ورود دادستانی به تخریب سنگ نگاره های چند هزار ساله طرقبه

در پی انتشار اخبار تخریب سنگ نگاره های چند هزار ساله در منطقه دیزدر شهرستان طرقبه، معاون میراث فرهنگی استان خراسان رضوی از آنالیز دادستانی درخصوص این موضوع اطلاع داد.

ورود دادستانی به تخریب سنگ نگاره های چند هزار ساله طرقبه

به گزارش ایلنا، چندی است تصاویری از تخریب سنگ نگاره های چندهزارساله در منطقه دیزدر واقع در شهرستان طرقبه شاندیز در فضای مجازی منتشر شده است. تصاویری که علاوه بر تخریب این سنگ نگاره ها نشان از ریختن گازوئیل به منظور تخریب بیشتر این میراث ملی دارد.

مرجان اکبری، معاون میراث فرهنگی استان خراسان رضوی، درخصوص تخریب سنگ نگاره های چندهزارساله در منطقه دیزدر شهرستان طرقبه شاندیز گفت: در این منطقه چند گروه بزرگ سنگ نگاره های تاریخی وجود دارد که از هزاران سال قبل به جای مانده و البته به درستی تاریخ آن را نمی دانیم اما احتمال می دهیم از عصر مفرغ تا دوره اسلامی باشد.

او ادامه داد: در تمام جهان عرف برآن است که منطقه هایی که سنگ نگاره دارند تبدیل به ژئوپارک می شوند و ما نیز به این نتیجه رسیده ایم که این منطقه را تبدیل به پارک عمومی و فضاهای باز طبیعی تبدیل کنیم. ضمن آنکه این سنگ نگاره ها به عنوان شاخص در این محل معرفی گردد. اما متاسفانه به دلیل تداخل منطقه ای که این سنگ نگاره ها در آن وجود دارد با معادن برداشت سنگ، از این رو با مشکلاتی در این خصوص روبه رو شده ایم.

به گفته اکبری، مدتی است این منطقه در اختیار معدنکاران است و مجوز فعالیت آنها نیز توسط وزارت صنعت، معدن تجارت صادر شده است. البته دوره برداشت بعضی از این معدن ها تمام شده و ما با تمدید مجوز فعالیت آنها مخالفت خواهیم کرد. امیدواریم این مخالفت اثربخش باشد و مجوز فعالیت مجدد و برداشت از منطقه به آنها داده نگردد.

وی با تاکید برآنکه توقع ما آن است که به ثروت های ملی اهمیت داده گردد، گفت: ما نمی دانیم چه کسی سبب بروز آسیب به این سنگ نگاره ها شده است اما از آنجا که این محوطه در حیطه فعالیت معدن کاران است این انتظار را داریم که آنها از این میراث ملی حفاظت نمایند. این اثر ثبت ملی شده است و باید از آن حفاظت گردد.

معاون میراث فرهنگی استان خراسان رضوی توضیح داد: البته سنگ نگاره های بر اثر ریخته شدن گازوئیل تخریب نشده و این گازوئیل در کنار این سنگ نگاره ها ریخته شده که در نهایت سبب ناراحتی سمن ها و فعالان گردشگری شد. از این رو دادستانی از محل بازدید کرد و قرار است تمام مدارک ارائه و مورد آنالیز قرار گیرد و رسیدگی گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 12 آبان 1398 بروزرسانی: 12 آبان 1398 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 431

به "ورود دادستانی به تخریب سنگ نگاره های چند هزار ساله طرقبه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورود دادستانی به تخریب سنگ نگاره های چند هزار ساله طرقبه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید