورد که چرا دستش از جام قهرمانی قاره کهن کوتاه مانده است.

اتفاقا همین تفاوت هاست که تشویق مان نموده به بازخوانی اتفاقاتی که در 1320 روز حضور برانکو ایوانکوویچ در پرسپولیس بر این تیم گذشته. از هفته 25 لیگ چهاردهم شروع می کنیم. چند روز پیش از این بازی بود که پروفسور کروات با پرسپولیس قرارداد بست اما نخستین نیمکت نشینی اش در این تیم را در هفته 26 و بازی با سپاهان تجربه کرد. در بازی قبل از آن هم دستیاران برانکو روی نیمکت نشستند و با تساوی یک – یک از بازی با استقلال اهواز برگشتند.

در نخستین بازی با برانکو اما پرسپولیس به سپاهان باخت و فصل را با 36 امتیاز به عنوان تیم هشتم جدول به خاتمه رساند. ایوانکوویچ سومین سرمربی قرمزها در آن فصل بود که در 6 بازی لیگ چهاردم 2 برد، 2 تساوی و 2 باخت به دست آورد. آن تیم در لیگ قهرمانان آسیا هم موفقیتی نداشت. پرسپولیس برانکو در 4 دیدار آسیایی به میدان رفت که حاصل آن 2 برد و 2 باخت و در نهایت حذف در مرحله یک هشتم نهایی بود.

لیگ پانزدهم را برانکو با پرسپولیسی شروع کرد که خودش آن را بسته بود اما نتایجی که آنها در هفته های ابتدایی رقم زدند، مایوس کننده بود. قرمزها اما رفته رفته و درست بعد از شوکی که فوت ناگهانی زنده یاد هادی نوروزی به تیم داده بود، به تیمی شکست ناپذیر تبدیل شدند و قهرمان نشدن در آن فصل را باید به حساب بدشانسی شان بگذاریم. آنها جام را به خاطر قانون منسوخ شده تفاصل گل از دست دادند در حالی که در طول فصل 16 برد، 9 تساوی و 5 باخت را تجربه نموده بودند.

شاگردان برانکو که به دلیل رده هشتمی فصل گذشته این بار در لیگ قهرمانان آسیا حضور نداشتند، بعد از پیروزی مقابل ملوان و پیکان، در مرحله یک چهارم نهایی جام حذفی با قبول شکست مقابل ذوب آهن از این تورنمنت حذف شدند. این ناکامی و همچنین از دست رفتن جام قهرمانی اما پلی ساختند برای رساندن پرسپولیس به موفقیت. این را از عملکرد خیره کننده تیم برانکو در لیگ شانزدهم می شد فهمید.

قرمزها این بار نه فقط قهرمان شدند، بلکه قهرمانی شان را سه هفته پیش از به صدا درآمدن سوت خاتمه جشن گرفتند و تلخی های آخرین بازی فصل گذشته مقابل راه آهن در تبریز را با برپایی جشن قهرمانی در هفته بیست و هفتم مقابل ماشین سازی به خاطرات سپردند. پرسپولیس فصل را با 20 برد، 6 تساوی، 4 باخت و کسب 66 امتیاز به خاتمه رساند اما در جام حذفی باز هم ناکام بود. این تیم در روزی که ملی پوشانش را در اختیار نداشت، در همان گام نخست مقابل تیم قشقایی شیراز، بازی را در ضربات پنالتی واگذار کرد و حذف شد.

در آسیا اما همه چیز فرق می کرد. آنها با اینکه کسی باورشان نداشت و حضور در گروه مرگ هم سختی هایشان را دوچندان نموده بود، تا مرحله نیمه نهایی پیش رفتند. 6 تساوی، 4 برد و 2 باخت حاصل کار شاگردان برانکو تا مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان 2017 بود. همان جایی که پرسپولیس با خیریت طارمی و محرومیت او، در مسقط باخت و به خانه بازگشت.

لیگ هفدهم را پرسپولیس با جام شروع کرد و با جام به خاتمه رساند. آنها با پیروزی مقابل نفت تهران در ابتدای فصل، سوپرجام را بالای سر بردند و برای دومین فصل متوالی، این بار بعد از شکست دادن پدیده در مشهد قهرمانی زودهنگام شان را جشن گرفتند. 19 برد، 7 تساوی، 4 باخت و کسب 64 امتیاز نتیجه کوشش آنها در این فصل بود. اگر چه عادت بدشان در جام حذفی را باز هم ترک نکردند. پرسپولیس بعد از پیروزی مقابل تیم های نفت تهران و بادران، باز هم در ضربات پنالتی بازی را واگذار کرد و حذف شد. این بار اما حریفش تیم لیگ برتری صنعت نفت آبادان بود، نه قشقایی دسته سومی.

در این فصل از لیگ قهرمانان آسیا که بازی هایش تا همین چند روز پیش ادامه داشت، پرسپولیس با وجود یک سال محرومیت از نقل و انتقالات و جدایی ستاره هایش، تا فینال پیش رفت و نایب قهرمان شد. 7 برد، 4 باخت و 3 تساوی، مدال نقره را بر سینه شاگردان برانکو نشاند تا آنها نشان دهند که با دست های بسته هم می گردد روی سکوی موفقیت ایستاد. هر چند خودشان این نایب قهرمانی را شکست می دانند.

لیگ هجدهم را هم پرسپولیس اگر چه با 13 بازیکن شروع کرد اما همچنان بی شکست است و از 9 دیداری که انجام داد، 5 تا را برد و 4 تساوی به دست آورده. قرمزها سوپرجام را هم دوباره بردند و در نخستیم مرحله از جام حذفی تیم نود ارومیه را شکست داده اند. در مجموع، برانکو ایوانکوویچ از زمان حضورش در پرسپولیس در 145 بازی که رسما سرمربی بوده 81 برد، 34 تساوی و 26 باخت کسب نموده. دو قهرمانی و یک نایب قهرمانی در لیگ برتر، دو قهرمانی در سوپرجام، یک حضور در نیمه نهایی و یک نایب قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا هم دیگر حاصلِ فعالیت 3 سال و 7 ماهه او در پرسپولیس است. پرسپولیسی که آخرین قهرمانی اش پیش از برانکو به 3 سال و 9 ماه پیش از حضور مرد کروات بازمی گشت که با راهنمایی علی دایی قهرمان جام حذفی شد. آخرین قهرمانی لیگ برتر را هم قرمزها در لیگ هفتم با افشین قطبی تجربه نموده بودند اما در چهار سال اخیر، دو بار قهرمان شده اند و یک بار نایب قهرمان.

موفقیت برانکو وقتی چشمگیرتر می گردد که به یاد بیاوریم پرسپولیس لیگ یازدهم را با رتبهی دوادزهم تمام نموده بود، لیگ دوازدهم در رده هفتم ایستاد و لیگ سیزدهم هم در رده دوم.

2 – 270.220.350

منبع: ایران ورزشی
انتشار: 17 فروردین 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 97

به "دستاوردهای برانکو برای پرسپولیس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستاوردهای برانکو برای پرسپولیس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید