هفته تاریخی طلا و بورس

به گزارش نامیت، خبرنگاران : هفته ای که گذشت، هفته رکوردهای تاریخی طلا و بورس بود.

هفته تاریخی طلا و بورس

به گزارش خبرنگاران، در بازار داخلی شاخص بورس تهران توانست سد محکم 2 میلیون واحدی را پشت سر بگذارد و طلای جهانی نیز از مرز 2 هزار دلار عبور کرد.

بازدهی بورس

بورس تهران در دومین روز هفته توانست از مقاومت مهم 2 میلیون واحدی عبور کند. البته در روز 2 شنبه این مقاومت پس گرفته شد و شاخص به زیر آن برگشت. در روز 3شنبه نیز بازار سهام یک روز کم نوسان را تجربه کرد. با اینحال در آخرین روز هفته بار دیگر شاخص با رشد محسوس توانست خود را به بالاترین مرزی که تا به امروز در آن قرار داشته، یعنی کانال 2 میلیون و 34 هزار واحدی برساند. با این حساب، بازدهی بورس تهران در هفته جاری به 6.8 درصد رسید. به نظر می آید مکث شاخص برای فتح قله یک میلیون واحدی بیشتر از قله 2 میلیون واحدی بوده است. البته تا به امروز، یک روز شاخص در بالای این کانال دوام آورده است و روزهای ابتدایی هفته آینده می تواند روزهای سرنوشت سازی برای شاخص کل باشد. شاید 2 روز افزایشی دیگر بتواند شاخص کل را در این کانال تثبیت کند.

رکورد تاریخی طلا

این هفته طلا در بازارهای جهانی توانست از مرز 2 هزار دلار عبور کند و تا این لحظه، 2060 دلار را نیز لمس کند؛ ارقامی که در تاریخ فلز زرد سابقه نداشته است. رکوردزنی طلا موجب شد تا بازار فلز زرد در داخل نیز از خواب بیدار گردد. با اینکه سکه در چند روز متوالی کم نوسان بود، اما در انتها هفته به مدد رشد اونس، وارد فاز افزایشی شد. سکه تا 11 میلیون و 500 هزار تومان نیز صعود کرد. گرم طلای 18 عیار نیز وارد کانال 1,100 هزار تومان شد. رشد طلا در هفته جاری به 4.4 درصد رسید که از دلار و سکه بیشتر بود. طلا، با تاخیر کمتری نسبت به سکه به بازارهای جهانی واکنش نشان داد.

رشد یک درصدی نرخ دلار

دلار در قیاس با بورس و طلا فروغ چندانی نداشت. با اینحال دلار هم در این هفته از سد مهمی عبور کرد و بالای 23 هزار و 500 تومان معامله شد. در انتها هفته، رئیس جمهور از گشایش مالی جدید در کشور اطلاع داد و مشاور رئیس جمهور هم از مردم خواست تا تصمیم های شخصی مالی را یک هفته به تعویق بیاندازند. اخباری که می تواند انتظارات از افزایش قیمت دلار را هم بکاهد. البته هنوز به شکل رسمی اعلام نشده که منظور از گشایش مالی چیست. با این حال، تا انتها این هفته دولت نزدیک به 50 هزار میلیارد تومان از کسری بودجه را از کانال اوراق بدهی ها تامین کرد. این خبر می تواند برای بانک مرکزی که به دنبال کنترل نقدینگی و تحقق تورم هدف است، خبر خوبی باشد. اگر سیاستگذار پولی بتواند راستا هدفگذاری تورمی را هموار کند، یکی از نیروهای افزایشی دلار در طول هفته های آینده از بین خواهد رفت. البته جو سیاسی خارج از کشور فعلا دارای سیگنال مثبتی نیست، مخصوصا با انتصاب فردی تندرو به عنوان نماینده امور ایران در آمریکا(جزئیات بیشتر). مجموعا دلار این هفته با یک درصد رشد قیمت به مرز 23 هزار و 680 تومان رسید.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 7 مهر 1399 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 1085

به "هفته تاریخی طلا و بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هفته تاریخی طلا و بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید