خیزش برجامی روسیه، چین و اروپا علیه آمریکا

به گزارش نامیت، خبرنگاران- اعضای به جامانده در توافق برجام، مواضع خود را در مقابل کوشش های آمریکا برای تمدید تحریم های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران به صراحت بیان کردند. همه اعضای برجام با تمدید این تحریم ها مخالف هستند. امری که آمریکا را با نبرد دیپلماتیک سختی در شورای امنیت روبرو خواهد نمود.

خیزش برجامی روسیه، چین و اروپا علیه آمریکا

با ما سفر کنید و با تور ترکیبی اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش خبرنگاران، با نزدیک شدن موعد برطرف تحریم های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران، تکاپوی سایر اعضای برجام برای جلوگیری از پیروز شدن آمریکا در تمدید این تحریم ها شدت گرفته است. وزرای خارجه روسیه و چین، اخیرا در نامه های جداگانه ای به شورای امنیت و دبیر کل سازمان ملل با درخواست آمریکا برای تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران مخالفت کردند. همچنین، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، موضع مشابهی گرفته و گفته است که آمریکا از برجام خارج شده و دیگر نمی تواند ادعای عضویت در این توافق کند.

تحرکات اعضای برجام برای مقابله با طرح کاخ سفید برای نابود کردن برجام شدت گرفته است. آمریکا با هدف تمدید تحریم های تسلیحاتی، که طبق برجام باید اواسط اکتبر برطرف شوند، یک طرح دو مرحله ای تدارک دیده که ممکن است به نابودی کامل برجام منجر گردد. در مرحله اول، آمریکا قطعنامه ای با موضوع تمدید تحریم های تسلیحاتی به شورای امنیت ارائه می دهد و اگر این قطعنامه از سوی روسیه یا چین وتو شد، آمریکا در مرحله دوم از مکانیسم ماشه استفاده خواهد نمود. آمریکایی ها ادعا می نمایند که آن ها به عنوان عضو شورای امنیت می توانند با استناد به قطعنامه 2231، مکانیسم ماشه را فعال نمایند و کل تحریم های سازمان ملل، از جمله تحریم های تسلیحاتی، را بار دیگر علیه ایران بازگردانند.

روسیه از حدود یک ماه پیش که بحث تحریم های تسلیحاتی ایران به طور جدی مطرح شد، با طرح آمریکا مخالفت کرد. اما اروپا و چین موضع مبهمی گرفته بودند. حالا، همه این طرف ها، به صراحت با طرح دو مرحله ای آمریکا مخالفت می نمایند.

بیشتر بخوانید:

سناریوهای نبرد حقوقی ایران و آمریکا بر سر تحریم های تسلیحاتی

تحریم های تسلیحاتی؛ طرح ایران چیست؟

پشت پرده مخالفت روسیه با تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، طی نامه ای در تاریخ 27 ماه مه که به تازگی رسانه ای شده، کوشش آمریکا برای استفاده از مکانیسم ماشه را مطلقا غیرقابل قبول خواند. روز دوشنبه گذشته، لاوروف، اعلام نمود که کارزار آمریکا علیه ایران اهداف سیاسی دارد. وزیر خارجه روسیه خواهان محکومیت جهانی کوشش آمریکا برای اعمال دائمی تحریم های تسلیحاتی علیه ایران شد.

همچنین، وانگ یی، وزیر امور خارجه چین، طی نامه مشابهی در تاریخ هفتم ژوئن، نوشته است: ایالات متحده، که بعد از خروج از برجام، دیگر عضو آن نیست، حق درخواست از شورای امنیت برای فعال سازی مکانیسم ماشه را ندارد.

افزون بر این، اروپا نیز موضع مشابهی گرفته است. بورل، اخیرا بعد از مصاحبه با وانگ یی، به خبرنگاران گفته است که آمریکا از برجام خارج شده و دیگر نمی تواند ادعا کند که در آن نقشی دارد. بورل توضیح داد: ایالات متحده از برجام خارج شده است و اکنون آن ها نمی توانند ادعا نمایند که هنوز بخشی از برجام هستند.

آمریکا تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران را در اولویت قرار داده است.

تحریم تسلیحاتی یکجانبه؟

مخالفت همه اعضای به جامانده در برجام با تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران، کار آمریکا را دشوارتر می نماید. وزارت خارجه آمریکا دو گزینه برای تمدید تحریم های ایران در نظر گرفته است که حالا با مخالفت روسیه، چین و اروپا، پیروزیت این دو گزینه زیر سوال رفته است. گزینه اول، ارائه قطعنامه و گزینه دوم، فعال سازی مکانیسم ماشه با استناد به قطعنامه 2231 است.

بسیاری از ناظران معتقدند که آمریکا نبرد دیپلماتیک سختی در پیش دارد. هنوز معلوم نیست که آمریکا چگونه می خواهد مکانیسم ماشه را فعال کند وقتی که اعضای برجام که در شورای امنیت حق وتو دارند، با این کار مخالف هستند. در این خصوص سوالات و ابهامات زیادی وجود دارد؛ در صورتی که آمریکا مکانیسم ماشه را فعال کند، آیا چین و روسیه به تحریم های تسلیحاتی پایبند خواهند بود؟ اروپا چه موضعی خواهد گرفت؟ به هر حال، تحریم های تسلحاتی متعلق به سازمان ملل و چندجانبه هستند. آمریکا چگونه می تواند اجرای این تحریم ها را به سایر کشور ها تحمیل کند؟

ظاهرا در بعضی محافل سیاسی در آمریکا گزینه دیگری در حال طراحی است که شاید آمریکا از آن استفاده کند. جمهوریخواهان کنگره در حال کار بر یک بسته تحریمی جدیدی علیه ایران هستند که بعضی محافل رسانه ای آن را بزرگترین بسته تحریمی کنگره علیه ایران دانستند. این بسته که روز چهارشنبه مطرح می گردد، شامل 140 اقدام علیه ایران است. یکی از این اقدامات، به تحریم های تسلیحاتی ایران مربوط می گردد.

جمهوریخواهان کنگره از فعال سازی مکانیسم ماشه استقبال می نمایند، اما به نوشته وبگاه واشنگتن فری بیکن، اگر تحریم های تسلیحاتی ایران تمدید نگردد، گنگره می تواند تحریم های تسلیحاتی جدیدی علیه فروش سلاح به ایران تهیه کند. این اقدام شامل اعمال تحریم های جدید علیه صنایع تسلیحاتی کشور هایی مانند چین و روسیه می گردد که به ایران سلاح بفروشند. همچنین، بانک ها و شرکت های حمل و نقل درگیر در ارسال سلاح به ایران نیز تحریم خواهند شد.

بسته تحریمی جدید کنگره، در مرحله تدوین است و هنوز معلوم نیست که اجرایی گردد. همچنین، این بسته ممکن است با مخالفت دمکرات های کنگره مواج گردد، خصوصا که این بسته موضوعات سیاست خارجی متنوعی را در برمی گیرد و هدف آن تقویت نقش حزب جمهوریخواه در سیاست خارجی آمریکاست. با این حال، چنانچه بخش مربوط به تحریم های تسلیحاتی ایران در این بسته اجرا گردد، این بدین معنا خواهد بود که تحریم های تسلیحاتی ایران یکجانبه خواهند بود.

منبع: فرارو
انتشار: 20 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 989

به "خیزش برجامی روسیه، چین و اروپا علیه آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خیزش برجامی روسیه، چین و اروپا علیه آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید