لغو تحریم ها متانول ایران را در چین و هند گران می نماید

به گزارش نامیت، خبرنگاران: منابع هندی گفتند پس از لغو تحریم ها، احتمالا ایران کوشش خواهد نمود سهم خود از بازار متانول کشورهای کره جنوبی، ژاپن، جنوب شرق آسیا و اروپا را باز یابد و این امر موجب گران شدن متانول ایران در هند و چین خواهد شد.

لغو تحریم ها متانول ایران را در چین و هند گران می نماید

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از پایگاه خبری پلاتز، کشتی داران و فعالان بازار این هفته گفتند، لغو تحریم ها علیه متانول ایران بعید است تاثیری فوری بر عرضه متانول این کشور به هند داشته باشد، اما نرخ کرایه حمل بار ممکن است حدود 10 درصد افزایش یابد. متانول معمولا توسط تانکرهای ویژه با ظرفیت 13 تا 50 هزار تن حمل می گردد.

به گفته کشتی داران، در حال حاضر، کرایه حمل بار از ایران به چین 35 تا 45 دلار در هر تن است، در حالی که کرایه حمل بار به هند به دلیل کوتاه تر بودن راستا 25 تا 35 دلار است.

اوایل ماه جاری، ایران و قدرت های جهانی به توافق جامع در مورد برنامه هسته ای این کشور دست یافتند.

اگر آژانس بین المللی انرژی اتمی تبعیت ایران از تعهداتش را تایید کند، این کشور مجاز خواهد بود تجارت کالا از جمله محصولات پتروشیمی اش را افزایش د هد.

ممنوعیت بیمه محموله های دریایی ایران که موجب محدود شدن نقل و انتقال نفت، محصولات پتروشیمی و فرآورده های گازی ایران شده بود نیز لغو خواهد شد.

به گفته یک منبع مطلع، ورود مجدد کشتی های اروپایی به راستا تجارت دریایی بین ایران و هند می تواند منجر به افزایش نرخ کرایه بار خواهد شد، زیرا بعضی خریداران ترجیح خواهند داد بارشان با کشتی های اروپایی حمل گردد که هزینه کرایه بالاتری نسبت به کشتی های چینی و دیگر کشتی های آسیایی دارند. البته امکان ترجیح کشتی های با کریه ارزان تر به کشتی های اروپایی نیز وجود دارد.

با توجه به توقف خرید متانول فراوری ایران در کره جنوبی، ژاپن و جنوب شرق آسیا به دلیل تحریم های غرب و سرازیر شدن مقادیر زیادی متانول ایران به هند، قیمت این کالا در هند به پایین ترین قیمت جهانی رسیده است.

اما پس از لغو تحریم ها، احتمالا ایران کوشش خواهد نمود سهم خود از بازار متانول کشورهای کره جنوبی، ژاپن، جنوب شرق آسیا و اروپا را باز یابد و این موجب کاهش صادرات متانول ایران به چین و هند خواهد شد. یک تاجر در این باره گفت، وی زیاد در این باره نگرانی ندارد، زیرا انتظار دارد ایران برای تامین تقاضای بیشتر متانول، تنها فراوری خود را افزایش دهد.

ایران پیشتر اعلام نموده که میخواهد ظرفیت فراوری متانول خود را تا سال 2017 به حدود 7.65 میلیون تن برساند.

132

منبع: تسنیم
انتشار: 4 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 629

به "لغو تحریم ها متانول ایران را در چین و هند گران می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لغو تحریم ها متانول ایران را در چین و هند گران می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید