هشدار هواشناسی درباره رگبار و رعد و برق در 9 استان

به گزارش نامیت، سازمان هواشناسی نسبت به وقوع رگبار و رعد و برق در 9 استان بعلاوه افزایش ارتفاع موج تا 1.5 متر در دریای عمان، تنگه هرمز و نواحی شرقی خلیج فارس هشدار داد.

هشدار هواشناسی درباره رگبار و رعد و برق در 9 استان

به گزارش ایسنا، سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ از رشد ابر های همرفتی همراه با رخداد رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید موقت و احتمال گردوخاک، در نقاط مستعد ریزش تگرگ به ویژه در ساعات بعدازظهر طی روز های یکشنبه و دوشنبه (27 و 28 شهریور) درجنوب سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان، شمال و شرق هرمزگان اطلاع داد.

بر اثر این مخاطره جاری شدن روان آب، آبگرفتگی معابر، سیلابی شدن رودخانه های فصلی، صاعقه، خسارت بر اثر باد شدید، در منطقه ها مستعد همراه با خیزش گردوخاک موقت و احتمال آسیب به صنعت کشاورزی پیش بینی می گردد.

سازمان هوانشاسی برای کاهش آسیب های ناشی از این مخاطره، اجتناب از تردد و اسکان در حاشیه و بستر رودخانه های فصلی، عدم تردد عشایر کوچ رو در ارتفاعات و پرهیز از فعالیت های کوهنوردی را توصیه می نماید.

این سازمان با صدورهشدار زردرنگ از رشد ابر های همرفتی همراه با رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید موقت و گاهی گردوخاک از یکشنبه تا سه شنبه (27 تا 29 شهریور) اطلاع داد.

این شرایط جوی روز یکشنبه در مرکز و غرب کرمان، شمال و شرق فارس، دوشنبه در مرکز و غرب کرمان، شرق و شمال فارس، جنوب و غرب اصفهان، شرق کهگیلویه و بویراحمد، شرق چهارمحال و بختیاری و سه شنبه در جنوب سیستان و بلوچستان، هرمزگان، جنوب غرب کرمان، شرق و شمال فارس، شرق کهگیلویه و بویراحمد، شرق چهارمحال و بختیاری، جنوب و غرب اصفهان، شرق لرستان و جنوب غرب مرکزی پیش بینی می گردد.

در این شرایط جوی احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها و مسیل ها، احتمال صاعقه، احتمال آبگرفتگی معابر به طور محلی و احتمال آسیب به سازه های موقت وجود دارد.

به توصیه سازمان هواشناسی در این شرایط جوی احتیاط در تردد از حاشیه مسیل ها و عدم توقف در حاشیه رودخانه ها، احتیاط در فعالیت های کوهنوردی و جابجایی عشایر کوچ رو، انجام اقدامات پیشگیرانه جهت جلوگیری از خسارت به صنعت کشاورزی در دستور کار قرار گیرد.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ دیگری از افزایش سرعت وزش باد از جنوب شرقی و افزایش ارتفاع امواج در نواحی ساحلی و دور از ساحل میانگین 1 تا 1.5 متر از عصر یکشنبه تا شب دوشنبه (27 و 28 شهریور) اطلاع داد.

این مخاطره روز دوشنبه در دریای عمان، تنگه هرمز و نواحی شرقی خلیج فارس، در استان هرمزگان و سیستان و بلوچستان مورد انتظار است، درنتیجه احتمال غرق شدن شناگران، احتمال آسیب به قفس ها و تور های صیادی، اختلال در تردد های دریایی و خطر خسارت به شناور های کوچک و سبک و تفریحی وجود دارد.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب های ناشی از این مخاطره محدودیت و احتیاط در فعالیت های دریایی ازجمله فعالیت های تفریحی، تردد با شناور های سبک و قایق های صیادی و اتخاذ تمهیدات پیشگیرانه از خسارات احتمالی را توصیه می نماید.

در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش بینی می گردد که پدیده ای جوی اثرات منفی در پی داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب گردد. هشدار نارنجی برای آماده باش دستگاه های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می گردد.

هشدار زردرنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفر ها و انجام کار های روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می گردد تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدار ها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع: فرارو
انتشار: 29 شهریور 1401 بروزرسانی: 29 شهریور 1401 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 2069

به "هشدار هواشناسی درباره رگبار و رعد و برق در 9 استان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار هواشناسی درباره رگبار و رعد و برق در 9 استان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید