روسیه: سوئیفت، دلار و یورو را کنار می گذاریم

به گزارش نامیت، معاون وزیرخارجه روسیه با اعلام اینکه بانک این کشور در حال ایجاد یک سازوکار جایگزین برای شبکه بین المللی بین بانکی سوئیفت (SWIFT) است، اضافه کرد: مسکو در روابط مالی با شرکایش، علاوه بر سوئیفت، دلار و یورو را نیز کنار می گذارد، زیرا این ارز ها سمی هستند.

روسیه: سوئیفت، دلار و یورو را کنار می گذاریم

به گزارش ایرنا، الکساندر پانکین در تبادل نظر با خبرگزاری تاس گفت: مسکو به یک جایگزین ایمن برای سامانه سوئیفت احتیاج دارد و در این راستا، بانک روسیه در حال ایجاد سامانه تبادل داده های مالی (SPFS) است که توانایی مقاومت در برابر فشار های خارجی را دارد.

پانکین با بیان اینکه این تحول در سیستم بانکی روسیه یک انتخاب از روی اجبار، اما با توجه به شرایط، کاملا طبیعی است، اعلام کرد: بانک های روسیه و مشتریان آن ها به طور مداوم برای انجام پرداخت های معمولی دچار مشکل می شوند.

وی تاکید نمود: به طور یقین کشور های دیگر نیز نسبت به ایجاد یک ساختار بین بانکی مستقل از کشور های غربی، تمایل دارند.

معاون وزیر خارجه روسیه در تشریح سیستم کنونی بانکداری بین المللی با اشاره به تغییر در تقسیم بندی قدرت در دنیا و حرکت از یک دنیا تک قطبی با موضوع آمریکا به دنیای چند قطبی، شرح داد: سیستم مالی کنونی که به وسیله آمریکایی ها بنیان گذاری شده برای شرایط حاضر کارایی ندارد و تنها به ابزاری برای اعمال فشار و دستیابی واشنگتن به اهداف سیاسی آن بدل شده است.

پانکین با اشاره به فرایند جایگزینی ارز مورد استفاده مسکو در روابط مالی با شرکای تجاری اش، توضیح داد: روسیه در روابط تجاری و مالی و سرمایه گذاری های خود، دلار و یورو را کنار می گذارد، زیرا این ارز ها سمی هستند.

وی تاکید نمود: اینکه قرارداد هایی با ارز قابل قبول، در درجه نخست پول های ملی، منعقد شوند، یک امر لازم است.

معاون وزیر خارجه روسیه ادامه داد: در برابر فشار های فزاینده ناشی از سیاست های جغرافیایی غرب، پرهیز در استفاده از ارز های سمی همانند دلار آمریکا و یورو، تنها راه برای تضمین تجارت پایدار میان مسکو و شرکای آن است.

منبع: فرارو
انتشار: 29 مرداد 1401 بروزرسانی: 29 مرداد 1401 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 2051

به "روسیه: سوئیفت، دلار و یورو را کنار می گذاریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه: سوئیفت، دلار و یورو را کنار می گذاریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید