چرا نخستین کارخانه تبدیل زباله به برق خاک می خورد؟ ، پسماندهای ورودی آرادکوه با هاضم کاهش می یابد

به گزارش نامیت، تبدیل طلای کثیف به انرژی، یکی از متداول ترین روش های مدیریت زباله در کشورهای پیشرفته است. این روش برای اولین بار در کشورمان سال 89 در قالب پروژه ای به نام هاضم(تجزیه زباله بدون اکسیژن) در مرکز مطرح شد.

چرا نخستین کارخانه تبدیل زباله به برق خاک می خورد؟ ، پسماندهای ورودی آرادکوه با هاضم کاهش می یابد

خبرنگاران - پریسا نوری: کلنگ ساخت کارخانه هاضم به عنوان نخستین گام تبدیل زباله های شهری به محصولی پاک و ارزشمند و مولد در زمینی به وسعت 4 هکتار در شمال شرق تهران و محدوده آبعلی به زمین زده شد. این کارخانه سال 93 در شرایطی افتتاح شد که انتظار می رفت با بهره برداری از آن به عنوان نخستین نیروگاه زباله سوز مرکز علاوه بر کاهش حجم دفن زباله و فراوری کمپوست، بخشی از انرژی برق مرکز تامین گردد، اما با گذشت 2 سال فعالیت، به دستاورد مطلوب نرسید و بی پایان رها شده است.

خواندنی های بیشتر را اینجا دنبال کنید

هاضم از نگاه مدیران وقت

آذر ماه سال 89 برای اولین بار موضوع ساخت کارخانه تبدیل زباله به انرژی از سوی مدیران شهری وقت مطرح شد. کارخانه ای در محدوده منطقه4تهران که شامل یک سوله پردازش زباله و 16مخزن بتنی است و قرار بود در آنجا زباله های تر به عنوان منبعی برای فراوری انرژی مورد استفاده قرار گیرد تا با ساخت این کارخانه، انرژی مورد احتیاج این منطقه تأمین و به کاهش درآمدهای اضافی شهرداری، آلایندگی های زیست محیطی، افزایش درآمدهای شهرداری و... منجر گردد. حسن کریمیان شهردار وقت منطقه4 آن موقع اعلام نموده بود: اینجا بزرگ ترین کارخانه تبدیل زباله به انرژی در خاورمیانه است. 4 مگابایت برق به وسیله این کارخانه فراوری خواهد شد. با این اندازه از برق فراوریی می توان به روشنایی پارک ها و معابر منطقه یاری موثری کرد. معاون خدمات شهری وقت شهرداری تهران نیز در بازدید از طرح گفته بود: این اولین طرح در ایران و بزرگ ترین سایت در خاورمیانه است که تکنولوژی به کار رفته در این طرح براساس استاندارد CE اروپا و نوع سازه آن از نوع بتنی است. این سامانه دارای یک خط پردازش، اتاق کنترل، اتاق های پمپ و 14 مخزن است و ظرفیت خط پردازش آن 300 تن در یک شیفت کاری خواهد بود که پیش بینی می گردد حدود 200 تن آن به عنوان پسماند تر برای ورود به سیستم هاضم و بقیه آن به عنوان پسماند خشک بازیافت یا به عنوان سوخت استفاده گردد.

دستگاه ها مناسب نبودند

کارخانه فراوری برق هاضم سال 93 با ظرفیت فراوری 2 مگاوات در ساعت برق به بهره برداری رسیدکه این اندازه فراوری برق توان روشنایی 2 هزار لامپ 100 وات را داشت. آن موقع رسانه ها در انتقاد به اندازه برق فراوریی نوشتند براساس آمار وزارت نیرو اندازه برق فراوریی از زباله آن قدر ناچیز است که حتی به یک درصد برق کشور هم نمی رسد و تنها 0/012درصد از برق کشور به وسیله نیروگاه های زیست توده و بازیافت زباله به دست می آید.

با این حال همین دستاورد اندک هم دوام چندانی نداشت و مدتی بعد منابع غیررسمی از تعطیلی کارخانه به علت مسائل زیست محیطی خبر دادند. حدس هایی که آن موقع طرح شد و بعدها با تایید مدیران شرکت پسماند قوت گرفت این بود که دستگاه های کارخانه که با همکاری و مشارکت شرکت تیم کیان و به نمایندگی از یک شرکت ایتالیایی خریداری و نصب شده بود برای پسماندهای شهری مناسب نبوده و به این شکل پرونده کارخانه هاضم آبعلی بسته شد.

هاضم در راه است

با وجودی که پرونده کارخانه هاضم آبعلی برای همواره بسته شد، اما پروژه های فراوری انرژی از پسماند را با هدف کاهش دفن پسماند و ملاحظات زیست محیطی با استفاده از تجربه شکست پروژه قبلی، جزو برنامه های مدیران فعلی است. شادی مالکی معاون امور منطقه ها سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران در این باره می گوید: قرار است تا سال 1403 با استفاده از تکنولوژی و استفاده از دستگاه پیرولیز و هاضم بخش زیادی از پسماندهای ورودی به آرادکوه را به برق تبدیل کنیم. مالکی ادامه داد: اجرای این موضوع با هدف کاهش پسماندهای ورودی آرادکوه به زیر 10 درصد قطعی است اما هنوز نتیجه گیری درباره جانمایی و جزییات آن انجام نشده است.

پروژه در یک نگاه

خوب است با فرآیند تبدیل زباله به انرژی در کارخانه آشنا شوید، مراحلی که شامل تفکیک زباله و تامین پسماندهای مناسب برای تغذیه هاضم ها، سیستم هضم بی هوازی و فراوری بیوگاز، سیستم برق و انرژی و مرحله آخر سیستم فراوری کود کمپوست و گرانول است.

  1. زباله تر در دستگاه های مخصوصی خرد و ریز می گردد و سپس به مخزن پریچمبر یا پیش هاضم می رود که در اینجا مخزن زباله تر با آب مخلوط می گردد و به مدت 2 تا 3 روز در مخزن باقی می ماند.
  2. پس از این مدت زباله ها وارد مخزن هاضم یا دایجستر می گردد و 30 تا 50 روز در این مخازن باقی ماند. در یک محیط تاریک و دمای بالای 35 درجه است باعث فراوری گاز متان از زباله می گردد.
  3. این گاز متان با استفاده از لوله کشی های ویژه کارخانه بعد از تصفیه به بیو گاز تبدیل شده و با خلوص 60 تا 70 درصد به ژنراتور منتقل می گردد. ژنراتور با این سوخت گاز، برق فراوری می نماید.
  4. بخش آب و زباله ای که گاز متان از آن گرفته شده و به برق تبدیل می گردد همچنان به جای مانده و به اصطلاح فنی کودآبه گفته می گردد که این کودآبه به یکسری مخازن ویژه فرستاده و از آن کود کمپوست فراوری می گردد.
  • پسماندهای خطرناک 3500مرکز درمانی مرکز کجا می روند؟ | جمع آوری مبهم7500 مرکز فراوری زباله عفونی مرکز | شکایت شهرداری از شرکت های خصوصی
  • زباله گردها در کوچه های آشتی کنان در پی چه می گردند؟ | مشقت های جمع آوری زباله از کوچه های پلکانی و باریک شهر
  • ایستگاه پسماند با مسائل تفکیک نشده زیست محیطی | روزانه 700تن زباله در اینجا تخلیه می گردد
  • چگونه زباله در خلازیر به مصیبت لاینحل تبدیل می گردد
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 آذر 1401 بروزرسانی: 20 آذر 1401 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 2103

به "چرا نخستین کارخانه تبدیل زباله به برق خاک می خورد؟ ، پسماندهای ورودی آرادکوه با هاضم کاهش می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا نخستین کارخانه تبدیل زباله به برق خاک می خورد؟ ، پسماندهای ورودی آرادکوه با هاضم کاهش می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید