پلاسمای بهبودیافتگان کرونا شفا می دهد؟

به گزارش نامیت، یک متخصص بیماری های عفونی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی البرز در مورد پلاسما درمانی گفت: طبق پژوهش های اجرا شده پلاسما درمانی روشی موثر در درمان بیماران بدحال کرونایی است.

پلاسمای بهبودیافتگان کرونا شفا می دهد؟

دکتر مجتبی یعقوبی بیان کرد: بیماری کرونا یک بیماری چند بعدی است و وقتی وارد بدن افراد می گردد دو فاز ویروسی و ایمنی ایجاد می کند. در فاز ایمنی سیستم ایمنی خود فرد علیه ویروس مقابله می کند که در برخی ارگان ها مثل ریه این واکنش بسیار شدیدتر است و گاها باعث مرگ می گردد.

به گزارش نامیت به نقل از ایسنا، این متخصص اضافه کرد: اگر ما بتوانیم پادتن هایی که علیه ویروس مقابله می کنند را زودتر وارد بدن فرد بیمار کنیم می توانیم این بیمای را کنترل کنیم . اگر فردی پس از ابتلا به بیماری کوید 19 بهبود یابد به احتمال زیاد مقادیر زیادی از این آنتی بادی ها در پلاسمای خونش وجود دارد. بخشی از پلاسمای فرد بهبود یافته را گرفته و آن را به بیماران با بیماری شدید تزریق می کنیم و امیدواریم که این آنتی بادی ها سیستم ایمنی بدن بیمار را تحریک کنند تا ویروس را پیدا کرده و شروع به از بین بردن آن کند.

وی بیان کرد: فردی که مبتلا به کرونا شده 25 تا 30 روز پس از ابتلا می تواند برای اهدای پلاسما اقدام کند . این درمان 100 درصد قطعی نیست و فقط برای بیماران بسیار بدحال استفاده می گردد.

یعقوبی با بیان این که این روش کاملا داوطلبانه است خاطر نشان کرد: تمامی افرادی که تست کرونای آنها مثبت شده و بهبود یافته اند، می توانند در این طرح مشارکت کنند.

دکتر یعقوبی اضافه کرد: اهدای پلاسما از خانم های باردار و افرادی که مبتلا به بیماری هایی که از خون منتقل می شوند مثل ایدز و هپاتیت انجام نمی گردد.

این متخصص بیماری های عفونی تاکید کرد: اهدای پلاسما به هیچ عنوان ضرر و عوارض برای افراد ندارد و بهبود یافتگان صرفاً با مصرف مقداری مایعات پلاسمای اهدا شده را جبران می کنند. اهدای پلاسما حدودا 45 دقیقه زمان می برد و پس از جداسازی پلاسما خون مجدد به بدن فرد اهدا کننده باز می گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 9 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 1029

به "پلاسمای بهبودیافتگان کرونا شفا می دهد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پلاسمای بهبودیافتگان کرونا شفا می دهد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید